Revoluční Sony Ericsson Walkmany: hudební závisláci

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Walkmany W800i, W550i, W900i, W810i, W300i
  2. Walkmany W950i, W850i, W880i, W910i, W995, Live With Walkman

Sony Ericsson W950i – chytrý a nejdražší Walkman

První Walkman s operačním systémem byl unikátním strojem podzimu 2006. Plochá krabička designové vycházela z modelu M600, tady se však vsadilo na hudební funkce. Smartphone s tloušťkou jen 15 mm byl zjevením, fialový plast naznačoval membránová tlačítka s malými výstupky. Jelikož jsme měli čest s odporovým dotykovým displejem, v rohu mobilu se schovalo pero. Po bocích opět byly hudební tlačítka, vlevo netradičně otočné kolečko Jog Dial. Displej byl téměř čtvercový, měřil 39 × 52 mm, zachoval rozlišení QVGA a 262 tisíc barev. Walkman se chlubil operačním systémem Symbian 9.1 UIQ s upravenými prvky pro dotek prstu i pera. K pohybu v nabídkách sloužilo dobře Jog Dial, sdílená flashová paměť 4 GB obsáhla hudbu i nejrůznější data. Už tu chyběl slot na karty, také jsme postrádali fotoaparát. Mobil nabízel USB Mass Storage, surfovalo se třeba v Opeře a to ve 3G a GPRS, EDGE opět nebylo. Mobil za nějakých 17 000 Kč doprovázelo kvalitní pouzdro a sluchátka.

Sony Ericsson W850i – první vysouvací Walkman

Jestli zájemcům o Walkmany chyběla vysouvací konstrukce, tento model jim to splnil. Vybírali mezi černou a bílou variantou matných plastů. Neotřele rozmístěné prvky pod displejem během přehrávání hudby zářily oranžově. Hlavní směrová klávesa byla prohloubená. Displej jsme viděli třeba u W900 nebo K800i, QVGA rozlišení s 2626 tisící barvami prostě stačilo. Zadní strana připomínala kompaktní fotoaparát, opět se použil 2Mpx snímač s bleskem, už se zapomnělo na autofokus. Výrobce balil k mobilu paměťovku s kapacitou 1 GB, karta se zasouvala z horní strany. Hudební přehrávač doznal řady změn, ukázalo se více informací o skladbách, zobrazily se i fotky alb, když jste je uložili. Stále však chyběl 3,5mm jack. Podstatnou novinkou byla funkce TrackID, která umí zjistit název a umělce poslouchané skladby z rádia. Díky přední kameře fungovaly 3G videohovory, už tu byl kvalitní e-mailový klient, vcelku nepochopitelně ale chyběly přenosy v EDGE. Mobil ke konci roku 2006 stál asi 12 000 Kč.

Sony Ericsson W880i – 9mm tenké kovové tělo

Únor roku 2007 byl premiérou pro elegantní Walkman, který podstoupil hubnoucí kúru. Leštěný hliník na konstrukci ladil s pogumovaným zadním krytem. Mobil vážil skvělých 71 g! Miniaturizace se dotkla ovládacích prvků, takže tento Walkman měl opravdu malá tlačítka, které mohly za řadu překlepů. Nezapomněl naštěstí na sloti Memory Stick Duo karet, 1 GB dával výrobce zdarma. Stále chyběl 3,5mm jack, takže vše řešil Fast-port. Displej už nepřekvapil QVGA rozlišením a 262 tisíc barvami. Výrobce ušetřil na fotoaparátu, vynechal autofokus a stále trval na 2 Mpx. Obvyklý funkční komfort Sony Ericssonů nijak nepřekvapil, použil se vylepšený přehrávač s knihovnou uvedený modelem W850i. Surfovali jsme přes 3G sítě a GPRS, v EDGE nikoliv. Milovníci FM rádia marně hledali tuner mezi funkcemi. Tenký Walkman stál asi 12 000 Kč.

Sony Ericsson W910i – rychlá data a nové funkce

První Walkman s podporou 3G sítí se stahováním HSPA přišel ve trojím barevném provedení – červeném, bronzovém a černém. Vysouvací konstrukce fungovala hladce, trochu se změnila tlačítka pod displejem; pro zajímavost, hned pod displejem bylo i světelné čidlo displeje s velikostí 2,4″ a QVGA rozlišením. Sdílená paměť pro data se rozšířila o kartu Memory Stick Micro M2, inovace se týkaly galerie, hledání v obsahu paměti. Zajímavý mobil dostal pohybové čidlo a s novým přehrávačem Walkman 3.0 novou funkci Shake Control, s níž se dalo přesouvat mezi skladbami při přehrávání, stačilo mobilem zatřást. Další novinkou byla funkce SenseMe, kdy podle nastavené nálady majitele mobil namíchal hudbu. Zklamal dost jen 2Mpx fotoaparát bez blesku i autofokusu. Kromě 3G sítí se na internet připojil i přes EDGE. Dobrý dojem kazila cena skoro 11 000 Kč (konec 2007).

Sony Ericsson W995 – konečně 3,5mm jack!

Z řady Walkmanů ještě vystupuje v únoru 2009 představený W995. Kovová konstrukce z obou stran naživo zaujme, vepředu své místo držel 2,6″ QVGA displej. Přestože pod displejem bylo dostatek místa, ovládací tlačítka moc nenarostla. Skvělou zprávou byla přítomnost univerzálního 3,5mm jacku na horní straně, opět nechyběl Fast-port k datové komunikaci a dobíjení. Tradiční výbava obsáhla slot paměťovek Memory Stick Micro, tlačítka přehrávače a jeho propracované prostředí. Balení obsáhlo 8GB kartu, bez sluchátek hudbu obsloužily výkonné stereoreproduktory. Walkman se mohl chlubit 8Mpx fotoaparátem s LED bleskem, zklamáním bylo QVGA video. Zadní strana překvapila výklopným stojánkem pro pohodlnější sledování displeje. V datových přenosech se W995 vyznal, kromě EDGE a 3G přidal Wi-Fi a ještě k tomu všemu GPS modul. Zajímavě vybavený Walkman se cenově hodně blížil tehdy prodávaným smartphonům, a tak moc ke koupi nelákal (v létě 2009 stál asi 10 000 Kč).

Sony Ericsson Live with Walkman – hudba z Androidu

Na podzim 2011 uvedený Walkman přišel s Androidem na palubě. Příslušnost k Walkmanům dává najevo barevnými doplňky, ke koupi je v tmavých nebo světlých plastech. Mobil obsahuje 1GHz procesor a 512MB RAM. Nechybí mu kompletní data, pro focení pracuje 5Mpx snímač s podporou 720p videa. Trochu mohou zklamat přibalená sluchátka, během poslechu poblikává prstenec kolem 3,5mm jacku. Místo přibalené 2GB karty microSDHC investujte do větší, HD videa i hudba něco zaberou. Mobil se začal před Vánoci prodávat za asi 4 500 Kč, nyní stojí asi 4 100 Kč. V porovnání s uvedenými cenami dřívějších Walkmanů je to cena jistě neodolatelná…

Sony Ericsson WT19i Live with Walkman lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Kapitoly článku:

  1. Walkmany W800i, W550i, W900i, W810i, W300i
  2. Walkmany W950i, W850i, W880i, W910i, W995, Live With Walkman

Reklama