Kapitoly článku:
Rozměry, design, hardware, displej
Ovládání, pohotovostní displej
Ovládání
Už jsem psal o tom, že telefon má tři ovládací tlačítka pod displejem. Jedno hardwarové, dvě dotyková. Třikrát sláva Samsungu za to, že levé z nich slouží pro možnost nastavení. Tuhle funkci využíváte docela často a řešit to jen ikonkou na displeji určitě není nejšťastnější nápad. Z pohotovostního displeje můžete kromě nastavení spustit ještě vyhledávání nebo možnost vytvoření a úpravy složek. To už jsou ale celkem podružné záležitosti.
Pravým softwarovým tlačítkem je šipka zpět, středová klávesa vás pak vrací na pohotovostní displej. Prostě klasika.
Samsung si ale kromě kláves a dotykového displeje s ovládáním ještě pořádně vyhrál a v telefonu můžete vyzkoušet pohybové ovládání. Jeho možnosti najdete v hlavní nabídce a různých pohybů je zde skutečně hodně. Ostatně, sami si je můžete prohlédnout na displeji.
Samsung to vyřešil skutečně skvěle, každou položku z pohybového ovládání pečlivě popisuje a také vám umožňuje si ji nanečisto vyzkoušet. Jakmile vám různé naklánění, přesouvání a otáčení mobilu přejde do krve, zrychlíte i zefektivníte svoji práci.
Mimořádně užitečné je třeba poklepání na horní část telefonu, které vás dostane na začátek jakéhokoliv seznamu. Také upozornění na zmeškané události, pokud máte displej přetočený displejem k zemi, určitě patří mezi zajímavé volby. Bude se vám hodit i ztlumení telefonu přikrytím dlaně, naopak ukládání screnshotů přejetím rukou přes displej mi moc dobře nefungovalo. Určitě ale oba palce nahoru za skvělé nápady pro usnadnění práce!
Pohotovostní displej, hlavní nabídka
Hned od prvních okamžiků užívání telefonu zjistíte, že u Galaxy S III se dá v systému nastavit obrovské množství věcí. Největším problémem mnohdy bývá danou položku najít, ale většinou tam někde je. Tak třeba možnosti zamknutého displeje se nacházejí pod položkou zabezpečení. Můžete nastavit, které informace se mají na displeji zobrazovat, určit si ikonky, které se na displeji budou nacházet a díky nimž se rychleji dostanete k dané funkci. Ze zamčeného displeje se také rychleji přesunete k doručené zprávě nebo zmeškanému hovoru.
Pohotovostní displeje toho pochopitelně umějí ještě mnohem více. Vadilo mi jen, že se rychle nedostanu k widgetům, pro ně musíte vstoupit do hlavní nabídky. Delší podržení prstu na pohotovostním displeji vyvolá jen nabídku pro nastavení pozadí. To může prezentovat statický nebo živý obrázek.
Díky šířce displeje se do spodní části vejde hned pět zástupců a ani na sobě nejsou příliš namačkáni. Upravovat samozřejmě můžete celkový počet pohotovostních displejů.
Horní výsuvná lišta představuje další způsob, jak se rychle dostat do nastavení. Kromě toho obsahuje nejen zástupce pro ovládání bezdrátových modulů, můžete zde také rychle vypnout synchronizaci či příjem mobilních dat. Ty Samsung hlídá opravdu pečlivě, v této chvíli zatím stačí dodat, že datové přenosy se dají vypnout i při delším podržení vypínacího tlačítka, které standardně uzamkne obrazovku.
Hlavní nabídka udržuje strukturu Androidu 4. Je tedy rozdělena na aplikace a widgety. Opět můžete vyvolat náhled všech obrazovek, pohyb mezi nimi je cyklický. Tečky v dolní části vám stejně jako u pohotovostních displejů jasně řeknou, kde se přesně nacházíte. Samsung umí velmi rychle zobrazit stažené aplikace, velmi snadné je i přeskládán ikonek, celková změna jejich pořadí, odinstalování aplikací nebo skrytí nežádoucích položek. Jak ještě zopakuji mnohokrát, možností úprav je v telefonu skutečně obrovské množství.
Jak už je vám snad z předchozích obrázků jasné, Samsung Galaxy S III používá tradiční grafické prostředí výrobce pojmenované TouchWiz. Teprve pod ním, bohužel bez možnosti jakéhokoliv přepnutí, se skrývá Android 4. V telefonu se konkrétně nacházela verze 4.0.4.
Kapitoly článku:
Rozměry, design, hardware, displej
Ovládání, pohotovostní displej