Samsung Galaxy Ace: vyplatí se levnější Android? (recenze)

Reklama

Samsung Galaxy Ace není rozhodně novým telefonem. Momentálně ale patří mezi nejžádanější přístroje, díky své kombinaci funkcí a lákavé ceně. Vyplatí se investovat do tohoto mobilu, nebo se rozhodnout pro některý z novějších konkurentů? Co za své peníze dostanete?

 

Samsung Galaxy Ace je, ostatně jako většina Samsungů s operačním systémem Android, nějakým způsobem ořezaná verze špičkového Galaxy S a Galaxy S II. Má určitě horší výbavu, kompenzuje to ale velmi zajímavou cenou. Ta od počátku prodeje klesla o více jak dva tisíce a najdete i obchody, které tento mobil prodávají pod 5 000 Kč!

Design, ovládání, displej

Ač se snažím být ve válce mezi Samsungem a Applem nestranný, jen těžko se dá popřít nápadná podobnost mezi Galaxy Ace a iPhonem (alespoň jeho starší verzí). Černá přední strana, kulaté rohy, pod displejem jedno tlačítko…to už má naštěstí jiný vzhled než u telefonů od Apple. Aby se zbytečně nepřiléval olej do ohně, je radikálně jiný aspoň zadní kryt, který má hrubší, matné provedení. Telefon se díky tomu velmi příjemně drží v ruce. V balení najdete kryty hned dva, jeden černý, druhý bílý.

Zadní kryt nabízí objektiv fotoaparátu a malou přisvětlovací diodu, vraťme se ale na zajímavější přední stranu. Tu zabírá především 3,5“ TFT displej s rozlišením 480 × 320 bodů. Displej ve své kategorii poskytuje dobrou kvalitu, nijak si nemohu stěžovat na podání barev ani pozorovací úhly. Čitelnost na slunci je mírně nadprůměrná.

Pod displejem se nachází hlavní ovládací klávesa, vedle ní jsou ještě dvě dotyková tlačítka, kterých si ovšem při vypnutém mobilu nevšimnete. Mají jinak bílé podsvícení, hodně mi ale vadilo, že jsem nijak nedokázal nastavit jejich vibrační odezvu.

Když se ještě vrátím zpět k popisu telefonu, musím zmínit dvojklávesu hlasitosti na levém boku a zamykací tlačítko na opačné straně. Vpravo najdete i slot pro paměťové karty microSDHC. Vůbec tedy není nutné dobývat se pod kryt a baterii. Ta má kapacitu 1350 mAh, která udrží telefon v provozu klidně i tři dny. Záleží ale samozřejmě na způsobu využívání.

Kabely se do telefonu připojují z horní strany. MicroUSB konektor je chráněn posuvnou krytkou, vedle umístěný audiokonektor už žádnou ochranu nemá.

Hardwarove, funkce

Starší hardwarovou výbavu telefonu poznáte maximálně podle procesoru a operační paměti. Ten první má 800 mHz, RAM je 278 MB. Také interní paměť 158 MB není kdovíjaká, ale důležitější je podpora paměťových karet. Zbytek specifikací už se takřka vyrovná i nejmodernějším smartphonům. Galaxy Ace má rychlá data, GPS (s podporou aGPS naleznete signál nejpozději do minuty), akcelerometr nebo 5Mpx fotoaparát. Jen QVGA video je na dnešní dobu už slabé.

Operační systém povýšil z původního Androidu 2.2 na verzi 2.3.3. Vše je ale překryto ještě grafickou nástavbou TouchWiz.

Menu má tedy podobu matice 4 × 4 ikon, mezi kterými se pohybujete do stran. Pohotovostních displejů může být až sedm, umístíte na ně widgety či odkazy na aplikace. Slušný výběr najdete už v telefonu, nepřeberně více je pak na Android Marketu. Stačí se zaregistrovat přes Google účet a můžete stahovat.

 

Pro kontakty má telefon sdílenou paměť, nejrychlejší vyhledávání se mi osvědčilo přes lištu na pravé straně. Kontakty jsou vícepoložkové, oceníte možnost přiřazení obrázku i vlastní melodie.

Pro psaní zpráv doporučuji otestovat Swype klávesnici, pohodlnějšího psaní dosáhnete i přetočením telefonu na bok, kdy se objeví větší verze klávesnice. Zprávy se jinak řadí do konverzací. Jednou barvou jsou vaše SMS, druhou odesilatel.

Organizační funkce nic překvapivého neukrývají, k dispozici je kalendář a poznámky, úkolovník si budete muset obstarat v Marketu. Nechybí ale kalkulačka nebo třeba diktafon. Překvapením pro mne byla aplikace Think Free Office, která umožnila vytváření i editaci dokumentů.

Nejpodstatnější informace týkající se hudby je to, že v balení nenajdete žádná sluchátka. Musíte si dokoupit vlastní. Přehrávač nabízí dělení skladeb, ekvalizér, informace bere z ID3 tagu. Větší část displeje při přehrávání zabírá náhled obrázku alba.

Rozlišení fotoaparátu už jsem zmiňoval, má ale také na výběr fotografické scény, panoramata nebo detekci úsměvu. Velmi ale chybí hardwarová spoušť fotoaparátu.

Video s rozlišením 320 × 240 je dobré jen pro prohlížení na displeji telefonu, až vás omrzí, vyzkoušejte aplikaci YouTube. Telefon si poradí i s AVI, rozhodně jsem ale nebyl úspěšný se všemi videi.

Závěr

Radikální zlevňování u Samsung Galaxy Ace už nelze příliš čekat, telefon spíše budou postupně vytlačovat novější modely. Největší nedostatek vidím ve slabším hardwaru a trochu menším displeji, který se přeci jenom tolik nehodí pro prohlížení internetu. Také chybějící sluchátka jsou zbytečnou kaňkou.

Mezi hlavní konkurenty se zařadí HTC Wildfire S, to má ale ještě menší displej. Skutečnou hrozbou je Huawei Ideos X5, který má podobnou cenu, ale o poznání lepší parametry. Špatnou volbou v této kategorii by nemusel být ani ZTE Skate.

Technické parametry a funkce Samsung Galaxy Ace

  • Rozměry a hmotnost: 112 × 60 × 12 mm, 113 g
  • Operační systém: Android 2.3.3, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,5 palce (74 × 49 mm), kapacitní, TFT LCD, 320 × 480 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 800 MHz, 278 MB RAM, 158 MB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, QVGA video, přehrávání AVI
  • Baterie: 1350 mAh
  • GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení

SAMSUNG S5830 Galaxy Ace lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama