Samsung Galaxy Nexus je jedním z nejočekávanějších telefonů současnosti. Má skvělé hardwarové parametry, všichni jsou ale nejvíc zvědaví na novou verzi systému Android.
Android 4.0, který má označení Ice Cream Sandwich, má být průlomový. Graficky totiž sjednocuje podobu operačního systému Android pro tablety i mobilní telefony. Změny jsou opravdu radikální, ze vzhledu předchozích verzí Androidu nezůstalo zachováno vlastně nic.
Samsung Galaxy Nexus je prvním telefonem, který na novou verzi Androidu láká.
Má úžasný hardwarový výkon, špičkový displej a řadu dalších pozitiv. Během testování jsem ale přišel i na několik výrazně negativních vlastností.
Za zapůjčení telefonu děkujeme www.sunnysoft.cz.
Design
Vzhled mobilu už jsem popisoval při prvních dojmech, nyní mohu s odstupem tyto informace doplnit. Nijak se nezměnil skvělý dojem s tloušťky přístroje. Ta je sice ve spodní části trochu větší než u zbytku přístroje, pořád se ale vzhledem k výbavě jedná o fantastickou hodnotu.
I po delší době používání si stále pletu strany mobilu, díky absenci hardwarových tlačítek pod displejem se jen těžko určuje vršek a spodek mobilu. Když se na Galaxy Nexus pozorně podíváte, poznáte to hned, většinou ale člověk mobil uchopí celkem bezmyšlenkovitě a pak teprve zjistí, že ho drží úplně špatně.
Tlačítek je na telefonu opravdu minimum. Na levém boku ovládání hlasitosti, na pravém zámek a zapínací tlačítko v jednom. Klávesa pro fotoaparát bohužel chybí.
Konektory jsou ve spodní části, čekejte klasické microUSB a audiokonektor.
Zatímco přední strana je celá lesklá, pokrytá odolným sklem, zadní kryt má povrch hrubší a drží se velmi příjemně v ruce.
Bohužel, manipulace se zadním krytem je jedna z nejhorších, jakou jsem za poslední roky zažil.
Při sundávání se leknete, jak moc jde kryt prohnout, nasazování je nepohodlné a krytu se do správného umístění moc nechce. A co hůř, po několikerém sundání jde kryt lehce promáčknout v místě pod objektivem fotoaparátu. Mobil za více jak deset tisíc potřebuje podložení papírkem, aby se kryt choval, jak má.
S rozměry Galaxy Nexus jsem se srovnal docela dobře. Mobil je opravdu velký (136 mm na výšku), překvapí vás ale, že hmotnost není tak vysoká, jak byste čekali. 135 g přitom objektivně není nijak málo. V kapse telefon díky tloušťce 9 mm nijak nezavazí, dobrý dojem z konstrukce kazí pouze špatný zadní kryt.
Hardware
Na hardwarové výbavě telefonu si dal výrobce skutečně záležet. Samsung Galaxy Nexus má čip OMAP 4460 od Texas Instruments a dvoujádrový procesor s frekvencí 1,2 GHz. Nechybí také výkonný grafický čip s podporou Open GL. Ještě lépe zní informace o hodnotě operační paměti, 1 GB RAM je hodně nadprůměrné číslo. Pro běh aplikací je k dispozici cca. 700 MB, skoro polovinu z této hodnoty si ale ještě zaberou aplikace, které prostě při spuštěném mobilu musí fungovat.
Při takovéto konfiguraci se opravdu špatně posuzuje vyladěnost prostředí. Android 4.0 v Galaxy Nexus reagoval skutečně rychle a plynule, nakolik za to ale může silný hardware a nakolik odladěné prostředí, zjistíme, až se Ice Cream Sandwich objeví i na některém hardwarově slabším zařízení. Systém každopádně startoval plných 33 sekund a pak jsem teprve zadával PIN k SIM kartě.
Špatné je to naopak s uživatelskou pamětí. Galaxy Nexus sleduje podivnou „modu“ některých smartphonů z poslední doby a nenabízí podporu paměťových karet. Má pouze 16 GB interní paměť, uživatel má k dispozici cca. 13 GB. A to je málo. Do prodeje by se měla dostat i varianta s 32 GB a bílým zadním krytem, jestli půjde oficiálně sehnat i u nás ale zatím netuším.
Zajímavostí je způsob připojování k počítači. Galaxy Nexus nabízí protokoly PTP a MPT, které jsou obvyklé spíše u MP3 přehrávačů. Důvod řešení je prostý. Interní paměť se nedělí do žádných dalších částí, k dispozici je prostě rovnou celá kapacita.
Ohledně datových přenosů se můžete spolehnout na všechny moderní technologie, u Wi-Fi potěší podpora pásma 5 GHz, telefon také počítá s NFC, GPS a digitální kompas už tak nepřekvapí.
Baterie má kapacitu 1750 mAh, byl jsem hodně zvědav, jak se projeví výdrž u optimalizovanějšího systému. Žádný zázrak se ale nekoná, máme před sebou další jednodenní smartphone.
Vydrží na volání, připojení internetu, synchronizaci, trochu hudby a focení.
Když začnete hrát hry, požívat systematičtěji navigaci nebo koukat na video, výdrž se sníží na několik hodin. Zkrátka úplně stejná charakteristika jako u drtivé většiny všech smartphonů za posledních několik let.
Displej
Displej je jednoznačně největším lákadlem v hardwarových specifikacích mobilu. Větší úhlopříčku nabízejí jen HTC Titan a HTC Sensation XL, žádný z nich ale nekombinuje velikost také s extrémním rozlišením. Galaxy Nexus totiž nabízí HD, tedy 1280 × 720 bodů! Jedná se tedy současně o jeden z nejjemnějších displejů.
I když odolné sklo chránící displej částečně odráží okolí, automatická regulace jasu pracuje na výbornou a displej zůstává velmi dobře čitelný. A to i na slunci, v tomto případě si jen musíte lépe ohlídat správné natočení displeje. V příznivějších podmínkách zůstává displej telefonu dobře čitelný i z hodně nepravděpodobných úhlů.
Pod displejem se nenacházejí žádná ovládací tlačítka, celý systém Android 4.0 už se ovládá jen přes klávesy na displeji.
Zobrazovací plocha by tak teoreticky mohla být ještě o kousek větší, pod displejem zůstává volný, černý pruh. Skrývá se v něm pouze informační dioda, frekvenci blikání při zmeškaných událostech bych si ale představoval větší.
Nad displejem je 1,3Mpx kamera pro videohovory, světelný senzor a proximity senzor. Samozřejmostí je reproduktor.
Operační systém
Opakuji znova, Samsung Galaxy Nexus se stal prvním telefonem s operačním systémem Android 4. Při testování už jsem měl na přístroji instalovanou verzi 4.0.2, je dost dobře možné, že se rychle budou objevovat další aktualizace. V kompletně předělaném prostředí se přeci jenom objevuje více chyb než v systému, který má za sebou delší vývoj.
Majitelé tohoto telefonu mají oproti ostatním jednu velkou výhodu. Aktualizace systému k nim doputují mnohem rychleji než u jiných mobilů. Už z tohoto důvodu je Galaxy Nexus naprosto ideální mobil pro všechny, kteří vývoj Androidu sledují a chtějí co nejdříve vyzkoušet veškeré změny.
Android 4.0 přichází s novou grafickou podobou, jež tvoří Holo téma. To vypadá oproti předchozí verzi systému opravdu velmi pěkně, ještě důležitější ale je, že je shodné i s tablety. Android se takto zbavuje jednoho velkého nešvaru a tou je grafická roztříštěnost. Podle dostupných informací by mělo být Holo téma přítomné ve všech přístrojích s Androidem 4.0. Domnívám se ale, že to neznamená konec grafických nástaveb jiných výrobců, jako TouchWiz nebo HTC Sense. V praxi půjde buď vzhled telefonu přepnout, nebo bude Holo téma v telefonu alespoň přichystané na aplikace, které s ním počítají. Jak to celé bude v praxi fungovat, se dozvíme až ve chvíli, kdy bude na trhu více značek mobilů se čtyřkovým Androidem.
Ovládání telefonu je překvapivě pohodlné. Absence tlačítek jsem se bál, na ovládání pouze přes displej si ale zvyknete rychle. Slouží k němu tři tlačítka: šipka zpět, návrat do pohotovostní nabídky a přehled spuštěných aplikací. Komu chybí nějaká možnost nastavení, musí se spokojit se speciálním symbolem tří teček pod sebou, který se ale objeví vždy jen v příslušném menu.
Dotyková tlačítka jsou dostatečně velká, trefuje se do nich výborně. Díky celkově velkému displeji ani nemáte pocit, že by zbytečně zabírala prostor. Tlačítka nejsou na displeji vidět v každé situaci, vždy ale uvidíte alespoň tři body svítící trochu jinou barvou než zbytek displeje. Pro lepší pocit si můžete zapnout i vibrační odezvu na dotyky.
Pojďme se podívat na některé výraznější novinky, další zmíním při popisu jednotlivých funkcí. Na začátku asi bude chtít každý vyzkoušet odemykání obličejem. Na logickou otázku, co když to nebude fungovat, Android 4.0 nabízí i pojistku v podobě jiných způsobů odemknutí. Do telefonu se tak jeho majitel nakonec dostane. Aplikace je docela jednoduchá. Přední kamera se podívá na vaši tvář a systém si ji zapamatuje. Pak už jen zmáčknout odemykací tlačítko a do displeje se zahledět. Funguje to zblízka, z dálky, že ale ne za chůze, když máte za sebou výraznější světlo, nebo třeba nasazená sluchátka. Určitě zábavná funkce. Problémem ale je, že při takto odemykaném displeji zmizí ze zamčené obrazovky ikona foťáku, který se z ní dá velmi rychle spustit.
Spoustu novinek najdete v nastavení. Speciální vývojářské menu ocení jen (ehm) vývojáři, naopak čtyři různé velikosti písma, které se projeví v celém systému, jsou určitě zajímavou novinkou.
V nastavení také prozkoumejte funkci Přenesená data. Můžete snadno zakázat přenosy, podívat se na grafy jejich využití, zjistit, které aplikace jsou nenasytné a klidně jim přenos dat na pozadí zatrhnout.
Úplně jinou podobu má seznam naposledy spuštěných aplikací. Místo nudných ikonek teď vidíte velký náhled obrazovky programu ve stavu, v jakém jste jej opustili.
Přepínání mezi aplikacemi je rychlé, program ukončíte, když po něm rychleji přejedete prstem. Chybí zde ale volba na ukončení všech aplikací najednou.
Pohotovostní displej, hlavní nabídka
Pohotovostní displej má pět obrazovek, nepoznáte ale, na které se nacházíte, a také nejsou cyklické. Pochvalu zaslouží horní výsuvná lišta s informacemi, ke které nyní máte přístup i ze zamčeného displeje. Proč ale nenabízí některé další funkce, opravdu nechápu. Možnost zamknout přetáčení displeje, ovládání Wi-Fi, to všechno by zde mohlo být, ale není.
Delší podržení prstu na pohotovostním displeji nově vyvolá pouze možnost změny tapety. Chcete-li widget, musíte do hlavní nabídky, tam přepnout na widgety a začít hledat. Čím více widgetů, tím více rolování a hledání. Je to jednoznačně zdlouhavější postup, výhoda spočítá snad jen v tom, že vidíte náhledy vybíraných widgetů. Těch dostanete hned od začátku cca. 25, výborná je např. možnost zkratky k vybranému menu v Nastavení.
Položky v hlavní nabídce jsou seřazeny podle abecedy, kromě kolonek Aplikace a Widgety můžete ještě rychle spustit obchod s aplikacemi. Delší podržení prstu na kterékoliv položce docílí buď přesun zástupce na plochu, nebo takto snadno spustíte odinstalování. Užitečnou volbou také je, že nově nainstalované programy si automaticky vytvoří na pohotovostní obrazovce zástupce.
Kontakty, účty, synchronizace
Také podoba telefonního adresáře je jiná. Z horní lišty přepínáte mezi skupinami, adresářem a oblíbenými kontakty. Naprosto skvělé je, že pod nimi ještě vidíte často používané kontakty. K nejfrekventovanějším jménům se tak dostanete skutečně rychle.
V nastavení kontaktů najdete jen způsob řazení a vyhledávání jmen, nejrychlejší je použít lištu v pravé části. Kontakty do telefonu dostanete překopírování ze SIM, synchronizací se svým gmail účtem nebo přes Exchange. Kontakty nabízejí řadu podrobnějších údajů, úplně se ale vynechala možnost spárování s Facebookem. Chápu, že Google má vlastní sociální síť, ale ignorace Facebooku telefonu na oblíbenosti nepřidá. Vše je navíc řešeno skutečně (s prominutím) dementně. Facebook se (po nainstalování aplikace) nabídne mezi účty pro synchronizaci, když ho ale vyberete, nic se nestane. Jsem hodně zvědav, kolik uživatelů v tom uvidí svou chybu a marně budou pátrat, co dělají špatně.
Velmi špatné je to i s obrázky volajících. Ty se nově ukazují přes celý displej. To je sice skvělé, ale při synchronizaci s gmailem se do telefonu vždy dostanou jen velmi malé náhledy. Při volání tak na displeji místo ostré fotky vidíte rozplizlou skvrnu.
A stěžovat si mohu i na volání samotné. Telefon má sice speciální mikrofon na potlačení okolního hluku, samotná hlasitost hovoru je ale sotva průměrná. V hlučnějším prostředí neuslyšíte ani na maximální hlasitost.
On je ostatně skoro celý telefon (kromě hudebního přehrávače) velmi tichý. Jsem rád, že zvuky neřvou, ale vyzváněcí tón musí být nastaven hodně hlasitě, aby byl slyšet i jinde než doma, a to také není dobré. Nastavení vyzváněcího tónu je mimochodem trochu snadnější než dříve. Stačí příslušný soubor zkopírovat do složky Ringtones, která už v telefonu existuje. Vyzváněcí tóny se díky tomu nepletou s další hudbou určenou jen k poslechu. Jen si vyberte něco trochu hlasitějšího.
Zprávy, klávesnice a e-mail
Textové zprávy se zobrazují ve formě konverzace, jednotlivé příspěvky se dají mazat. Kromě samotného textu máte z horního menu také příležitost dané osobě přímo zavolat. Telefon umí spoustu smajlíků, při vyvolání z horního menu vidíte jejich grafickou podobu a ani není třeba klávesnice. Pro rychlou odpověď ideální. Po vložení přílohy se ze SMS stane MMS. V nastavení si dále nastavíte limit textových zpráv, doručenky a u MMS třeba potvrzení o doručení.
Na základní obrazovce vidíte přehled všech osob, se kterými jste si psali. Bohužel, ani tady si telefon neporadil se vším korektně. Když někomu rozepíšete zprávu, pak z SMS vyskočíte a pak si třeba psaní rozmyslíte a zprávu smažete, v náhledu smazaný text stále uvidíte. Náhled tak mnohdy vůbec neodpovídá tomu, co uvidíte, když konkrétní konverzaci otevřete.
Mnohem větší zábava je při diktování zpráv. Rozpoznávání funguje překvapivě dobře, je ale potřeba mluvit zřetelně a celkem pomalu. Při této službě jsou také zapotřebí datové přenosy. Nějaké chybě se také nevyhnete, takže nakonec stále vyjde nejlépe text vyťukat na klávesnici.
Ta je opravdu velmi pohodlná, tlačítka jsou díky velikosti displeje dostatečně velká a ani nemusíte přepínat na vertikální zobrazení. Znaménko s diakritikou napíšete delším podržením příslušeného znaku, pokud chcete mezi slovy udělat čárku, déle podržte tlačítko s tečkou vedle mezerníku. Nechybí samozřejmě možnost vkládání speciálních symbolů, klávesa úplně vpravo dole zase slouží pro smajlíky, zde už ale nevidíte jejich grafickou podobu.
Jako e-mailového klienta využijete buď přímo aplikaci Gmail, nebo si nastavíte nějakou vlastní schránku. U zpráv se hodí, že vidíte nejen odesilatele a předmět, ale také počáteční text zprávy. Zprávy se dají archivovat, označovat štítky nebo přepínat mezi složkami.
Organizační funkce, internet
Nabídka organizačních funkcí je docela chudá, Galaxy Nexus počítá s tím, že si většinu věcí doinstalujete sami. Mluvit tak můžeme především o kalendáři, jehož data se stejně jako kontakty synchronizují s gmailem a exchangem. Důležitá změna tu ale je – abyste událost vytvořili, musíte v telefonu už nějaký účet mít vytvořený. Mobil se vás totiž zeptá, jaký kalendář má použít.
Pokud na některém z těchto účtů máte vytvořeno kalendářů více, můžete se jejich zobrazení v telefonu vypnout. Nastavit se dá i začátek týdne, skrývat odmítnuté události nebo nastavit výchozí čas pro zahájení připomínky.
Nepříjemné překvapení mi nachystal budík. Nečekal bych, že se neozve, pokud je telefon vypnutý. Jinak pochopitelně zvládá připomenutí i odložení buzení.
Budík se nachází v menu hodin, které disponují zajímavým vylepšením. Když na displeji podržíte déle prst, celý pohasne a zůstanou jen svítící hodiny. Pouhé klepnutí do displeje ho jen výrazně ztmaví.
V menu telefonu jsem marně hledal nějakou aplikaci pro Office dokumenty. Bohužel chybí. Nicméně dokumenty přiložené k e-mailu bez problémů otevřete a můžete přečíst.
Internetový prohlížeč je jedna z funkcí, ke které takřka nemám výhrady. Jen nutnost doinstalovat flash bude pro některé uživatele zmatečná a spíše budou nadávat na ta bílá okna v internetovém prohlížeči.
S prohlížečem se ale díky perfektnímu hardwaru a špičkovému displeji pracuje výborně. Stránka je většinou dobře čitelná i bez výraznějšího přibližování, automaticky můžete preferovat desktopový vzhled stránek. Prohlížeč umí automatické vyplňování formulářů, uložení stránky pro čtení offline a samozřejmě mnoho současně otevřených oken. Perfektní je také přehledně členěná historie či automatické generování nejnavštěvovanějších stránek. To pokud nepoužíváte záložky.
Multimédia, další funkce
O schopnostech a funkcích fotoaparátu vyjde ještě tento týden samostatný článek, zde se proto jen podíváme na další zdroje zábavy.
Galerie umí zobrazovat miniatury obrázků a je velmi rychlá i při větším množstvím snímků. Kromě chronologického řazení zvládá i dělení podle místa nebo osob na fotografiích. To se hodí zejména pro uživatele Google+, Facebook telefon ignoruje. Kromě prohlížení fotek zvládá telefon také jejich editaci.
Rádio telefon nenabízí, podívat se proto můžeme hned na hudební přehrávač. Ten vypadá graficky mnohem lépe než dříve. Má bohatší třídění skladeb (nechybí ani řazení podle žánrů nebo přehled nejnovějších skladeb) a s přehrávaným zvukem můžete různě experimentovat pomocí několika základních efektů. Kromě ekvalizerů nechybí zvýraznění basů a 3D efekt.
Ovládání přehrávače se ukazuje i v horní výsuvné liště. Zvuk z reproduktoru je překvapivě dobrý, to stejné se bohužel nedá říct o přiložených sluchátkách.
Videa pro přehrávání najdete v Galerii. Žádný problém jsem neměl s formátem MP4, překvapivě mnoho problémů ale bylo s AVI, kdy se více jak polovina videí nespustila. Ideálním řešením je najít si na Android Marketu nějaký schopnější přehrávač.
Další funkce už jen zmíním, nepovažuji je za nějaké zásadní a dají se většinou nahradit spoustou alternativ z obchodu.
7Digital je elektronický obchod s hudbou.
Cardio Trainer je aplikace pro zlepšení vaší fyzické kondice.
Zajímavé je Movie Studio, které umí docela zajímavé efekty s videi, která jste telefonem natočili.
Hromadu dalších aplikací má pod palcem Google: Earth, Google+, Latitude, vyhledávání nebo Google Talk.
Závěr
Upřímně řečeno, závěr jsem si představoval trochu optimističtější. Výhrady ale mám jak k telefonu (prohýbající se kryt, chybějící spoušť fotoaparátu, malá interní paměť), tak i samotnému Androidu 4.0. Líbí se mi, jak vypadá, ale docela často mi vadí, co (ne)dělá. Upgrade starších přístrojů bych asi v této chvíli ještě nedoporučil, s nákupem telefonu bych nejspíše také otálel a čekal, co předvedou ostatní výrobci.
Galaxy Nexus mohu bezezbytku pochválit snad jen za perfektní displej a vysoký výkon. Výhodou je i rychlá distribuce aktualizací, které jistě odstraní většinu připomínek, které jsem v textu uvedl.
Technické parametry a funkce Samsung Galaxy Nexus
- Rozměry a hmotnost: 136 × 68 × 9 mm, 135 g
- Operační systém: Android 4.0, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 4,65 palce (103 × 58 mm), kapacitní, Super AMOLED, 1280 × 780 bodů, 16 milionů barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 2× 1,2 GHz, 1 GB RAM, 16 GB ROM
- Organizační funkce: Kalendář, prohlížení dokumentů Office, PDF
- Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, fullHD video, přehrávání AVI
- Baterie: 1750 mAh
- GPS: ano, A-GPS, digitální kompas