Rollei Actioncam 430: outdoorová kamarádka [recenze]

Reklama

Německý výrobce outdoorových kamer vkládá naděje do tohoto modelu s podporou 4K rozlišení a hlavně moderním čipem, jaký jsme mohli vidět u GoPro. 

Akční kamery Rollei testujeme skoro pravidelně, naposledy jste mohli číst recenzi Rollei Actioncam 425 WiFi. Nejnovější model Actioncam 430 slibuje ještě lepší obraz díky zánovnímu čipu, který používá GoPro. A rozdíl v kvalitě videa je opravdu vidět!

Jak již bývá zvykem, Rollei ke kameře přibaluje spoustu příslušenství, takže nemusíte hned řešit nákup nějakých držáků a pouzder. Výhodou je tedy podvodní průhledné pouzdro, rovněž pásek s dálkovým ovládáním na ruku, hodí se lepící držáky na helmu, rovněž rámeček, USB kabel a další dva adaptéry. Já bych ještě uvítal náhradní baterii a paměťovou kartu. To vše za 6 990 Kč, nám kameru zapůjčil obchod Digitor, kde ji koupíte.

Rollei ActionCam 430 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Kameru s rozměry 59,3 × 41,1 × 21,4 mm a hmotností 66 g lze ovládat přes tlačítka, vepředu se zapíná a mění režimy (foto, video, nastavení), nahoře je spoušť a vpravo aktivace Wi-Fi hotspotu. Poté lze párovat s mobilem. Levá strana nabízí microUSB pro nabíjení a stahování dat, HDMI výstup do TV a slot microSDHC karet. Dole jsou dvířka pro baterii. Vzadu pak sídlí dobře čitelný barevný displej, který ještě kryje ochranná folie. Další displej je vepředu, monochromatický obraz zobrazuje ikony a základní informace, případně jen symbol Wi-Fi.

Výrobce spoléhá na kvalitu 12Mpx snímače, podporuje maximálně 4K při 30 sn./s, já jsem točil všechna videa na pěkných 1080p při 120 sn./s. Kamera byla vždy ve voděodolném pouzdře, které hodně tlumí zvuky, a spíše chytá hukot proudícího vzduchu. Pro focení stačí mačkat spoušť, nabízí se i funkce časosběru. Na obrazu můžete mít uloženo datum a čas, dá se aktivovat režim „sníh“. Videa níže jsou natočena na standardní nastavení.

Úhel záběru je pěkných 170°, výrobce udává výdrž až 1,5 hodiny. Mě v celodenních mrazech kamera po cca 10 minutách provozu a nahrávání videí hlásila téměř vybitou baterii. Pro tyto nehostinné podmínky tedy doporučuji dokoupit další baterii k výměně.

Ovládání z mobilu přes Wi-Fi

Kameru lze řídit přímo tlačítky na jejím těle, prostřednictvím dálkového ovládání z příslušenství nebo nejlépe přes Wi-Fi a aplikaci v mobilu. Z aplikace lze měnit rozlišení záběrů videa i fotek, prohlížet galerii, pouštět videa, stahovat je do paměti mobilu. Aplikace se hodí hlavně pro přehledné nastavení optimálního záběru kamery.

Na čem se Rollei Actioncam 430 vozila?

Rollei Pro Shark Mount – univerzání držák s rozpětím 25-65 mm, masivní kovová součástka s nemalou hmotností 232 g a uchycením pro kamery Rollei, GoPro apod. Pogumované pásky v čelistech lze vyjmout, ovšem právě ty zabraňují klouzání. Držák kameru spolehlivě uchytil na celý den ježdění na lyžích při teplotách -6 °C. Kloub držáku kamery lze v požadované pozici dotáhnout dvojicí inbusů na bocích. Tento držák sena CZ trhu neprodává, výrobce jej nabízí za 33 eur.

Rollei Actioncam Mount Proflex – univerzální držák pro kamery, součástí balení jsou tři pásky s délkou 200, 350 a 500 mm, spolehlivou svorkou pro utažení na požadovaný průměr. Součástí je opět kovový adaptér s výklopným držákem kamery. Kloub držáku lze pevně utáhnout v poloze pomocí přibaleného inbusu. Držák koupíte v obchodu Digitor za 2 099 Kč. Držák je primárně určený pro uchycení někam nad kotník, lepší pozici jsem našel právě přímo na lyžařské botě, z níž jsou točena videa níže.

Rollei Actioncam 430 – 1080p video

Rollei Actioncam 430 – 1080p video

Fotogalerie

Pro focení se kamera moc nehodí, přes dobré podmínky jsou fotky za mírným oparem, nejsou dokonale ostré… Na focení si však takovou kameru pořizuje málokdo.

Závěr

Rollei Actioncam 430 je pro mě prvním modelem Rollei, který konečně nabízí kvalitní obraz srovnatelný s GoPro. Dosavadní modely jen marně stíhaly konkurenci. Model 430 se dobře ovládá, spojení přes Wi-Fi a dálkové ovládání je samozřejmostí, potěší spousta příslušenství.

Reklama