Samsung Galaxy Y Duos: levné dvojité haló [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, galerie, závěr

Hardware, systém, funkce

Telefon samozřejmě nepatří mezi trhače benchmarků, pro chod Androidu 2.3 s grafickou nadstavbou Samsung TouchWiz si vystačí s 832MHz procesorem a 290 MB RAM. Je zřejmé, že na chod spousty aplikací najednou to není, ale použitelné to je. Vnitřní paměť se zastavila na 170 MB a tak přichází na řadu karta. Chod mobilu je příjemně rychlý a to včetně animací oken, i když je možná lepší je deaktivovat.

Telefon se nenechá zahanbit v datových přenosech, kromě GPRS, EDGE tu máme 3G s HSDPA (7,2 Mb/s). Samsung se vyzná v GPS navigaci, fixace na polohu dle satelitů je mnohem rychlejší s datovými přenosy. Pro síť Wi-Fi má nachystánu funkci Wi-Fi hotspot, se může hodit. Pohotovostní displej ukazuje nové události, měnit se dá jeho tapeta. Výrobce tu předinstaloval některé zajímavé aplikace, ať už jde o sdružení sociálních sítí a komunikace do Social Hubu nebo prohlížeč kancelářských dokumentů Polaris Viewer.

S mobilem se telefonuje bez potíží, musíte si pohlídat, ze které SIM voláte. To samé platí pro psaní textů, podívejte se do odstavce Jak funguje dualSIM. Na psaní slouží klávesnice Samsung nebo Swype pro rychlé psaní tažení prstu. Velikost displeje není komfortní a tak je psaní spíše vyťukávání na drobná tlačítka.

Kancelářské funkce obsáhne kalendář a e-mailový klient, také aplikace Gmail. Ve správci úloh zjistíte, která aplikace žere nejvíce paměti a jednoduše je povypínáte. Pro Youtube tu čeká externí aplikace, pro zábavu poslouží tradiční hudební přehrávač nebo i FM rádio s RDS. Telefon přehraje i DivX filmy, doporučuji aplikaci MX Player. Pro focení se mobil moc nehodí, výkon snímače není oslnivý, makro nezvládá. Na nějaké to cvaknutí však poslouží, fotky nejsou vyloženě odporné.

Jak funguje dualSIM

Po vložení obou SIM do mobilu stačí zadat jejich PIN po zapnutí. Poté jsou obě SIM na příjmu současně. Telefon v informační liště umožňuje trvalé přepnutí prostředí mobilu do režimu SIM1 nebo SIM2. To znamená, že všechny hovory a zprávy se budou odesílat z jedné nebo druhé SIM, jak ukazuje malým číslem telefon v liště. Jako další upozornění může fungovat jiná tapety pro každou SIM zvlášť, i tohle mobil umí.

Tato volba chodu dualSIM může někomu vyhovovat, jiný na ni nadává. Telefon se totiž před odesláním zprávy nebo vytočením kontaktu již neptá, ze které SIM se bude účtovat. Odpadá tedy krok s výběrem požadované SIM, ovšem lze snadno zapomenout nebo přehlédnout, která SIM je nastavena jako „aktivní“. Přepnutí SIM funguje i v editoru při psaní zpráv, stačí navštívit informační lištu. Registr hovorů pamatuje na evidenci využití obou SIM, takže opět čísly ukáže, jak dlouho se volalo, nebo odkud se posílaly zprávy. Je zajímavé, že telefon podporuje příjem hovorů na druhé SIM, i když voláte z té první. Jednoduše fungují oba GSM moduly najednou, i když to má vliv na spotřebu, jak píše výrobce v jedné z informačních hlášek.

Samsung Galaxy Y – fotky

Samsung Galaxy Y – video

Závěr

Samsung Galaxy Y Duos je příjemným dualSIMem, který dobře poslouží, když si zvyknete na logiku ovládání funkce chodu dvou SIM. S ohledem na cenu musíte akceptovat horší displej s viditelným rastrem i méně schopný fotoaparát. Určitě si někde osahejte bílou variantu, černý mobil má skoro každý.

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, galerie, závěr

Reklama