Regulace pokračuje: Jak se od července změní roaming

Reklama

Stalo se již dobrým zvykem, že od začátku prázdnin sníží všichni operátoři cenu za hovory v zahraničí. Ne že by to dělali dobrovolně, nutí je k tomu regulace Evropské unie. Ani letos tomu nebude jinak, roamingové ceny zase o něco klesnou.

Aktuální regulační opatření bude platit od 1. 7. 2014 nejméně do 30. 6. 2017. Poté Evropská komise provede přezkoumání, nakolik regulace pomohla nastolit „rozumnou situaci“ na telekomunikačním trhu. Pravděpodobně předpokládá, že zákazníci si na nízké ceny volání v zahraničí zvyknou a již svým operátorům nedovolí, aby je po zrušení regulačních omezení zase zvýšili. A pokud tomu tak nebude, komisi nic nebrání v dalším prodloužení regulace.

Jak se tedy od začátku prázdnin změní ceny? Odchozí hovory zlevní z 7,47 Kč/min na 6,30 Kč/min, přičemž operátor může stanovit minimální účtovací jednotku o velikosti nanejvýš půl minuty, přičemž další už musí být sekundové (nejhorší možné schéma je tedy 30+1).

Příchozí hovory nyní stojí 2,18 Kč/min, přičemž od července za ně zaplatíte jen 1,66 Kč/min. Účtování musí být od samého začátku sekundové a bez jakýchkoliv spojovacích poplatků. Cena textové zprávy byla stanovena na 1,99 Kč, až dosud to bylo 2,49 Kč. Za multimediální zprávu si může operátor naúčtovat nanejvýš tolik jako za 1 MB dat. Cena datových přenosů přitom klesne z 14,01 Kč/MB na 6,63 Kč/MB. Účtovací jednotkou je pak 1 kB.

I nadále platí, že operátor musí tyto ceny nabízet v rámci tzv. eurotarifu. Nic mu ale nebrání, aby se pokusil své zákazníky přesvědčit, že jiná nabídka je pro ně výhodnější. Nejrůznější balíčky nebo speciální tarify tedy nikdo operátorům nezakazuje. Eurotarif ale musí být dostupný všem zákazníkům.

Reklama