Rychlá cesta na vrchol: Historie HTC

Reklama

Tchajwanská společnost HTC je bezpochyby jedním z nejmladších výrobců, přesto si už v mobilním světě vydobyla skvělé postavení. Od samého začátku se profiluje jako výrobce špičkových smartphonů se skvělými funkcemi.

Dnešní HTC bylo založeno poměrně nedávno, ve srovnání s jinými výrobci. Konkrétně v roce 1997, tehdy ještě pod názvem High Tech Computer Corporations. V korporátním světě je poměrně nevídané, že tehdejší zakladatel, Petr Chou, je dodnes prezidentem a výkonným ředitelem již přejmenované firmy HTC.

K čemu jméno?

Pravděpodobně si původní název HTC nepamatujete, ani pokud se považujete za mobilní historie znalé čtenáře. Společnost High Tech Computer Company totiž prvních takřka deset let vyráběla telefony (a zpočátku také notebooky) pro jiné značky jako OEM výrobce.

Neorientovala se ale na žádné malé hráče, telefony dodávala nadnárodním mobilním operátorům. I u nás jsme mohli vidět různé Dataphony a Smartphony (oboje u Eurotelu, dnešního O2) nebo celou řadu přístrojů MDA (u Paegasu, následně T-Mobilu).

Ve všech případech se jednalo o chytré telefony a komunikátory s operačním systémem Windows Mobile (dnes Windows Phone). HTC sice nebudovalo tzv. známost značky mez koncovými zákazníky, zato ale získávalo výborné kontakty u operátorů. S postupem času také opustilo výrobu notebooků a zaměřilo se výhradně na chytré telefony, později doplněné o tablety.

Začínáme do toho šlapat

Zlom přišel v roce 2006, kdy již přejmenované HTC začalo produkovat telefony pod svou vlastní značkou. Dodnes ale pokračuje v OEM výrobě pro operátory nebo jiné výrobce.

Právě v okamžiku zahájení prodeje pod vlastní značkou vytáhlo HTC jako eso z rukávu dávné známosti a dobré vztahy s operátory. Například v Česku se dosud prodává drtivá většina telefonů v prodejnách operátorů; v cizině je to sice většinou poněkud mírnější, ale i tak je jejich vliv významný.

Díky dobrým vztahům HTC rovnou naskočilo na pulty operátorských obchodů, což je takřka zaručená cesta k úspěchu. V kombinaci s kvalitou telefonů a dobrou nabídkou funkcí začala tchajwanská hvězda HTC pomalu ale jistě stoupat.

Prvními telefony prodávanými pod značkou HTC se staly modely MTeoR a TyTN. Ze slavných OEM telefonů stojí rozhodně za zmínku Sony Ericsson Xperia X1, kterou pro švédsko-japonského výrobce také vyrábělo ve svých továrnách HTC. Také první „Google phone“, historicky první telefon s Androidem, označovaný jako HTC Dream nebo T-Mobile G1 pochází z továren HTC.

Už dávno ne jen Windows Phone

I když HTC s telefony s operačním systémem Windows Mobile (Windows Phone) začínalo, rozhodně u nich neskončilo. V době úpadku tohoto systému se dokázalo okamžitě přeorientovat na rozvíjející se Android. Jak již bylo zmíněno, historicky první telefon s tímto systémem pocházel právě od HTC, i když ještě nenesl jeho značku.

V současné době najdete v nabídce HTC převahu telefonů s Androidem, i když několik přístrojů s Windows Phone by se taky našlo. V poslední době představené telefony ale mají bez výjimky Android.

HTC si nikdy nevystačilo se standardní podobou systému. Jako jeden z prvních výrobců si začal systém upravovat nadstavbovým prostředím. Nejprve to bylo TouchFlo (později ve verzi TouchFlo 3D), aktuálně je nahrazeno prostředím HTC Sense.

Podívejte se na zajímavé video o krátké historii HTC. I když je v angličtině, obsahuje přehled hlavních inovací a prvenství, které HTC za uplynulých 16 let představilo.

Reklama