Samsung je pořád světová jednička, Nokia drží druhé místo

Reklama

Podle nejnovějších zpráv analytické společnosti Strategic Analytics Samsung obhájil pozici jedničky na mobilním trhu. S velkým odstupem ho následuje někdejší vítěz Nokia, dále pak trochu překvapivě Apple. V počtu prodaných smartphonů dokonce Apple Nokii předstihuje.

Celkově se v roce 2012 vyrobilo 1,6 miliardy mobilních telefonů, z toho 396,5 milionu vyšlo z továren jihokorejské firmy Samsung. Výrobce si tak opět zajistil první místo, a to naprosto neotřesitelné, protože druhá Nokia vyexpedovala ze svých skladů „pouhých“ 335,6 milionu mobilů (loni to přitom bylo 417,1 milionu). Na třetím místě je pak americký Apple, který prodal 135,8 milionu svých iPhonů, zaostává tedy za svými konkurenty s velkým odstupem.

Čtvrté místo patří čínské firmě ZTE s 71,7 milionu prodaných přístrojů. Pokud vás zajímají procenta tržního podílu jednotlivých výrobců, má Samsung přibližně 25,2 %, Nokia 21,3 %, Apple 8,6 % a ZTE 4,6 % Pryč jsou tedy doby, kdy měl první výrobce bez problémů takřka polovinu trhu. Zajímavé je, že 40 % mobilů prodávají malí výrobci, jako je LG, HTC, Motorola a stovky drobných asijských výrobců.

Poněkud odlišná je situace v oblasti chytrých telefonů. Na prvním místě je stále Samsung s 213 miliony prodaných kusů. Na druhém místě ale došlo ke změně, Apple předstihl svými 135,8 milionu prodaných kusů Nokii, která stěží uhájila třetí místo díky tomu, že prodala 35 milionů kusů smartphonů. Tržní podíly jsou v tomto případě dramaticky odlišné – Samsung 30,4 %, Apple 19,4 %, Nokia 5,0 %. Celkově se prodalo takřka 700 milionů smartphonů, tedy přibližně 43 % všech prodaných přístrojů.

Komentář Mobinfo.cz

Výše uvedené výsledky byly očekávané. Samsung do toho dlouhodobě „šlape“, uvádí celou řadu telefonů napříč cenovým i funkčním spektrem, je schopen je rychle dostat na všechny trhy. Jeho růst trvá již několik let a je proto po právu králem mobilního světa.

Na druhou stranu Nokia již několik let přešlapuje na místě. Telefony sice uvádí také napříč cenovým a funkčním spektrem, jejich počet je ale (přinejmenším opticky) nižší než u Samsungu. K tomu známé problémy s dostatečně rychlým uváděním na trh… Poslední dobou to sice vypadá, že se situace finského výrobce konečně obrací k lepšímu, na první místo to ale zatím ještě nestačí. A obávám se, že ani v roce 2013 to čistá jednička rozhodně nebude. Důležité je ale zvrátit směr a pomalu růst.

Apple zatím i po odchodu Steva Jobse udržuje pozitivní trend. O jeho produkt(y) je obrovský zájem, i když jsou cenově vysoce nad všemi ostatními přístroji. Applu se rozhodně daří v segmentu drahých, stylových a poměrně dobře vybavených přístrojů. Pokud letos nezakolísá a nezačne uvádět levné mobily pro každého, jak tvrdí některé spekulace, může si svou pozici přinejmenším udržet. Na porážku druhé Nokie asi ještě úplně nemá.

Čtvrté místo ZTE je překvapením posledních let. Tento ještě nedávno nepříliš známý výrobce dokázal přeskočit takové tradiční giganty, jako je Sony, HTC nebo LG. Odstup ZTE od velké trojky je ale příliš drastický, proto je úplně klidně možné, že s ním někdo v roce 2013 svede o čtvrté místo lítý boj.

Reklama