Samsung Galaxy S5 Mini: drahá zmenšená kopie [test]

Reklama

Chcete si pořídit telefon za 10 000 Kč, který se vám skvěle vejde do kapsy a nabídne dostatečný výkon? Malý S5 Mini tato přání hravě splní, přidává voděodolnou konstrukci a moderní funkce v podobě NFC, podpory LTE.

SamsungGalaxyS5Mini_2

Samsung Galaxy S5 Mini

Rozměry: 131 × 65 × 9 mm, 120 g
Displej: 4,5″, 720 × 1280 bodů, 16 mil. barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 4 jádra, 1400 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1500 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung G800 Galaxy S5 Mini v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Samsung Galaxy S5 Mini jakoby z oka vypadl dražšímu bratrovi S5 s displejem velikosti 5,1 palců. Zmenšený S5 Mini má displej 4,5 palců a s tím souvisí kompaktnější konstrukce. Design jsme již okoukali u velké S5, rozhodně neurazí, ale ani nijak nešokuje. Od dob Galaxy S4 známe ty zaoblené rohy, tu však přibyla výrazná linka po obvodu.

Známé tvary konstrukce

Celkový vzhled konstrukce výtečně ladí s rozměry a hmotností, tenhle mobil má na výšku as i13 cm a váží skvělých 120 g! Skvěle se cítí v úzké kapse a v menších dlaních, telefon si mohou oblíbit ženy.Čelní strana je zcela plochá tvořená ochranným sklem nad displejem Super AMOLED technologie. Jemný obraz v HD rozlišení zaslouží pochvalu, po „samsungovsky“ ostré barvy a vysoký jas umí ohromit. Osvědčila se automatická regulace podsvícení dle okolních podmínek, vždy dobře uvidíte dění na displeji. Po displejem mohou trvale bíle svítit dvě senzorová tlačítka, mez nimi dojem kazí tradiční hardwarové. Výrobce opět vsází na zabezpečení otiskem libovolného prstu. Jen se musíte naučit správě rychle a ve správné poloze toto tlačítko přejíždět. V opačném případě, jako u mne, budete marně přejíždět prstem a mobil se ne a ne odemknout.

SamsungGalaxyS5Mini_detail_1SamsungGalaxyS5Mini_detail_6SamsungGalaxyS5Mini_detail_8SamsungGalaxyS5Mini_detail_7

Nad displejem se nezapomněl na instalaci vícebarevné diody k indikaci všech typů událostí včetně stavu baterie a nabíjení. Doba selfies a videohovorů Skype ocení přední 2,1Mpx fotoaparát/kameru. Díky infraportu na horní straně můžete přepínat kanály na TV kdekoliv, nebo ovládat jiné přístroje na dálku. Jedním dechem chválím použití neklouzavého zadního krytu telefonu. Povrchovou úpravu známe z modelu S5, v porovnání s předchozím S4 s hladkými zády se tento mobil drží spolehlivěji. Levý bok je vyhrazen jen ovládání hlasitosti, tlačítko lze použít jako spoušť fotoaparátu. Opačná strana má pouze tlačítko zámku, při kombinaci s tlačítkem pod displejem snadno pořídíte screenshot.

SamsungGalaxyS5Mini_detail_2SamsungGalaxyS5Mini_detail_3SamsungGalaxyS5Mini_detail_4SamsungGalaxyS5Mini_detail_5

Záda jsou tvořena tenkým kusem plastu, který má zevnitř jasně viditelné těsnění proti prachu a vodě. (Nápis Duos náleží k dual SIM verzi, my testujeme prototyp na jednu SIM) Na těle mobilu drží spolehlivě, pro sejmutí jej musíte vypáčit třeba nehtem. Pod krytem se zjeví prostor baterie a slotů microSD a microSIM. Baterie s kapacitou 2 100 mAh v mém případě vyžaduje každodenní nabíjení. Stačí mobil používat na synchronizaci a komunikaci, k tomu nějaké surfování a sociální sítě a procenta kapacity mizí rychle. Pokud zapnete nějakou hru, jde to podstatně rychleji.

SamsungGalaxyS5Mini_detail_10SamsungGalaxyS5Mini_detail_9

Na zádech telefonu sídlí 8Mpx snímač a LED bleskem. Telefon podporuje natáčení fullHD videa se stablizací, výsledky nejsou vůbec špatné. Dle vzoru S5 nechybí ani čtečka tepu, s aplikací S Health si pohlídáte váš zdravotní stav. Pro někoho zbytečná funkce, nicméně sportovněji založení majitelé by to mohli ocenit. Hlasitý reproduktor je určen také pro zvonění, na maximální hlasitost jej nepřeslechne snad nikdo.

Android ve stylu Samsungu

Android 4.4.2 je shodný s tím u velkého modelu S5, tady se ovšem šetřilo na hardwaru. 4jádrový procesor má takt 1,4 GHz a doplňuje jej 1,5 GB RAM. Po startu telefonu počítejte s obsazeností skoro 1 GB RAM je pro chod grafické nadstavby a firemních aplikací. Vnitřní paměť 16 GB nabízí velký prostor, dokoupíte třeba i microSD kartu. Kompletní datová podpora u výkonné S5 Mini asi nepřekvapí, možnosti párování bluetooth a NFC stejně tak. Reakce Touchwiz nadstavby a prostředí jsou spolehlivé a rychlé.

GalaxyS5Mini_displej_1GalaxyS5Mini_displej_2GalaxyS5Mini_displej_3

Prostředí TouchWiz plýtvá místem velkými mezerami mezi ikona na pohotovostnímu displeji i v hlavní nabídce. Barevné kulaté ikony v nastavení působí nepřehledně, stejné barvy u různých funkcí vás mohou zmást. V nastavení aktivujete a upravíte snímání otisků prstů, sdílení obrazovky, aktivujete soukromý režim nebo mód pro děti. Uplatnit lze bezdotykové ovládání funkcí, stejně jako ovládání v rukavicích.

GalaxyS5Mini_displej_4GalaxyS5Mini_displej_5GalaxyS5Mini_displej_6GalaxyS5Mini_displej_7GalaxyS5Mini_displej_8GalaxyS5Mini_displej_9

Při hraní náročnějších her počítejte s mírným zahříváním a namáháním prstů k ovládání, jelikož displej není zrovna největší. Nabídka funkcí a přehlednost menu je shodná jako u modelu S5, podívejte se na náš test. Pro focení a natáčení videí se telefon hodí nepochybně, kvalita je hodně vysoko, podívejte se na naše preview.

SamsungGalaxyS5Mini_foto_5SamsungGalaxyS5Mini_foto_6

Závěr

Samsung Galaxy S5 Mini je určitě povedený telefon kompaktních rozměrů. Velikost 4,5 palců není nijak závratná, hlavně to pocítíte při čtení spousty textu a psaní znaků na virtuální klávesnici. Závratná cena kolem 10 000 Kč je hodně sebejistá, když o pár tisíc korun levněji koupíte podobné modely konkurence, např. u Sony nebo Huawei. Galaxy S5 jednoznačně míří na fanoušky značky a přecházející majitele předchozí generace S4 Mini.

Reklama