Rok od zákazu marketingových hovorů

Reklama

Od začátku července 2022 platí v Česku zákaz marketingových volání, pokud k nim zákazník nedal výslovný souhlas. ČTÚ hodnotí, jak uplynulý rok proběhl.

Až do uvedeného dne platilo, že každý člověk souhlasí s neomezeným otravováním ze strany nejrůznějších marketingových agentur, poctivých i podvodných firem všeho druhu. Počínaje prvním červencem loňského roku se ale situace razantně změnila. Od tohoto okamžiku nesměl nikdo vytočit vaše číslo, pokud jste k tomu výslovně nepotvrdili svůj souhlas.

Celkový počet stížností na nevyžádané marketingové hovory, které Český telekomunikační úřad obdržel od 1. 7. 2022, je 1 380. Český telekomunikační úřad provedl celkem 75 hloubkových kontrol a uložil pokuty v souhrnné výši 195 000 Kč za nesoučinnost a 4 920 000 Kč souhrnně za samotná marketingová volání.

Dvě dosud nejvyšší nepravomocné pokuty, shodně po 2 200 000 Kč, byly uloženy dvěma spolupracujícím společnostem za opakované nevyžádané telefonáty (s tematikou fotovoltaiky). Od 1. 3. 2023 nezaznamenal Úřad žádnou stížnost na telefonát jménem společnosti, která telefonáty iniciovala, a fotovoltaika přestala být dominujícím tématem nevyžádaných hovorů.

Reklama