Samsung Galaxy Camera: fotoaparát s Androidem [recenze]

Reklama

Samsung vyrábí kde co, od displejů pro ostatní výrobce, přes telefony, televizory, ledničky, až po součásti lodí a letadel. Dnes se podíváme na kompaktní fotoaparát, který je zajímavý například tím, že je v něm operační systém Android. Telefonovat s ním ale nelze.

Samsung Galaxy Camera GC100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

Vzhled a barvy

Samsung Galaxy Camera vypadá vzhledově jako kompaktní fotoaparát, i když jeho rozměry jsou velké nejen na mobil, ale i na foťák. Posuďte sami – rozměry 129 × 71 × 19 mm doplňuje pěkně kulatých 300 g hmotnosti. Z již tak tlustého těla přístroje navíc vyčuhují dva mnohem tlustší prvky – vpravo jakýsi výstupek usnadňující držení přístroje při focení, vlevo pak objektiv.

SamsungGalaxyCamera_6SamsungGalaxyCamera_2

K objektivu se ještě dostaneme, nejprve se ale podíváme na barevné varianty. Kromě námi testované bílé ji seženete v černé, oranžové a stříbrné.

Samsung_Galaxy_Camera_barvy

Přední stranu fotoaparátu zabírá objektiv a průhled hledáčku, zadní je vyhrazena obřímu 4,8″ Super LCD displeji. Na spodní straně je šroubovací uchycení stativu a posuvníkem chráněná dvířka, která ukrývají baterii, microSD kartu a HDMI konektor. Na levém boku najdete tlačítko pro zapnutí blesku, vpravo zase konektor microUSB a 3,5mm jack.

SamsungGalaxyCamera_9SamsungGalaxyCamera_8

Horní strana je vyhrazena tlačítku pro zapnutí přístroje, spoušti kombinované s ovládáním optického zoomu a blesku. V klidové poloze je blesk zasunut v těle přístroje, poznáte ho jen podle obrysů. Po stisknutí tlačítka na levém boku vyskočí asi dva centimetry vysoký kvádřík, na jehož vrcholu je blesk. Zajímavé je, že tlačítko uvolňující blesk je mechanické, blesk vyskočí i v případě, že je přístroj vypnutý. Zpátky do těla přístroje ho musíte zatlačit ručně.

SamsungGalaxyCamera_4SamsungGalaxyCamera_10

Fotoaparát a focení

V Samsungu Galaxy Camera je 17Mpx snímací čip CMOS, výrobce udává efektivní rozlišení 16,3 Mpx. To je víc, než má kterýkoliv mobil s výjimkou Nokie 808 PureView, víc než většina kompaktů. Dobře ale víme, že není až tak důležité, jaké rozlišení má snímač, když k němu přidáte mizernou optiku.

SamsungGalaxyCamera_16SamsungGalaxyCamera_11

To ale není případ Galaxy Camery. Její objektiv disponuje jednadvacetinásobným optickým přiblížením, stabilizátorem obrazu a hodnotou f = 4,1–86,1 mm (ekvivalent kinofilmu: 23–483 mm). Dokáže fotit v režimu makro na vzdálenost 10-80 cm, v širokoúhlém režimu dokonce od 5 cm.

Samsug_Galaxy_Camera_foto01Samsug_Galaxy_Camera_foto02

Při zaostřování dokáže fotoaparát měřit bod uprostřed snímané scény, zaostřovat vícebodově, detekovat obličej, nebo vám umožnit, abyste vybrali ostřící bod dotykem na displej. Expozici můžete ručně kompenzovat v rozsahu +-2 EV s kroky po 1/3 EV. Na výběr máte z různých hodnot citlivosti ISO: 100, 200, 400, 800, 1 600 a 3 200.

Samsug_Galaxy_Camera_foto03Samsug_Galaxy_Camera_foto04

Blesk dokáže osvítit scénu vzdálenou až 3,8 m, po vyfocení se dobíjí přibližně čtyři sekundy. Může pracovat v automatickém režimu, redukovat červené oči, abyste nevypadali jako upíři, případně být trvale zapnutý. Rychlost závěrky můžete ručně ovlivňovat v rozsahu 16–1/2 000 s.

Samsug_Galaxy_Camera_foto05Samsug_Galaxy_Camera_foto06

Při focení můžete vybírat z celé řady režimů. Kromě plnoautomatického je to Krásná tvář, Nejlepší fotografie, Sekvenční snímání, Nejlepší tvář, Krajina, Západ slunce, Noc, Ohňostroj, Panorama, Makro, Znehybnění akce, Vodopád, Světelná stopa, Silueta a Bohaté odstíny.

Samsug_Galaxy_Camera_foto07Samsug_Galaxy_Camera_foto08

Pokud se počítáte mezi fotografické experty, můžete volit mezi klasickými P (Auto+), A (priorita clony), S (priorita času), M (manuální). Dále jsou k dispozici nejrůznější efekty: Normální, Historická fotografie, Černo-bílá, Podzimní hnědá, Negativ, Nostalgie, Vybledlé barvy, Retro, Sluneční svit, Stará fotografie, Komiks, Pastelová skica, Temná nálada a Impresionistický obraz.

Samsug_Galaxy_Camera_foto09Samsug_Galaxy_Camera_foto10

U videa můžete volit rozlišení v rozmezí 1 920 × 1 080 až 320 × 240 bodů. Ve většině režimů zvládne Galaxy Camera snímat 30 snímků za sekundu, v některých dokonce i 60. Extrémní je pak režim slow motion natáčející v rozlišení WVGA (768 × 512 bodů) rychlostí 120 nebo 60 snímků za sekundu.

Focením to nekončí

Co nabídne Galaxy Camera kromě fotoaparátu a schopnosti natáčet videa? Po hardwarové stránce se jedná o zařízení s čtyřjádrovým procesorem taktovaným na frekvenci 1,4 GHz. Chod systému Android 4.1 Jelly Bean značně zrychluje operační paměť s kapacitou 1024 MB.

Samsug_Galaxy_Camera_foto11Samsug_Galaxy_Camera_foto12

I přes tyto skvělé parametry je start systému nepříjemně pomalý. Kompletní bootování včetně vysunutí fotoaparátu trvá takřka patnáct sekund. Ano, čtvrt minuty budete čekat, než po stisknutí zapínacího tlačítka budete schopni vyfotit první snímek. Pokud spolu se Švejkem fotíte nejraději nádraží, které se nehýbe, nemusí vám to vadit, skotačící dítě nebo letící orel na vás ale nepočkají. Pokud nebudete fotoaparát úplně vypínat, uspí se do jakéhosi pohotovostního režimu. Doba startu se tím sice výrazně zkrátí, i tak se ale pohybuje okolo pěti sekund.

Samsug_Galaxy_Camera_foto13Samsug_Galaxy_Camera_foto14

Vzhledem k nasazení operačního systému pro mobily zvládá Galaxy Camera i některé funkce telefonu. Tedy, zvládá v podstatě všechny, kromě standardního telefonování. Najdete v ní, až na zmíněnou výjimku, běžné funkce Androidu – internetový prohlížeč, e-mailový klient, propracovaný kalendář… prostě cokoliv, na co si vzpomenete. Jen telefonování ne.

Samsug_Galaxy_Camera_foto15Samsug_Galaxy_Camera_foto16

Do Galaxy Camera ale můžete vložit microSIM, takže nějaké mobilní funkce by zvládnout měla. Výrobce štědře umožnil odesílání textových zpráv a používání datových přenosů. Druhou zmíněnou funkci jistě využijete nejen v internetovém prohlížeči, ale i pro rychlé zasílání vytvořených fotek.

Samsug_Galaxy_Camera_foto18Samsug_Galaxy_Camera_foto17

Ty můžete ještě před odesláním upravit v jednoduchém editoru, který dokáže oříznout nepovedené okraje nebo trochu vyladit barvy. Na výběr máte i z všelijakých efektů a rámečků, takže se můžete náležitě vyřádit. Pro alespoň základní střih videa je v Galaxy Camera k dispozici i video editor.

Pro koho je dobrý

Samsung Galaxy Camera bezpochyby dokáže vytlačit digitální kompakty všeho druhu. Asi každý, kdo nepotřebuje na plážích fotit profesionální zrcadlovkou, může svůj starý kompakt prodat na Aukru a jezdit jen s Galaxy Camerou. Jenže to už většina lidí udělala dříve, i když tedy s jiným mobilem.

Samsug_Galaxy_Camera_foto19

Nejlevnější kompakty už dávno patří minulosti, jejich funkci dobře plní jen trochu vybavenější mobily. Náročnější uživatelé si trochu připlatí za mobil a odloží i kompakty střední či vyšší třídy. Možná jejich mobil vyprodukuje o poznání horší fotky, ale zase nebudou muset nosit a hlídat dvě různá zařízení. Pro zapálené fotografy, kterým fotky ze sebelepšího mobilu nestačí, není ani Galaxy Camera dostatečně dobrá. Raději budou celý rok posilovat a o dovolené tahat na zádech zrcadlovku se sadou objektivů. Tak kdo ji tedy využije?

Samsug_Galaxy_Camera_foto20

Snímek vyfocen ve tmě za použití blesku

Hlavní, možná jediná, výhoda Samsungu Galaxy Camera spočívá v možnosti okamžitého odeslání fotek. I když třeba nemáte datový tarif, Wi-Fi na hotelu už není takovým luxusem, takže po návratu z pláže nebo výletu můžete oblažit celé široké příbuzenstvo aktuálním foto zpravodajstvím. Sice budete nosit dvě zařízení (mobil a Galaxy Cameru), ale zase můžete nechat doma notebook. Fotky totiž odešlete z Galaxy Camery bez nutnosti stahování do počítače, nějaký ten základní internet a maily taky zvládne (víc na dovolené nepotřebujete).

Ukázkové 1080p video

Samsung Galaxy Camera GC100 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama