Samsung Galaxy S5: tolik plastu, tolik peněz [test]

Reklama

Aktuálně nejlepší mobil rodiny Galaxy si vás chce získat parádním displejem, čtečkou otisků, měřičem tepu. Stranou nezůstal mocný výkon hardwaru.

Samsung Galaxy S5

Rozměry: 142 × 73 × 8 mm, 145 g
Displej: 5,1″, 1080 × 1920 bodů, 16 mil. barev, Super AMOLED
Procesor, systém: 4 jádra, 2500 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 2048 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 16 Mpx, video: 2160p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Samsung G900 GALAXY S5 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Samsung Galaxy S5 je nepochybně špičkový telefon, který navazuje na úspěchy předchozích modelů. Výrobce přidal pár drobností, jejichž využívání není povinné, a tak zřejmě nedonutí majitele Galaxy S4 měnit.

Konstrukce

Dojmy z používání Galaxy S5 kazí plastová konstrukce, opravdu za tolik peněz musím v ruce držet tohle? Když srovnám provedení HTC One M8 s kovovým povrchem, tak je to určitě lepší. Výrobce hrany mobilu příjemně zaoblil, po obvodu se vine stříbrná linka, přístroj se v ruce drží příjemně. Tloušťka 8 mm i hmotnost pod 150 g je adekvátní, samozřejmostí je pevná ochrana velkého displeje 5,1 palců.

SasungGalaxyS5_detaily_1SasungGalaxyS5_detaily_2

Právě displejem můžete ohromovat svoje okolí, jelikož obraz opravdu stojí za to. Parádní černá, viditelnost za všech podmínek, i pod úhly. Na tohle je u Samsungu spolehnutí. Technologie Super AMOLED se opravdu povedla, fullHD rozlišení je samozřejmostí, stejně jako Gorilla Glass nad ním.

SasungGalaxyS5_detaily_5SasungGalaxyS5_detaily_9

S5 je nově voděodolná a prachuvzdorná a tak se budete otravovat s krytkou microUSB ve spodní části. K tělu mobilu je připevněna, po zavření drží spolehlivě. Nevypadá nicmoc, možná by stálo za to vynalézt odolný nekrytý microUSB konektor, jak je tomu v případě 3,5mm jacku.

SasungGalaxyS5_detaily_3SasungGalaxyS5_detaily_4

Samsung provokuje umístěním senzorových kláves vedle hlavní klávesy pod displejem. Spíše překvapí šipka vpravo, když je zvykem ji dávat vlevo. Podsvícení tlačítek je dostatečné, reakce na dotyk spolehlivé. Hlavní klávesa obsahuje čtečku otisků prstů pro zámek mobilu. V nastavení stačí uložit povolené otisky a pak mobil odemykat tažením prstu přes čtečku. Snímání prstu v mém případě moc spolehlivé nebylo, bylo potřeba proceduru opakovat a tak jsem dal této technologii sbohem.

SasungGalaxyS5_detaily_6

Nad displejem nechybí informační dioda, jejíž svit nepřehlédnete ani ve dne. Na horní hraně ještě pro úplnost zmíním infraport, ovládat se dají spotřebiče v domácnosti i třeba na prodejnách a v hospodě.

Zadní kryt je vyroben z tenkého plastu s vrstvou proti klouzání. Doplněn je prolisy a vůbec se po designové stránce povedl. Zevnitř jej doplňuje těsnění proti vodě a po sejmutí spatříte sloty pro SIM a microSD kartu. V otvoru ve krytu se usídlil snímač fotoaparátu 16Mpx s podporou 4K videa, včetně LED blesku. Novinkou je instalace snímače srdečního tepu, třeba to někdy využijete ve spojení s fitness aplikací nebo jindy. Snímání probíhá přiložením prstu a spuštěním aplikace.

SasungGalaxyS5_detaily_7SasungGalaxyS5_detaily_8

S baterií 2 800 mAh budete určitě na příjmu více než jeden den v kuse, dle zatížení i déle. V mém případě jsem raději dobíjel každý den při asi 20-30% stavu akumulátoru.

Systém, funkce

Systém Android 4.4.2 obsahuje známou nadstavbu TouchWiz pro snadné ovládání a přehlednost grafiky. Telefon nelze pomluvit v otázce výkonu, jelikož obsahuje 4jádrový procesor s taktem jader 2,5 GHz, svoji práci plní i komfrotních 2 GB RAM. Vnitřní úložiště nabízí 16 GB a ještě můžete přihodit kartu microSD.

SasungGalaxyS5_displeje_1SasungGalaxyS5_displeje_2SasungGalaxyS5_displeje_4SasungGalaxyS5_displeje_3

Prostředí TouchWiz podporuje zjednodušené menu s barevnými ikonami pro nastavení telefonu v nejrůznějších oblastech používání. Záplava možností úprav ovládání s gesty, tahy prstů a dalších akcí, dokáže ohromit. Pokud tomuto fandíte, budete nadšeni. Líbí se mi přehledná informační lišta u horního okraje, obsahuje zkratková tlačítka k aktivaci funkcí. Tuto nabídku snadno upravíte ve větším menu.

SasungGalaxyS5_displeje_5SasungGalaxyS5_displeje_6SasungGalaxyS5_displeje_7SasungGalaxyS5_displeje_8

Praktické používání neukázalo na nedostatky ohledně plynulosti aplikací a her. Telefon se vypořádá s moderními hrami, nadmíru se nezahřívá. Občas se stávalo, že některé aplikace bez udání důvodů přestaly pracovat, ale to je spíše chyba Androidu jako takového.

SasungGalaxyS5_displeje_9SasungGalaxyS5_displeje_10SasungGalaxyS5_displeje_12SasungGalaxyS5_displeje_11

Mobil je výtečně použitelný pro natáčení fullHD videí a pohotové focení. Rychlost autofokusu je blesková a přitom fotky za dobrého světla stojí za to. Více fotek v našem preview.

Závěr

Zklamání z plastové konstrukce a nepoužitelné čtečky otisků prstů částečně vyváží bezproblémový chod, skvělý obraz displeje a kvalitní fotky s videi. Voděodolnost konstrukce se může hodit třeba v dešti, telefon není zařazen mezi outdoorové modely pro drsnější zacházení.

Reklama