Roaming v rámci EU bude od července 2014 zrušen

Reklama

Evropská komise pokračuje ve svých snahách zkrotit operátory a postupně zrušit všechny příplatky za volání v zahraničí. Od července 2014 bude zakázáno zpoplatňování příchozích hovorů a ty odchozí by se měly zlevnit na úroveň podobnou domácímu volání.

Balíček opatření, který Evropská komise předkládá ke schválení, se jmenuje Propojený kontinent. Obsahuje celou řadu bodů týkající se internetu, nás ale zajímají především body směřující ke snížení cen za roaming. Pokud bude balíček schválen (a on schválen pravděpodobně bude), dočkáme se od července 2014 celé řady příjemných změn.

Operátoři už nebudou moci účtovat poplatky za příchozí hovory v roamingu. Odchozí hovory by měly stát tolik jako domácí hovory do cizí sítě, nejvýše však 0,19 eura za minutu (plus místní daň z přidané hodnoty). Operátoři budou muset nabídnout tarif, který účtuje stejné ceny za volání bez ohledu na to, v které zemi Evropské unie se nacházíte (de facto se tak zruší roaming). Pokud se jim do tohoto kroku nebude chtít, bude mít zákazník možnost zvolit si v zahraničí libovolného jiného operátora (který bude takový tarif nabízet), aniž by si musel pořizovat novou SIM kartu nebo přenášet číslo.

Připomínám známé pravidlo, že operátoři jsou sice povinni tento tzv. Eurotarif nabízet a automaticky aktivovat všem zákazníkům, na druhou stranu jim ale nic nebrání nabízet tarify jiné. Úplně stačí, když své zákazníky přesvědčí, že jiný tarif je pro ně výhodnější. Prakticky všichni operátoři toho využívají, nabízejí např. slevy v zemích, kde mají svoje sesterské firmy, účtují za hovory jen spojovací poplatky, přidávají data zdarma apod.

Reklama