Samsung Galaxy Alpha: končí doba plastová [recenze]

Reklama

Novinka Samsungu umí nadchnout kovovou konstrukcí s líbivým designem, oslní výkon hardwaru, bohaté funkce a skvěle čitelný displej.

SamsungGALAXYAlpha_1SamsungGALAXYAlpha_3

Samsung Galaxy Alpha

Rozměry: 132 × 66 × 7 mm, 115 g
Displej: 4,7″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 1800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 12 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung G850 Galaxy Alpha v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Samsung Galaxy Alpha udává nový směr špičkových smartphonů výrobce. Přítomnost kovu v konstrukci může nalákat nové zájemce, kteří mají dost zaoblených plastů. Alpha přichází v černé, bílé a stříbrné variantě s oficiální cenou kolem 15 000 Kč, seženete jej i levněji. Výbavou se řadí mezi mobilní špičku, ovšem netrhá rekordy s velikostí displeje. Ta se totiž ustavila na příjemných 4,7 palcích a to mnohým z nás nepochybně stačí.

Kovové tělo

Hlavní tahák výrobce je jasný, kovový rám konstrukce se hodně povedl, vypadá skvěle a ještě lepší pocit máte z jeho držení. Ostřejší hrany ničemu nevadí, telefon padne do dlaně přesně, pochválím tloušťku pod 7 mm a parádní hmotnost něco málo přes 100 g. Galaxy Alpha se dobře schová v kapse kalhot i bundy, jeho rozměry nejsou díky menšímu 4,7palcovému displeji přerostlé.

SamsungGalaxyAlpha_8SamsungGalaxyAlpha_9

Pevnost konstrukce odolá kroucení a ohýbání, svoji roli hraje i odolné čelní sklo displeje. Po obvodu jsou v kovu rozmístěny konektory a tlačítka, na každé straně je něco. Nahoře sídlí 3,5mm jack sluchátek a druhý mikrofon, vlevo dvojtlačítko hlasitosti a naproti pak zámek/vypínač. Stisk je jistý a slyšitelný, přestože titěrná tloušťka tlačítek není zrovna ideální.

SamsungGalaxyAlpha_1SamsungGalaxyAlpha_10SamsungGalaxyAlpha_2 SamsungGalaxyAlpha_3

Spodní část dostala microUSB a hlasitý reproduktor, který tak není při pokládání mobilu nijak stíněný a vždy dobře slyšitelný. Na první pohled odhalíte tvarované hrany mobilu, kdy jsou zaoblené rohy jakoby zvýrazněny a méně seříznuty. Design zaslouží jednoznačnou jedničku.

SamsungGalaxyAlpha_5SamsungGalaxyAlpha_4

Záda telefonu vývojáři pokryli neklouzavým povrchem s mantým povrchem s pravidelnou strukturou. Na svědomí má jisté držení a další body do hodnocení designu. Přitom jde o potažený tenký kus plastu. Nezbytnou výbavu zastupuje 12Mpx fotoaparát s LED bleskem, již povinnou výbavou Samsungů je snímač tepu.

Parádní displej

Displej je po stranách téměř dotažený do okrajů, Super AMOLED s rozlišením 1 280 × 720 bodů přináší kvalitní obraz, o viditelnost se postará automatické čidlo jasu a regulace podsvícení. Displej si přečtete v kteroukoliv denní a noční hodinu, na to si můžete vsadit. Krásné podání barev a jemnost obrazu je samozřejmostí, stejně jako rychlost reakce na dotyky prstů. Povrch ochranného skla se mírně umatlává otisky, ale už jsme zažili i horší případy, dá se zvyknout. Snad nemusím dodávat, že displej má kvalitní obraz i pod úhly.

SamsungGalaxyAlpha_7SamsungGalaxyAlpha_6

Tlačítka a dioda

Nad displejem oceníte jasnou informační diodu s podporou více barev a blikáním. V noci umí dost rušit, proto mobil odkládejte na noční stolek displejem dolů. Pod displejem se nachází dvojice senzorových tlačítek a jedno klasické hardwarové. První dvě mohou svítit bílým světlem, prostřední ve tmě nespatříte. Pokud fandíte zabezpečení, bude se vám líbit tradiční přítomnost senzoru otisků prstů, kdy stačí přejet definovaným prstem přes senzor a mobil se odemkne.

Solidní výdrž

Zadní tenký kryt nevrže a na těle drží spolehlivě. Pro sejmutí využijete výřez v v horní části, kam se hodí akorát váš nehet. Pod krytem objevíte nevelký akumulátor s kapacitou 1 860 mAh, což není zrovna atraktivní údaj. Pro jisté používání jsem dobíjel každý den, při skromnějším využití mobilu přes víkendy určitě vydrží na příjmu s využitými datovými přenosy i dva dny v kuse. Počítejte s tím, že při hraní her, surfování a psaní textů procenta mizí z ukazatele svižně. Výdrží tedy vyloženě nezklame, ale určitě nepřekvapí.

SamsungGalaxyAlpha_11

Svižný hardware a systém

Samsung mobil osadil 8jádrovým procesorem 1,8 GHz a 2 GB RAM. Místo nezbylo na slot microSD a tak musí stačit vnitřní paměť 32 GB. Alpha se neztratí v datových přenosech LTE, došlo i na párování NFC. Hardware slušně hýbe s prostředím systému Android 4.4. s obligátní nadstavbou TouchWiz. Ta nabízí přepínače v informační liště a řadu dalších praktických věcí, než je v holém Androidu.

SamsungGalaxyAlpha_displej_1SamsungGalaxyAlpha_displej_2SamsungGalaxyAlpha_displej_3SamsungGalaxyAlpha_displej_4SamsungGalaxyAlpha_displej_5SamsungGalaxyAlpha_displej_6

Použitelnost TouchWiz je na dobré úrovni, někdy překvapí mírné zádrhele při načítání nabídek, kontaktů, přitom má telefon výkonu dostatek. S Galaxy si užijete dosyta moderních 3D her typu Dead Trigger 2 a jiné. Počítejte s tím, že mobil vás bude po chvíli v ruce hřát a tak si budete dávat přestávky. Standardní výbava aplikací od výrobce a Googlu se nijak zásadně neodlišuje, stejně vše doinstalujete z Google Play.

SamsungGalaxyAlpha_displej_7SamsungGalaxyAlpha_displej_8SamsungGalaxyAlpha_displej_9

Telefon podporuje bohatou zásobu ovládání gesty, kdy přesouváte zástupce aplikací, a podobné funkce. Pokud se vše naučíte a budete používat, opravdu si Samsung užijete. Nenarazil jsem na problémy s kvalitou hovoru, dvojice mikrofonů dobře eliminuje ruchy a tak nedojde ke zkreslení. Hlasitost sluchátka je rovněž v pořádku.

Fotí a natáčí slušně

SamsungGalaxyAlpha_foto_1SamsungGalaxyAlpha_foto_8SamsungGalaxyAlpha_foto_7SamsungGalaxyAlpha_foto_6SamsungGalaxyAlpha_foto_5SamsungGalaxyAlpha_foto_4SamsungGalaxyAlpha_foto_3SamsungGalaxyAlpha_foto_2

Samsung má 12Mpx snímač s podporou UHD videa (4K). Pro focení se telefon určitě hodí, ale že by patřil k těm nejlepším fotomobilům, to nikoliv. Snímač bojuje s nastavením bílé, a to snad ve všech podmínkách. Nejlépe vyniká zaostření na venkovních objektech, focení v noci nedopadá nicmoc. Ukázkové video prozrazuje vysokou citlivost mikrofonu na zvuky, video je bez zapnuté stabilizace obrazu, kterou doporučuji.

Závěr

Samsung nechce jen tak opustit vody prémiových smartphonů a tak nasazuje model Alpha s kovovou konstrukcí. Materiál vyladil a zpevnil konstrukci, po stránce designu je to zásadní plus. Povedl se i zadní neklouzavý kryt, určitě v nárocích zájemců obstojí hardwarová výbava a funkce.

Reklama