Samsung vyrábí kde co, od displejů pro ostatní výrobce, přes telefony, televizory, ledničky, až po součásti lodí a letadel. Dnes se podíváme na kompaktní fotoaparát, který je zajímavý například tím, že je v něm operační systém Android. Telefonovat s ním ale nelze.
Vzhled a barvy
Samsung Galaxy Camera vypadá vzhledově jako kompaktní fotoaparát, i když jeho rozměry jsou velké nejen na mobil, ale i na foťák. Posuďte sami – rozměry 129 × 71 × 19 mm doplňuje pěkně kulatých 300 g hmotnosti. Z již tak tlustého těla přístroje navíc vyčuhují dva mnohem tlustší prvky – vpravo jakýsi výstupek usnadňující držení přístroje při focení, vlevo pak objektiv.
K objektivu se ještě dostaneme, nejprve se ale podíváme na barevné varianty. Kromě námi testované bílé ji seženete v černé, oranžové a stříbrné.
Přední stranu fotoaparátu zabírá objektiv a průhled hledáčku, zadní je vyhrazena obřímu 4,8″ Super LCD displeji. Na spodní straně je šroubovací uchycení stativu a posuvníkem chráněná dvířka, která ukrývají baterii, microSD kartu a HDMI konektor. Na levém boku najdete tlačítko pro zapnutí blesku, vpravo zase konektor microUSB a 3,5mm jack.
Horní strana je vyhrazena tlačítku pro zapnutí přístroje, spoušti kombinované s ovládáním optického zoomu a blesku. V klidové poloze je blesk zasunut v těle přístroje, poznáte ho jen podle obrysů. Po stisknutí tlačítka na levém boku vyskočí asi dva centimetry vysoký kvádřík, na jehož vrcholu je blesk. Zajímavé je, že tlačítko uvolňující blesk je mechanické, blesk vyskočí i v případě, že je přístroj vypnutý. Zpátky do těla přístroje ho musíte zatlačit ručně.
Fotoaparát a focení
V Samsungu Galaxy Camera je 17Mpx snímací čip CMOS, výrobce udává efektivní rozlišení 16,3 Mpx. To je víc, než má kterýkoliv mobil s výjimkou Nokie 808 PureView, víc než většina kompaktů. Dobře ale víme, že není až tak důležité, jaké rozlišení má snímač, když k němu přidáte mizernou optiku.
To ale není případ Galaxy Camery. Její objektiv disponuje jednadvacetinásobným optickým přiblížením, stabilizátorem obrazu a hodnotou f = 4,1–86,1 mm (ekvivalent kinofilmu: 23–483 mm). Dokáže fotit v režimu makro na vzdálenost 10-80 cm, v širokoúhlém režimu dokonce od 5 cm.
Při zaostřování dokáže fotoaparát měřit bod uprostřed snímané scény, zaostřovat vícebodově, detekovat obličej, nebo vám umožnit, abyste vybrali ostřící bod dotykem na displej. Expozici můžete ručně kompenzovat v rozsahu +-2 EV s kroky po 1/3 EV. Na výběr máte z různých hodnot citlivosti ISO: 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200.
Blesk dokáže osvítit scénu vzdálenou až 3,8 m, po vyfocení se dobíjí přibližně čtyři sekundy. Může pracovat v automatickém režimu, redukovat červené oči, abyste nevypadali jako upíři, případně být trvale zapnutý. Rychlost závěrky můžete ručně ovlivňovat v rozsahu 16–1/2 000 s.
Při focení můžete vybírat z celé řady režimů. Kromě plnoautomatického je to Krásná tvář, Nejlepší fotografie, Sekvenční snímání, Nejlepší tvář, Krajina, Západ slunce, Noc, Ohňostroj, Panorama, Makro, Znehybnění akce, Vodopád, Světelná stopa, Silueta a Bohaté odstíny.
Pokud se počítáte mezi fotografické experty, můžete volit mezi klasickými P (Auto+), A (priorita clony), S (priorita času), M (manuální). Dále jsou k dispozici nejrůznější efekty: Normální, Historická fotografie, Černo-bílá, Podzimní hnědá, Negativ, Nostalgie, Vybledlé barvy, Retro, Sluneční svit, Stará fotografie, Komiks, Pastelová skica, Temná nálada a Impresionistický obraz.
U videa můžete volit rozlišení v rozmezí 1 920 × 1 080 až 320 × 240 bodů. Ve většině režimů zvládne Galaxy Camera snímat 30 snímků za sekundu, v některých dokonce i 60. Extrémní je pak režim slow motion natáčející v rozlišení WVGA (768 × 512 bodů) rychlostí 120 nebo 60 snímků za sekundu.
Focením to nekončí
Co nabídne Galaxy Camera kromě fotoaparátu a schopnosti natáčet videa? Po hardwarové stránce se jedná o zařízení s čtyřjádrovým procesorem taktovaným na frekvenci 1,4 GHz. Chod systému Android 4.1 Jelly Bean značně zrychluje operační paměť s kapacitou 1024 MB.
I přes tyto skvělé parametry je start systému nepříjemně pomalý. Kompletní bootování včetně vysunutí fotoaparátu trvá takřka patnáct sekund. Ano, čtvrt minuty budete čekat, než po stisknutí zapínacího tlačítka budete schopni vyfotit první snímek. Pokud spolu se Švejkem fotíte nejraději nádraží, které se nehýbe, nemusí vám to vadit, skotačící dítě nebo letící orel na vás ale nepočkají. Pokud nebudete fotoaparát úplně vypínat, uspí se do jakéhosi pohotovostního režimu. Doba startu se tím sice výrazně zkrátí, i tak se ale pohybuje okolo pěti sekund.
Vzhledem k nasazení operačního systému pro mobily zvládá Galaxy Camera i některé funkce telefonu. Tedy, zvládá v podstatě všechny, kromě standardního telefonování. Najdete v ní, až na zmíněnou výjimku, běžné funkce Androidu – internetový prohlížeč, e-mailový klient, propracovaný kalendář… prostě cokoliv, na co si vzpomenete. Jen telefonování ne.
Do Galaxy Camera ale můžete vložit microSIM, takže nějaké mobilní funkce by zvládnout měla. Výrobce štědře umožnil odesílání textových zpráv a používání datových přenosů. Druhou zmíněnou funkci jistě využijete nejen v internetovém prohlížeči, ale i pro rychlé zasílání vytvořených fotek.
Ty můžete ještě před odesláním upravit v jednoduchém editoru, který dokáže oříznout nepovedené okraje nebo trochu vyladit barvy. Na výběr máte i z všelijakých efektů a rámečků, takže se můžete náležitě vyřádit. Pro alespoň základní střih videa je v Galaxy Camera k dispozici i video editor.
Pro koho je dobrý
Samsung Galaxy Camera bezpochyby dokáže vytlačit digitální kompakty všeho druhu. Asi každý, kdo nepotřebuje na plážích fotit profesionální zrcadlovkou, může svůj starý kompakt prodat na Aukru a jezdit jen s Galaxy Camerou. Jenže to už většina lidí udělala dříve, i když tedy s jiným mobilem.
Nejlevnější kompakty už dávno patří minulosti, jejich funkci dobře plní jen trochu vybavenější mobily. Náročnější uživatelé si trochu připlatí za mobil a odloží i kompakty střední či vyšší třídy. Možná jejich mobil vyprodukuje o poznání horší fotky, ale zase nebudou muset nosit a hlídat dvě různá zařízení. Pro zapálené fotografy, kterým fotky ze sebelepšího mobilu nestačí, není ani Galaxy Camera dostatečně dobrá. Raději budou celý rok posilovat a o dovolené tahat na zádech zrcadlovku se sadou objektivů. Tak kdo ji tedy využije?
Snímek vyfocen ve tmě za použití blesku
Hlavní, možná jediná, výhoda Samsungu Galaxy Camera spočívá v možnosti okamžitého odeslání fotek. I když třeba nemáte datový tarif, Wi-Fi na hotelu už není takovým luxusem, takže po návratu z pláže nebo výletu můžete oblažit celé široké příbuzenstvo aktuálním foto zpravodajstvím. Sice budete nosit dvě zařízení (mobil a Galaxy Cameru), ale zase můžete nechat doma notebook. Fotky totiž odešlete z Galaxy Camery bez nutnosti stahování do počítače, nějaký ten základní internet a maily taky zvládne (víc na dovolené nepotřebujete).
Ukázkové 1080p video