Samsung Galaxy W: tenhle Android se podařil (recenze)

Reklama

Naše první nadšení ze setkání s tímto členem Galaxy rodiny ani po recenzi neopadlo. Telefon neudělá vrásky na čele mobilním fanouškům, kteří chtějí kvalitní displej, hardwarový výkon, paměť, multimédia, solidní výdrž a hlavně sympatickou cenu.

Samsung Galaxy W dělá rozruch ve střední třídě smartphone s Androidem, za něž stačí dát kolem 7 000 Kč. Nenechte se odradit kompletně plastovou konstrukcí, vše ostatní totiž stojí za pozornost. Telefon koupíte v jediné dostupné barevné variantě, a to černé. V balení s mobilem byste měli obdržet špuntová sluchátka, microUSB nabíječku, příslušný kabel k počítači.

Samsung i8150 Galaxy W lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Související články:

 

Konstrukce

Už první dojmy ze seznámení ukázaly, že mobil je velký a těžký „tak akorát“. 116 × 60 × 12 mm dobře ladí se 117g hmotností. Rozměry mohou bez potíží nabídnout displej na ploše 48 × 81 mm, což je 3,7″ úhlopříčky. Rozlišení 480 × 800 bodů poskytují nádherný obraz, který snadno uvidíte i ve venkovních podmínkách, stačí upravit sílu jasu. Velikost displeje mi přijde akorát, jak pro sledování filmů, tak pro psaní nebo surfování. Nad displejem se v plastu schovalo čidlo přiblížení, vpravo je zřetelná kamera. Ovládací prvky se rozdělily na hardwarovou klávesu a dvojici poosvětlených senzorových tlačítek. Tato dvojice může dle nastavení svítit nepřetržitě, vůbec nebo 1,5 a 6 sekund. Doporučuji mít stále zapnuto, ať je nemusíte hledat.

Matný plast obíhá displej ze tří stran, na té horní rázně končí hranou s 3,5mm jackem a microUSB slotem za posuvnou krytkou. Krytka v odsunuté poloze drží. Ačkoliv je tu dost místa, už tu nevidíme zámek displeje, drobné tlačítko se nachystalo na pravém boku. Jako levák jsem uvítal regulaci hlasitosti na levé straně mobilu, přece jen je většinou vpravo.

Zadní kryt je na povrchu pravidelně zdrsněný, osobně se mi to líbí a tuto část konstrukce to oživuje. Navíc se mobil lépe drží a trochu jej to brzdí při pohybu po podložce. Kryt po sejmutí prozradí, že je tenký asi 0,5 mm a dá se hodně ohýbat, po nacvaknutí ale drží na místě bezchybně. Kryt se musí vypáčit třeba nehtem, k tomu slouží vykrojení ve spodní části. Pod krytem se nachází baterie s kapacitou 1 500 mAh, ta blokuje přístup k SIM. Volně dostupný je microSDHC slot, ten navýší kapacitu vnitřní 1,07GB paměti. Během používání jsem dobíjel co dva dny, o „jednodenní“ smartphone určitě nejde. Ve spodní části krytu o sobě dává vědět hlasitý reproduktor, ale ten spíše chrčí, než hraje, na poslech to opravdu není.

Hardware, Android

Jak jste se dozvěděli v preview, tak Galaxy W funguje s výkonným 1,4GHz procesorem s 512 MB RAM. Mobil tak není žádný šnek, vše je plynulé, animace se nesekají, video se spouští okamžitě apod. Prostředí Androidu je opět překryto grafickým rozhraním TouchWiz, tady ve verzi 4.0, jako u dražších kolegů stáje Galaxy. Přesná verze Androidu je 2.3.5 Gingerbread. Telefon po zamknutí nedává nijak najevo, že máte zmeškanou událost. Zamknutý displej se ukáže po stisku zámku na boku, pak jej stačí odsunout prstem.

Notifikační výsuvná lišta nabízí jasně zřetelné ikony s možností zapnutí Wi-Fi, bluetooth, GPS, zvuku a automatického otáčení displeje. Sem směřují oznámení o nových událostech, spuštěné hudbě, aktualizaci stavů na sociálních sítích apod. Počet pohotovostních displejů je omezen na sedm, musíte s nimi nějak vystačit. V některých případech zabere plochu displeje dvojice widgety, třeba u Facebooku a Twitteru. O tom, kde se zrovna nacházíte, informují malá čísla na ose. Displeji se dá listovat přetažením zleva doprava a naopak. Z widgetů se mi líbily počasí, velké digitální hodiny, rychlé vyhledávání v Googlu (lze i hlasově). Slušný je i kalendář s náhledem, určitě se hodí správce procesů na pozadí, který je vypne.

Čtveřice ikon u spodního okraje představuje hlavní rozcestník k zprávám, hovorů, kontaktům, poslední tu je ke vstupu do hlavní nabídky. Komu vyhovuje zobrazení seznamu ikon, může si to takto upravit; jinak budete listovat maticí 16 ikon. Takřka neomezený telefonní seznam umí sloučit data kontaktů z různých zdrojů, pak uvidíte u jmen symboly Facebooku, Googlu, SIM karty. Když nechcete rolovat dlouhým seznamem, použijte číselník. Tam stačí zadat znaky a jména se budou nabízet sama. Záložka s oblíbenými kontakty uloží třeba vaše nejbližší, jak chcete. Zvuk sluchátka při hovoru mi přijde trochu slabší i na nejvyšší hlasitost.

Nabízení příjemců si oblíbíte také při psaní zpráv. Jinak se tu ukládají konverzace v barevně odlišených bublinách. Psát se dá na klávesnici na výšku i šířku, zapnout se dá Swype. Tahání prstu po displeji mne moc nebaví, s klasickou QWERTY se píše snadno. Zadávání znaků lze svěřit slovníku xT9. Klasické zprávy spatříte rovněž ve vyhrazené aplikaci Social Hub. Aplikace sdružuje e-mailové schránky Exchange a jiné, sítě Facebooku, Twitteru a LinkedIN; nedá se přidat více účtů. Najednou tak pohromadě pomíchá nové aktualizace a opět, aplikace je rychlá.

Multimédia

Jelikož máme v ruce Android, tak nechybí synchronizace Gmailu, kontaktů, kalendáře. Také se zpřístupní Market s tunami aplikací. V základu si postačíme s poslechem hudby v přehrávači s knihovnou. Špunty nehrají nic moc, s lepšími sluchátky si polepšíte. Pak se dá aktivovat 5.1 prostorový efekt. Na displeji se budete dívat na obal alba nebo vizualizaci, když ji zapnete. Poslech ještě více poladí zvukové efekty a ekvalizéry. Poslech na pozadí lze i při zamknutém displeji, to uvidíte ovládací tlačítka.

Kromě kalendáře tu máme Mini diář, který funguje jako deníček, včetně uložení polohy dle Google Map. Radost možná udělá i diktafon, úkolovník, poznámky, kalkulačka, převodník jednotek a hlasové ovládání. Na dokumenty čeká Polaris Office, úvodní registraci můžete přeskočit. Pak si založíte dokumenty Wordu, Excelu, Powerpointu. Osobně fandím GPS navigaci, samozřejmě nechybí ani tu. V navigaci můžete poroučet hlasem, na cestu se vydáte pěšky a autem. Mapy mohou používat internetové připojení a tady je Galaxy W králem. Wi-Fi i 3G s HSPA používá i vestavěný internetový prohlížeč.

Z multimédií se mi podařilo přehrát několik seriálů a filmů DivX s českými titulky. Pro focení Galaxy W nabízí 5Mpx snímač s autofokusem. Jelikož nemá mobil spoušť, musíme ťukat do displeje, focení je téměř okamžité i s ostřením. Na náhledu scény se dá zvolit oblast ostření, trochu to pomáhá. Výsledky focení nejsou špatné, podívejte se sami. Snímač zvládne 720p HD videa ve formátu MP4, bez limitu do vyčerpání datového prostoru. Galerie fotek je tradičně ve stylu Androidu, nabízí se tu úprava fotek v editoru.

Ukázkové fotky v plném rozlišení

Ukázkové HD video


 

Koupit?

Samsung Galaxy W má slušně nakročeno stát se populárním mobilem, který za solidní peníze přináší skvělý výkon a spolehlivost. Kvalitní displej udělá radost každý den, stejně jako hardwarový výkon. Mobil se neztratí v datových přenosech, ani multimédiích. A co vám bude v mobilu chybět, doinstalujete z Marketu.

Technické parametry a funkce Samsungu Galaxy W

  • Rozměry a hmotnost: 116 × 60 × 12 mm, 117 g 
  • Operační systém: Android 2.3.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,7 palce (48 × 81 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 1 GB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video, přehrávání DivX
  • Baterie: 1 500 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama