Rodiče si myslí, že děti smartphone nepotřebují, zjistil Seznam.cz

Reklama

Seznam.cz provedl anketu mezi rodiči, jejichž děti chodí na první stupeň základní školy. Většinou si myslí, že dětem stačí tlačítkový telefon a na smartphone by si měli počkat až na druhý stupeň.

Má vůbec smysl, aby malé dítě mělo vlastní mobil? Pouhá pětina rodičů si myslí, že ne. Zbytek by pořídil dětem telefon buď tlačítkový (38 %) nebo rovnou smartphone (42 %). Řada rodičů si ale myslí, že na smartphone je čas minimálně do deseti let věku, tedy přibližně na druhý stupeň.

K čemu je vlastně malému dítěti mobil, tedy kromě frajeření před spolužáky? Rodiče ho často pořizují z bezpečnostních důvodů, aby měli přehled, kde se dítě pohybuje, a mohli mu v případě potřeby zavolat. K tomu ale dnes existuje řada zařízení, které jsou možná vhodnější než tlačítkový telefon.

„Zájem o tlačítkové telefony na nákupním rádci Zboží.cz meziročně klesl o 50 %. Dnes se už vyhledávají opravdu minimálně a je vidět, že stále větší část rodičů pořizuje dětem rovnou smartphony. Dá se očekávat, že tlačítkové telefony nahradí chytré hodinky s mobilem a GPS lokátorem, které jsou na českém trhu relativní novinkou,“ uvádí manažerka nákupního rádce Zboží.cz Kateřina Peštuková.

Přístroje umožňují sledování a lokalizaci osob a také následné zaslání informací a přesných souřadnic do mobilní aplikace v telefonu rodičů. Ta je pak upozorňuje třeba na to, že dítě došlo v pořádku do školy nebo na kroužek. Rodič se také může potomkovi jednoduše dovolat a on zase jemu. Výhodou hodinek je, že je dítě může mít vždy na sobě i během vyučování, kdy jsou mobilní telefony zakázány, nebo při pohybu venku.

Reklama