Samsung S5690 Galaxy Xcover: do sucha a hlavně do vodičky! (recenze)

Reklama

Plastový odolný telefon má stupeň krytí IP67, nízké rozlišení displeje a Android 2.3. Hodit se bude nouzová svítilna a líbit se může oranžová kombinace plastů konstrukce. V rytmu odolnosti se nese kvalitní ochrana displeje v podání Gorilla Glass.

Samsung Galaxy Xcover je jeden z mála odolných telefonů a my jsme prozkoumali, zda stojí za pozornost nebo se dočká zatracení. Co bychom od odolného telefonu mohli čekat? Pevnou gumovou konstrukci? Tu Samsung nemá. Odolný displej Gorilla Glass? Může být. Výkonný hlasitý reproduktor? Také tak. Slušnou výdrž víc jak jeden den v zápřahu? I tohle Xcover umí. Co plastový borec přidává navíc? Co třeba operační systém, svítilnu, rychlá data. Za zapůjčení děkujeme Smarty.cz.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Samsung Galaxy Xcover

Rozměry: 122 × 66 × 12 mm, 135 g
Displej: 3,65″, 480 × 320 bodů, 16 mil barev, TFT LCD
Procesor, systém: 800 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 150 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 3 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena SAMSUNG S5690 Galaxy Xcover v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Samsung konečně pochopil, že nemá smysl přibalovat k mobilům nějaká děsivá sluchátka a raději mobil dát o něco levněji. V krabičce s mobilem tak kromě nabíječky a datového kabelu není nic, tedy ještě 2GB karta microSDHC s adaptérem do čtečky SD.

Celoplastová konstrukce je příjemně lehká a to 100 g. Na výšku mobil trochu vyrostl, podstatná je hlavně jeho šířka. Díky ní může mít na čelní straně displej s velikostí skoro 3,7″ a to přímo pod Gorilla Glass ochranou. Displej se drží nízkého rozlišení 320 × 480 bodů, tohle vídáme u menších velikostí. Kvůli tomu je tak obraz ošklivý až běda, navíc stačí mobil lehce naklonit a už se ztrácí jas a nevypadá to dobře. Na slunci to také není ono a skoro nic neuvidíte. Za displej tedy výrobce nelze chválit.

Pod displejem se budou hodit tři hardwarová tlačítka, bohužel už nejsou podsvícená, důvod neznámý a nepochopitelný. Boky telefonu jsou efektně zdrsněné, tady bych uvítal nějakou gumovou vrstvu, telefon by se držel lépe. Vlevo se nachází menší dvojtlačítko hlasitosti, napravo je pak zámek mobilu. Horní směr tlačítka hlasitosti funguje v zamknutém stavu jako svítilna. Stačí to aktivovat v nastavení. Proč si ale lze posvítit jen při zamknutém displeji? Spoušť fotoaparátu se nekoná a také nevíme proč. V žádném rohu se nenabízí poutko na šňůrku, vždyť tohle by na outdoorovém mobilu být mělo na přichycení k batohu atp.

Normu krytí IP67 (mobil IP67 odolá 30minutové koupeli ve vodě, také do něj nepronikne prach) nepochybně plní krytky konektorů. Nahoře to je tradiční 3,5mm jack, dole pak microUSB. Oba jsou dost zapuštěny do těla mobilu. Na microUSB je potřeba použít přibalený kabel a nabíječku, aby se spojení uskutečnilo na 100 %, kabel od Nokie mi třeba nefungoval.

Docela neotřele působí zadní tenký kryt baterie. K tělu mobilu je přitažen lesklým zámkem, k jeho uvolnění stačí použít minci nebo pevný nehet. Příslušné otvory poskytují výhled 3Mpx fotoaparátu, LED diodě a hlasitému reproduktoru. Jeho projev je dostatečně silný. Ke kvalitě fotoaparátu s autofokusem asi toto – fotí překvapivě solidně, podívejte se na fotky sami. Za dobrého počasí dobré, pod mrakem přepaluje světlá místa, dělají potíže kontrasty. Zklamání je pouze VGA video, ale co čekat od takového snímače.

Pod krytem se nacpala 1 500 mAh baterie a to je dobrá zpráva. Pokud nebudete mít aktivované datové přenosy na pozadí, tak nemusíte k nabíječce každý den. Pod baterku se dává microSDHC karta, která nemá jistící šuplíček, ale pouze se položí na kontakty. Zajištění obstará baterie. Hned vedle se pak zasouvá SIM. Kryt je ohebný a na konstrukci drží spolehlivě, stačí jej bedlivě zacvaknout po obvodu a dovnitř nepronikne ani smítko prachu nebo kapka vody. Test odolnosti prozradil, že mobil IP67 umí potvrdit, zveřejníme video.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama