Revoluční Sony Ericsson Walkmany: hudební závisláci

Reklama

Vzpomeňte s námi na hudební mobily Sony Ericsson. Speciální tlačítka přehrávače, inovativní hudební funkce, dokonce chytrá platforma Symbian UIQ. Walkmanů se po celém světě prodaly desítky milionů kusů, který jste měli vy?

Sony Ericsson několik let po svém založení spojení firem Sony a Ericsson na podzim 2001 přišel s novou třídou svých mobilů. Zaměření na hudbu bylo hlavním znakem a pojmenování Walkman bylo po ruce. Vždyť Sony tuto obchodní značku používalo (a dodnes používá) na všechny hudební přehrávače, ať už se hrálo z kazet, CD, minidisků či dnes MP3.

Walkmany Sony Ericssonu se označovaly písmenem W ve spojení s modelovým označením. Většinou platilo, že čím vyšší číslo, tím lepší výbavu hudební mobil měl. Walkmany začínaly bez operačního systému, objevily se modely s operačním systémem Symbian UIQ a dnes je známe i s Androidem. Poznávacím znamením Walkmanů byla oranžová barva někde na konstrukci, design myslel na dedikovaná tlačítka hudebního přehrávače někde na boku nebo pod displejem. K mobilům se zpravidla dávala kvalitnější sluchátka, nechyběl kvalitní hudební přehrávač a podpora paměťovek. Doposud se od roku 2005 vyrobilo přes 30 modelů Walkmanů a my se nyní podíváme na ty nejstarší a nejzajímavější.

Kapitoly článku:

  1. Walkmany W800i, W550i, W900i, W810i, W300i
  2. Walkmany W950i, W850i, W880i, W910i, W995, Live With Walkman

Sony Ericsson W800i – první Walkman

První zástupce rodiny Walkman svým designem dokázal vyrazit dech přehrávačem MP3 i fotoaparátem. Oranžové doplňky na světlých plastech vypadaly skvěle, mobil se povedl i zezadu. Lesklá tlačítka pod displejem svírala klávesu hudebního přehrávače, mobil se ovládal joystickem. Vlevo byl slot karet Memory Stick Pro Duo (512 MB bylo v balení), vpravo sloužila spoušť a ovladač hlasitosti. Mobil postrádal 3,5mm jack, sluchátka se s mobilem spojila přes spodní Fast-port, ovšem výrobce přibalil redukci na 3,5mm jack. Vzadu velké okruží poskytlo 2Mpx objektiv a to pod aktivní krytkou! Dokonce tu byl autofokus a fotky stály za to. Na barevném displeji s rozlišením 176 × 220 bodů se ukázala oranžová nabídka motivu Walkman, funkce si telefon převzal ze skvělého K750i. Hudebník tak ukázal datové GPRS přenosy, EDGE už chybělo, potěšilo rádio s RDS. Mobil na podzim 2005 stál 12 500 Kč.

Sony Ericsson W550i – otočný hudebník

Druhý přírůstek Walkmanů upoutal pozornost masivním vzhledem s velkým okem antény. Oranžový kryt se dal měnit za bílý během chvilky. Klávesnice se ukázala po otočení horního dílu, ten měl dokonce dvě herní tlačítka nad displejem! Opět tu bylo tlačítko hudebního přehrávače a kvalitní TFT displej. Boky dostaly klávesy pro ovládání hudby, milovníci hudby však marně hledali slot paměťových karet. Asi největší mínus tak byla jen 256MB vnitřní paměť, hned poté následoval pouze 1Mpx fotoaparát. Výrobce vyladil internetový prohlížeč, přidal překvapivě RSS čtečku, ale na EDGE zase zapomněl. K poslechu hrály stereoreproduktory, opět hrálo i rádio s RDS. Na konci roku 2005 stál W550i asi 10 000 Kč.

Sony Ericsson W900i – do třetice a ještě lépe

Po dvojici výše uvedených hudebníků se objevil skoro 150g vážící stroj, opět s otočnou konstrukcí. Pro zajímavost, na výšku v rozevřeném stavu měl skoro 17 cm. Výrobce opět nešetřil s tlačítky všude po tělem mobilu, příjemnou změnou bylo rozlišení displeje na 240 × 320 bodů. Výrobce opět vsadil na kvalitní 2Mpx snímač s autofokusem, k uložení hudby posloužila 470MB paměť, a nebo paměťové karty Memory Stick Pro Duo, ty jsme museli dokoupit. Prostředí mobilu jsme znali z předešlých modelů, zvětšila se na 1 000 pozic paměť na kontakty. S W900i byl prvním Walkmanem s podporou 3G a videohovorů. Za displej a 3G sítě bylo nutné připlatit, mobil stál na počátku roku 2006 asi 18 000 Kč.

Sony Ericsson W810i – vylepšená legenda

Asi po roce od uvedení prvního Walkmanu W800i se objevil jeho vylepšený klon. Tmavá nebo bílá konstrukce tentokrát dostala kulaté klávesy pod displejem, zmizela třeba aktivní krytka 2Mpx fotoaparátu. Tradiční nadílka tlačítek se rozprostřela na obou bocích, zaujalo oranžové od přehrávače pod displejem. Půlkulaté řešení tlačítek moc ergonomii neprospělo, ovšem s tímto trendem jsme se setkávali i u dalších modelů výrobce. K mobilu jsme fasovali 512MB kartu, nechyběla stejná kvalitní špuntová sluchátka jako u W800i. Hlavní změnou byla podpora EDGE a poprvé jsme měli čest s USB Mass Storage! Nástupce se prodával na jaře 2006 za asi 10 000 Kč.

Sony Ericsson W300i – první hudební véčko

Hůře vybavený telefon, takový byl zástupce véčkové konstrukce. Robustní konstrukce neskrývala anténu, dala se použít jako poutko k zavěšení. Ke koupi byl v bílé a černé barvě. Velmi dobře čitelný černobílý displej na horním krytu informoval o všem podstatném. Zaoblené tvary se vyskytly i na klávesnici, splývající klávesnice však sloužla dobře. Barevný displej se držel rozlišení 128 × 160 bodů, přehrávač se spustil tlačítkem z levé části kloubu. Výrobce daroval 256MB kartu, výrazně však omezil fotoaparát na VGA rozlišení. Levnému véčku nechybělo FM rádioa s RDS, podpora EDGE i Mass Storage. Za nějaých 6 000 Kč představoval zajímavou nabídku Walkmanu.

Kapitoly článku:

  1. Walkmany W800i, W550i, W900i, W810i, W300i
  2. Walkmany W950i, W850i, W880i, W910i, W995, Live With Walkman

Reklama