Samsung Galaxy Gear: nejen pro zobrazení času [recenze]

Reklama

Chytré hodinky s Androidem od Samsungu nabízejí bohaté možnosti využití díky různým aplikacím. Odpustit jim musíte třeba nešikovné dobíjení a malou výdrž.

SamsungGalaxyGear_2

Hodinky Samsung Galaxy Gear stály v říjnu 7 699 Kč, nyní je koupíte kolem 5 000 Kč. Veliké peníze za malou věc na zápěstí, která vám bude dělat prostředníka mezi telefonem a vámi. Hodinky lze koupit v bílé, tmavé, zlaté variantě, stačí si projít obchody.

SamsungGalaxyGear_1SamsungGalaxyGear_2

My jsme dostali bílé hodinky na test a společně s přibaleným Galaxy Note 3 mohly utvořit nerozlučnou dvojku. Bílá barva je bohužel dost náchylná na zašpinění při používání. Hodinky již nebyly zcela nové, takže bílý odstín se po pár dnech změnil na šedivý s nevzhlednými tmavými hranami na řemínku. Bílou tedy rozhodně nebrat, raději ty černé!

Hodinky Samsung Galaxy Gear ve zkratce

  • Rozměry a hmotnost: 37 × 57 × 11 mm, 74 g
  • Odolnost: IP55
  • Displej: SuperAMOLED, rozlišení 320 × 320 bodů, velikost 30 × 30 mm
  • Systém: Android, nadstavba Gear UX
  • Hardware: procesor 800 MHz, 512 MB RAM, paměť 4 GB
  • Foto: 1,9 Mpx snímač
  • Příslušenství: USB nabíječka, microUSB kabel, kolébka pro dobíjení a párování
SAMSUNG V7000 Galaxy Gear lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Design už lepší nešel?

Vzhled hodinek se nezaslouží pochvalu, připomínají digitálky z let minulých, okrasu nedělají ani viditelné šroubky na přední straně. Konstrukce hodinek s displejem je pevná díky použitému kovu.

SamsungGalaxyGear_13SamsungGalaxyGear_12SamsungGalaxyGear_11SamsungGalaxyGear_10

Hodinky jsou vybaveny silikonovým páskem s kovovým zapínáním. Právě v přezce se nachází hlasitý reproduktor. Zapínání se dá upravit zasunutím do další dírky apod. Dobrou zprávou je norma krytí IP55, odolá tak částečně vniknutí prachu a tryskající vody. I tak bych se bál nějakého sportování na dešti a vniknutí vlhkosti třeba přes boční zamykací tlačítko. Pozor i při umývání rukou a nádobí!

SamsungGalaxyGear_8SamsungGalaxyGear_7SamsungGalaxyGear_6SamsungGalaxyGear_5

Na pásku se nachází i oko 1,9Mpx fotoaparátu, v tomto místě je pásek vyztužen, aby se snímač nepoškodil. Osa fotoaparátu je v rovině s displejem, takže musíte zápěstí natočit tak, abyste na něj koukali ideálně shora a viděli, co fotíte/natáčíte.

Dobíjení k pláči

Po vybalení nabíječky s hodinkami objevíte plastovou kolébku s konektorem microUSB. Samsung jednoduše zignoroval vestavění microUSB přímo do těla hodinek a nutí vás použít kolébku. Jelikož hodinky v plném zápřahu vydrží pár dní, tak budete kolébku všude nosit s sebou.  Nabíjení je rychlé, asi půl hodiny do plného stavu. Výdrž jsem ověřil asi na dva dny v kuse při běžném provozu s notifikacemi aplikací a hovorů vibracemi.

SamsungGalaxyGear_4SamsungGalaxyGear_3

Potíže s párováním

Právě kolébka obsahuje čip NFC, hodinky jej nemají. Po vložení hodinek do kolébky je třeba obrovský Note 3 natlačit ze spodní strany tak, aby NFC fungovalo pro párování. I přes nalezení přístrojů se to nedařilo a tak přičšlo na řadu klasické hledání přes bluetooth 4.0. Takhle by příslušenství za 5 000 Kč fungovat nemělo…

Parádní displej

Tak displej se naopak hodně povedl, jeho čitelnost je perfektní, velikost 30 × 30 mm bohatě dostačuje pro čtení znaků a symbolů. Technologie Super AMOLED podává ostrý obraz, dokonce můžete využít více barev pro pozadí nebo ukazatel hodin. Dotyky snímá perfektně.

SamsungGalaxyGear_displej_1SamsungGalaxyGear_displej_2

Prostředí a ovládání

Uvnitř hodinek najdete Android s nadstavbou Gear UX s jasnými hlavními ikonami a řádkovými podnabídkami. Menu se prochází tahy doleva a doprava, o krok zpět se vrátíte tažení shora dolů. Tah od spodního okraje se využívá na hlavním displeji pro okamžité volání. Tah seshora naopak aktivuje fotoaparát k okamžité akci.

SamsungGalaxyGear_displej_3SamsungGalaxyGear_displej_4

Jako zámek displeje slouží tlačítko na boku. Přidržením se objeví volba tichého profilu a restartu, dvojitý stisk aktivuje hlasového asistenta S Voice. Zajímavou volbou je přidržení dvou prstů na displeji a zobrazení naposledy spuštěných aplikací, jak znáte z mobilu.

SamsungGalaxyGear_displej_12SamsungGalaxyGear_displej_11SamsungGalaxyGear_displej_10SamsungGalaxyGear_displej_9

Na hlavním displeji můžete mít různé typy hodin, ukázání počasí, zástupců aplikací atd. Volit lze barevné provedení pozadí, preferuji to tmavé. Displej stále nesvítí, ale stačí aktivovat pohyb zápěstí v nastavení a už se displej automaticky rozsvítí, netřeba tisknout tlačítko na boku.

Hodinky v akci

Hodinky vám prozradí, kdo vám volá, hovor lze přijmout, odmítnout. Hodinky umí vibrovat a zvonit, takže si toho opravdu všimnete. Hovořit lze do hodinek díky mikrofonům a reproduktoru, není to ale vůbec pohodlné. Díky aktualizaci firmwaru hodinek se konečně naučily notifikace a detaily SMS zpráv, e-mailů, upozornění Facebooku atp. Bez tohoto jsem hodinky opravdu používat nechtěl.

SamsungGalaxyManager_2SamsungGalaxyManager_1SamsungGalaxyManager_3SamsungGalaxyManager_4

V aplikace Gear Manager v mobilu lze jednoduše upravit typy upozornění včetně náhledu zpráv na malém displeji hodinek. Vyberete aplikace, které mají posílat výpis do hodinek, takže o nic nepřijdete.

SamsungGalaxyGear_displej_20SamsungGalaxyGear_displej_19SamsungGalaxyGear_displej_18SamsungGalaxyGear_displej_16

V aplikacích v hodinkách najdete kalendář, galerii fotek a videí, krokoměr, stopky, minutku, hlasový záznamník, ovladač médií v mobilu pro poslech hudby. Přes Gear Manager se dají doinstalovat další miniaplikace, stačí si vybrat, třeba miniSquare pro checkování na síti Foursquare.

Foto a video

Jak jste viděli v našem článku, hodinky fotit a natáčet docela umí. Hodinky mohou fotit ve kvalitě 1:1 v rozlišení 1 392 × 1 392 bodů (všechny fotky v naší galerii), nebo 4:3  a 1 280 × 960 bodů. Po spuštění aplikace můžete hned ťuknutím do displeje vycvaknout snímek, další již trvají kvůli doostření autofokusem.

Fotky a videa se hned odesílají do spárovaného mobilu, zůstávají rovněž v hodinkách. Na tajné focení zapomeňte kvůli nemožnosti vypnutí zvuku spouště. Pro videa je připravena délka 15 s, rozlišení 640 × 640 bodů nebo HD. Fotek se do paměti hodinek vejde jen 50 ks a videí 15 ks. Přitom je vnitřní paměť 4 GB!

Závěr

Hodinky Galaxy Gear jsou určitě snem fanoušků Samsung. Nabízí pohodlné notifikace aplikací, hovorů a zpráv. Smysl mi určitě dávají instalovatelné miniaplikace, které vás nenutí vytahovat telefon. Nevím, kdo s nimi bude fotit a natáčet video, nebo třeba telefonovat. Tyto funkce jsou podle mě zbytečné. Stejně nechápu nabíjecí kolébku a absenci microUSB na hodinkách.Právě časté a nepohodlné dobíjení dost kazí dojem z hodinek. 

Reklama