Samsung Galaxy Gear S: opravdu chytré hodinky [recenze]

Reklama

Fandíte moderním technologiím a ještě chcete udělat pořádný dojem na okolí? Tyto hodinky se pyšní zahnutým displejem, systémem Tizen, ale také nedořešeným nabíjením. Dáte za ně 10 000 Kč?

GalaxyGearS_12

Samsung SM-R7500 Galaxy Gear S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


Samsung Galaxy Gear S jsou hodinky z jiné planety, na zápěstí obsadí dost místa, zaoblené sklo displeje není zrovna nejmenší, ale funkcí, těch mají opravdu hodně. Robustní konstrukce odolá vodě a prachu, nedílnou součástí je ohebný gumový náramek, který nelze nijak měnit. To jsme uvítali u konkurenčních hodinek LG. Zapínání je pevné a kovové, snad upravíte dle tloušťky zápěstí posunutím přezky po pásku.

GalaxyGearS_2GalaxyGearS_1

Skvělý displej

Zkoumáním konstrukce narazíte na zásuvku nanoSIM karty, ta slouží pro datové spojení i volání, hodinky se tak stanou samostatnou jednotkou bez nutnosti spárování s mobilem. Nechybí ani senzor tepu a rovněž pár pinů pro spojení s nabíjecí kolébkou. Právě bez ní a připojeného microUSB kabelu hodinky nijak nenabijete. Samotná kolébka má v sobě miniakumulátor s kapacitou 300 mAh, takže po nacvaknutí se hodinky nepatrně dobijí. Pokud kolébku nevezmete na víkend nebo ji nebudete nosit do práce, tak se hodinky ocitnou bez energie. Samsung by měl rozhodně zapracovat na integraci microUSB konektoru.

GalaxyGearS_4GalaxyGearS_3

Super AMOLED displej je zahnutý a právem je velkým tahákem. O dobré podsvícení se stará automatika nebo manuální nastavení jasu, obecně jsem obraz viděl dobře ve většině případů. Pod displejem se nachází jediné ovládací tlačítko pro návrat na hlavní displej nebo probuzení. Obraz na displeji se může vypínat nebo zůstávat, v prvním případě se rozsvítí natočením zápěstí.

GalaxyGearS_5GalaxyGearS_6

Velikost displeje je přijatelná pro ovládání dotyky, má 2 palce, což je v reálu asi 32 × 42 mm. Krycí sklo je velmi pevné a zdá se i dostatečně odolné. Stejně tak se tváří lesklý rámeček, který se mi za 3 týdny používání nepoškrábal, i když jsem s hodinkami několikrát nechtěně narazil do futer dveří apod.

Bohatá výbava

Bohatá konektivita hodinek je zastoupena nejen bluetooth pro spárování s mobilem, ale rovněž GPRS, EDGE a 3G sítěmi, dokonce i Wi-Fi. I bez vložené SIM karty a bez spárování s mobilem tak nezůstanete bez připojení. Pro sportovní funkce se nabízejí senzory pohybu, otřesu, polohy, rovněž UV senzor, snímač tepu a rovněž GPS k navigaci. To vše se vešlo do malé konstrukce!

GalaxyGearS_8GalaxyGearS_7

Operační systém Tizen je připraven na dotyky, logika ovládání je podobná jako u Android Wear u testovaných hodinek LG. Tahem prstu z/do různé strany se přepínají aplikace, prochází menu, zobrazuje nastavení, upozornění apod. Jasné barevné ikony s českými popisky vás nenechají tápat, jednoduše se vyznáte na první dobrou. Systém na několika místech nabízí i volbu zadávání znaků na miniaturní virtuální klávesnici, třeba pro zadání Wi-Fi hesla, na psaní znaků se malý displej opravdu moc nehodí, ale dá se to zvládnout.

V praxi to funguje tak, že hodinky umí upozornit na nové události zapípáním, krátce se zobrazí info na displeji a vy můžete hned reagovat přečtením zprávy, odmítnutím hovoru apod. Nebo se přepnete klepnutím na ikonu do prostředí mobilu a odpovíte pohodlněji. Vzhled hlavního displeje s hodinami si upravíte, zobrazit se mohou počty kroků, aktuální události a další informace, možnosti úprav potěší.

GalaxyGearS_11GalaxyGearS_10

Po spojení s mobilem je potřeba do něj instalovat Gear aplikaci a z ní budete spravovat hodinky ještě pohodlněji. Měnit se dá barevné pozadí, instalovat další aplikace a dále měnit vše možné. V hodinkách je 4 GB místa na aplikace, ale také třeba fotky a hudbu, které do nich přesunete z mobilu. O chod systému se stará dvoujádrový procesor 1 GHz a 512 MB RAM.

GalaxyGearS_9

Dost oblíbenou aplikací je nepochybně S Health, který vám neustále měří počet kroků, motivuje k další výkonům, změří jízdu na kole, také váš tep, spálené kalorie a navíc vše zobrazí přehledně v grafech pro další analýzu.

Závěr

Kromě nevyřešeného nabíjení a menší výdrže cca 2 dní v kuse jsem s hodinkami od Samsungu spokojen. Nemusím vytahovat mobil z bundy nebo kapsy při jízdě MHD, jednoduše hned vím, kdo mi co píše a kdo volá.

Reklama