Samsung Galaxy Gio – trochu nudí [recenze]

Reklama

Preference uživatelů jsou jasné. Nejraději vybírají mezi novými mobilními telefony a naopak těmi nejstaršími, které se dočkaly radikálního zlevnění. Co ale obrovská skupina přístrojů někde uprostřed? Vyplatí se? Podívali jsme se z tohoto pohledu na starší Samsung Galaxy Gio.

Samsung představil svůj model Galaxy Gio začátkem loňského roku. I když mobil nikdy nedosáhl takové popularity jako příbuzní Galaxy Ace, pro většinu uživatelů se od počátku jednalo o cenově dostupný Android, který je nyní ještě výhodnější. Vyplatí se do něj investovat, nebo se raději porozhlédnout po novějších přístrojích?

Za zapůjčení telefonu děkujeme Smarty.cz

Design, konstrukce, rozměry

Samsung Galaxy Gio je z hlediska konstrukce naprosto klasickým dotykovým přístrojem. Samsung se protentokrát rozhodl pro zakulacené rohy, zaoblené jsou i okraje zadního krytu. Je pouze na vás jestli dáváte přednost spíše těmto tvarům, nebo ostřejším hranám jako má např. iPhone.

Trochu méně obvyklým řešením je umístění slotu pro paměťové karty do boku přístroje. Výměna karty je ale rychlejší a pohodlnější než při sundávání krytu. Velmi se mi také líbilo umístění zapínacího a uspávacího tlačítka na pravou stranu, kdybych ale byl levák, asi bych podobně nadšený nebyl. Audiokonektor a microUSB už jsou umístěny klasicky, ten první je v horní části, microUSB vespodu. Sbírku tlačítek ještě doplňují ovladače hlasitosti na levém boku. Ideálně vystupují z povrchu přístroje, pro zmáčknutí nemusíte vyvinout přehnaně velkou sílu, klávesy ale ani nezmáčknete omylem.

Telefon má plastovou konstrukci, jak vidíte, na recenzi jsme dostali umírněnější tmavou variantu, telefon ale seženete i modernější bílé barvě. Celá přední část a pruh kolem mobilu jsou lesklé, otisky prstů ale zachytávají méně než byste čekali. Zadní kryt už je z matného plastu s mírným vroubkováním, které pomáhá mobil lépe držet v ruce.

Na zadním krytu nemůže chybět objektiv fotoaparátu, společnost mu ale tentokrát dělá pouze hlasitý reproduktor, na přisvětlovací diodu musíte v tomto případě zapomenout.

Gio vás zaujme v případě, že dáváte přednost menším telefonům, výborná je také hmotnost, která pouze lehce přesahuje 100 g.

Hardware, displej, ovládání

Hardwarové parametry samozřejmě doplácejí na to, že Gio nikdy nepatřilo do kategorie extrémně výkonných smartphonů, na svoje stáří ale má výbavu docela solidní. A co je hlavní, telefon určitě není nijak výrazně pomalý. Reakce by určitě mohly být ještě rychlejší, ale jsou alespoň plynulé, bez nějakého výraznějšího zasekávání.

O výkon telefon se stará 800MHz procesor a celkově 279 MB operační paměti. I s uživatelským ukončením veškerých procesů, které běží na pozadí, se ale nedostanete na více jak přibližně 180 MB RAM. Takřka stejnou hodnotu má i interní paměť. Tu samozřejmě rozšíříte paměťovými kartami, v telefonu jsem měl jednu s kapacitou 2 GB.

Telefon je pochopitelně vybaven všemi důležitými datovými technologiemi, využívat tak můžete 3G sítě, Wi-Fi nebo při navigaci používat GPS. Chybí modernější technologie typu NFC nebo HSPA+, to se ale stále týká i většiny momentálně uváděných mobilů.

Samsung Galaxy Gio

Rozměry: 111 × 58 × 12 mm, 102 g
Displej: 3,2″, 480 × 320 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 278 MB, 158 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 3 Mpx, video: QVGA autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung S5660 Galaxy Gio v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Baterie s kapacitou 1350 mAh poskytuje mírně nadprůměrnou výdrž. Počítejte zhruba se dvěma dny, ale při méně intenzivním využívání můžete dosáhnout i lepších hodnot.

U Gia se ovšem budete muset smířit s menší úhlopříčkou displeje. Nevýhody jsou myslím celkem jasné. Horší práce s internetem, navigací nebo hrami. Pokud to ale nejsou vaše preference, nemusíte mít s 3,2“ žádné obavy. Displej nabízí vzhledem k úhlopříčce velmi solidní rozlišení 480 × 320 bodů, systém jako obvykle nabízí korekci jasu, nastavení limitu vypnutí displeje. Samsung přidává možnost změny typu písma, další fonty si ale musíte stáhnout, přímo v telefonu se nenacházejí. U displeje také velmi snadno vypnete automatické přetáčení.

Čitelnost na slunci je s maximální úrovní jasu použitelná, určitě by to ale mohlo být lepší. Gio také nemá tak agresivní a jasné barvy displeje, jako jiné telefony Samsung. Nabízí klasičtější TFT technologii.

Samsung Galaxy Gio jednoznačně zaslouží pochvalu za ovládání. Prostřední tlačítko, které slouží pro návrat na pohotovostní displej, má jinou povrchovou úpravu než jeho okolí. Prakticky není možné, abyste se přehmátli, a tak vůbec nevadí, že tato klávesa není podsvícená. Navíc je i dostatečně velká. Zbývající dva ovládací prvky už jsou pouze softwarové, při stisku se vždy rozsvítí. Šipkou zpět se vracíte o úroveň výš, levé tlačítko slouží pro otevření nastavení.

Funkce

Galaxy Gio určitě nepatří mezi telefony, které by vás hned na úvod ohromily množstvím funkcí. Nabízí spíše základnější věci a je na vás, co si budete chtít doinstalovat. Operačním systémem je starší Android 2.3.3, také grafické prostředí TouchWiz prošlo od dob uvedení Gia několika změnami a doplněním funkcí. Přesto si ale myslím, že vám nic důležitého chybět nebude, obzvláště pokud nemáte zkušenosti s novějšími aktualizacemi.

Pohotovostní displej nabízí až sedm obrazovek, jejich aktuální počet vidíte hned pod horní lištou. Ta nabízí ovládací ikony pro několik základních funkcí, další vymoženosti už si budete muset stáhnout přes Google Play. Stejně asi dopadnete i u widgetů, kterých není v základu nijak mnoho.

Dolní lišta možná mohla nabízet jen tři aplikace, občas se mi stávalo, že jsem se do ikonek netrefil přesně na první pokus. Lišta zůstává viditelná, i když se přepnete do hlavní nabídky. Tu tvoří pouhé dvě obrazovky s mřížkou 4×4 ikon. Jejich pořadí si můžete změnit, nějaké pokročilejší filtrování ale telefon nenabízí.

Vícepložkový adresář v telefonu zvládá i sledování aktivit vašich přátel na sociálních sítích. Využívat se dá také dělení do skupin, kontakty můžete odlišit i zvoněním, přidat datum narozenin nebo výročí.

U textových zpráv jsem musel trochu bojovat s velikostí klávesnice, užitečnou možností je odeslání zprávy na poslední použitý kontakt, nebo třeba celé skupině. Klávesnice nabízí pochopitelně i české znaky, musíte ale déle podržet vybrané písmeno. Na prvním displeji tak výrazněji chybí pouze čárka, stejně jako smajlíky ji ale objevíte po podržení znaku s tečkou.

Organizační funkce zastupují kromě obvyklého kalendáře nebo budíku i v Androidu méně časté poznámky. Bez nutnosti dodatečné instalace můžete v Giu využívat také správce souborů, diktafon, nebo možnost práce s dokumenty přes aplikaci ThinkFree Office. Pokročilejší uživatelé jistě využijí i Správce úloh s možností ukončení běžících procesů a snadným odinstalováním programů.

Samozřejmostí jsou aplikace spojené s Googlem jako mail, mapy, Google Play nebo YouTube. Aplikace se ale dají získávat i přes obchod Samsung Apps, kde by se měly shromažďovat programy ověřené výrobcem.

Multimediální funkce zastupuje povedený přehrávač se základním dělením skladeb a možností hrát v náhodném pořadí. Po připojení sluchátek se dá využívat také rádio.

Fotoaparát má rozlišení 3 Mpx a autofocus, chybí mu ale přisvětlovací dioda. Kvalita fotek je průměrná, ale velmi záleží na okolních podmínkách. Jako fotomobil bych si každopádně Galaxy Gio nevybíral.

Závěr

I přes větší stáří telefonu proti němu nemohu příliš namítat. Smíříte-li s tím, že nemá nejaktuálnější software a nabízí spíše základnější funkce, budete spokojeni. Pomalejší procesor se na používání výrazněji neprojevuje, průměrné fotky a menší displej se dají v této cenové hladině akceptovat.

Reklama