Rok 2016: IoT, LTE, EET

Reklama

Rok 2015 byl ve znamení totálního pádu tabletů a wearables, pořádně se rozjely sítě LTE a růžky začínají vystrkovat aplikace internetu věcí. Operátoři objevili nový byznys, elektronickou evidenci tržeb.

Přístroje

Pamatujete si ještě na boom chytrých hodinek a fitness náramků? Spíš už ne, co? Vypadá to,ž e hvězda nositelného příslušenství rychle zazářila, pak nemocně zablikala, a nakonec se ustálila na nějaké velmi lehce svítící hodnotě. Ano, nositelné příslušenství stále ještě existuje, trh je ale spíše saturován a o nové produkty už zdaleka není takový zájem. Pebble oficiálně skončil, Google se s vývojem chytrých brýlí taky zrovna nepřetrhne, a doby, kdy se výrobci předháněli, kdo představí více hodinek, jsou dávno pryč.

Podobný osud ostatně stihl již dříve tablety. V roce 2010 byl představen první novodobý tablet, Apple iPad, výrobci se začali přehánět v představování větších, menších, barevnějších a výkonnějších tabletů, a někdy v roce 2014 až 2015 zájem zákazníků náhle ochladl. Částečně to způsobil boom telefonů s velkým displejem, částečně boom malých lehkých notebooků, částečně fakt, že většina zájemců už tablet má, a jelikož ho nevyužívá k žádným hardwarově náročným činnostem, nový nepotřebuje.

Třetí takový nešťastný případ je operační systém Windows Phone. Bezpochyby nejlepší systém, jaký telefony v posledních pěti letech měly, zachází na úbytě vlivem nezájmu výrobců hardwaru. Kromě tenčícího se počtu přístrojů Lumia, které vyrábí (spíše nevyrábí) sám Microsoft nic neseženete. Jak měly Lumie na začátku, ještě ve vlastnictví finské Nokie, problém s nedostatkem low cost modelů, nyní je problém přesně opačný. Na trhu jsou v podstatě výhradně jen low cost modely a uživatelé, kterém dosluhují jejich špičkové Lumie, nemají na co přejít.

Přecházejí zhusta na přístroje Samsung, jejichž výrobce ale taky neměl zrovna šťastný rok. Problémy s vybuchujícími bateriemi Note 7 se snažil nejprve řešit výměnou přístrojů, poté softwarovými updaty a nakonec znefunkčňováním všech telefonů, které majitelé odmítli vrátit.

Operátoři

Operátoři začali masivně šlapat do rozvoje sítí LTE. Dnes už signál sítě čtvrté generace najdete v podstatě všude, kde to má ekonomický smysl. Operátoři pokračují v zahušťování sítě, které by mělo zvýšit její kapacitu, a experimentují s vyššími rychlostmi. To jsou všechna ta spojovaná písma 2CC a 3CC, o kterých se u nás občas dočtete. Ještě neexistuje dost telefonů, které by je podporovaly, pravděpodobně jim ale patří budoucnost.

První pokusy dělají také se sítěmi pro internet věcí. I když na začátku roku 2016 všichni slibovali, jak co nevidět budeme dálkově odečítat všechny vodoměry nebo sledovat obsazenost parkovišť ve všech městech, situace je zatím značně jiná. Síť pro internet věcí (IoT) rozjel zatím jen T-Mobile (technologie Sigfox). Když ale přišel s první zajímavou IoT aplikací, službou Chytré auto, použil pro ni svou klasickou mobilní síť. Vodafone zatím testuje NB-IoT, zejména na svých zahraničních pobočkách, a O2 vyčkává.

Zajímavější než dálkové odečty vodoměrů jsou asi pro operátory elektronické pokladny. S příchodem EET do pohostinství totiž přišli i operátoři (všichni tři) se svými EET službami. Podrobněji se o nich dočtete na našem specializovaném miniwebu EETinformace.cz.

Reklama