Retrovánoce: co jsme nadělovali před pěti lety

Reklama

Jaké přístroje jsme nakupovali k Vánocům před pěti lety? Co jste mohli najít pod stromečkem v prosinci roku 2009? Podívejte se na zábavné retrovánoční tipy, třeba se vám pak zasteskne po těch starých dobrých časech, kdy telefony ještě měly klávesnici.

Představte si, že v roce 2009 jsme si ještě pořád kupovali navigace do auta. Pro mladší – jednalo se o speciální zařízení s velkým displejem, které zobrazovalo vaši polohu na mapě a ukazovalo směr další cesty, což doprovázely hlasové pokyny. Čili zhruba to samé, co dnes zvládne libovolný chytrý telefon.

Mobilnímu světu vládla Nokia; prodávala více než polovinu všech telefonů na trhu. Velmi úspěšná byla řada XpressMusic se speciálními hudebními funkcemi, například vyhrazeným tlačítkem pro rychlé spouštění hudebního přehrávače. Model 5630 XpressMusic jste si mohli před Vánocemi 2009 pořídit přibližně za 5-6 000 Kč.

Nokia_5630_XpressMusic

Příznivci telefonů s klávesnicí měli tehdy široký výběr; sehnali i mobil bez zbytečných funkcí, za jehož vzhled se nemuseli stydět. Nokia 6303 Classic měla místo operačního systému tzv. Series 40, po dlouhé roky osvědčenou platformu Nokie pro jednodušší telefony. Cenovka měla na začátku trojku, 6303 Classic se dala sehnat za 3-3 500 Kč.

Nokia_6303 

Na výsluní se ale pomalu začal tlačit jihokorejský Samsung. Kdysi dobyl český trh s elegantními stříbrnými véčky, pak se etabloval jako takřka jediný výrobce vysouvacích mobilů. Přesně do této kategorie spadá i Samsung S8300. Véčková konstrukce s klasickou telefonní klávesnicí a dotykovým displejem, osmimegapixelový fotoaparát a poněkud vyšší cena (cca 8-9 000 Kč).

Samsung_S8300

Z dnes již neexistujících firem můžeme jmenovat ještě švédsko-japonské uskupení Sony Ericsson. Tato firma dodávala na trh dvě řady mobilů, hudebně zaměřené walkmany s písmenem W v názvu, a fotograficky zaměřené cyber-shoty s písmenem K. Mobil, který vidíte na fotce, je Sony Ericsson W508, tedy hudební přístroj. Zajímavá je dnes již takřka nevídaná véčková konstrukce a trojice výměnných barevných krytů, které jste za cenu 4 500 Kč dostali ve standardním balení.

Sony_Ericsson_W508

Reklama