Samsung v prodejích u operátorů poráží Nokii

Reklama

Zjistili jsme, které telefony se u operátorů prodávají nejlépe. Vyplynulo z toho, že Samsung velmi usilovně dotírá na Nokii a ve všech žebříčcích ji s přehledem předstihnul. Do první desítky se pak dostalo jen HTC a iPhone.

Vše začalo, když O2 zveřejnil zprávu, že telefony značky Samsung jsou v jejich obchodech nejprodávanější a tvoří 45 % všech telefonů prodaných v prvním čtvrtletí 2012. Ještě loni přitom Samsung zaujímal se svými 21 % druhé místo za Nokií, která tehdy měla 57 %.

Tah na branku jihokorejského výrobce je patrný i z toho, že aktuálně nejprodávanějším telefonem je Samsung Galaxy Y, kterého se prodá dvakrát tolik jako druhé Nokie C2-01. V žebříčku deseti nejprodávanějších mobilů je pak pět Samsungů oproti čtyřem Nokiím, zatímco loni byla nadvláda Nokie jasně prokazatelná devíti zástupci v obdobném žebříčku.

Kromě žebříčku ale také O2 zveřejnil přehled vývoje prodejů telefonů jednotlivých značek. Z následující tabulky lze pak jasně vidět postupný pokles Nokie a odpovídající nárůst Samsungu. Kromě toho je z tabulky patrný také pád Sony (Ericssonu) a LG směrem k historické bezvýznamnosti a také rozkvět HTC.

2009 2010 2011 Q1 2012
Samsung 15 % 18 % 21 % 45 %
Nokia 60 % 63 % 57 % 37 %
HTC 1 % 4 % 4 % 7 %
Sony (Ericsson) 13 % 3 % 5 % 4 %
LG 3 % 5 % 3 % 1 %

S žádostí o podobnou informaci jsme se obrátili i na zbývající dva operátory. Ne všichni ale byli ochotni takovou tabulku vytvořit, přeci jen počet prodaných telefonů je do jisté míry obchodním tajemstvím, které je vhodné před konkurencí chránit. Všichni ale dodali žebříček deseti nejprodávanějších telefonů, ze kterého lze pozorovat podobné trendy – vzestup Samsungu, pokles Nokie, zanedbatelnou významnost ostatních značek (s čestnou výjimkou HTC a iPhonu).

Podívejme se proto na žebříčky nejprodávanějších telefonů všech tří mobilních operátorů za první čtvrtletí 2012 bez ohledu na to, zda se jedná o smartphone nebo běžný mobil.

Pořadí O2 T-Mobile Vodafone
1 Samsung Galaxy Y Samsung E1170i Apple iPhone 4S
2 Nokia C2-01 Nokia C2-01 Samsung Galaxy Ace
3 Nokia C1-01 Nokia C1-01 Nokia C2-01
4 Nokia C5 Nokia 500 Nokia C5-00 5MP
5 Samsung Galaxy Ace Nokia C5-00 5MP Nokia C1-01
6 HTC Evo 3D Samsung Galaxy Ace Vodafone 858 Smart
7 Samsung S5610 Utopia Nokia Asha 300 Vodafone 246
8 Nokia 300 Samsung Galaxy Mini Samsung e1081T
9 Samsung e1081T Apple iPhone 4S 16GB HTC Wildfire S
10 Samsung Galaxy W HTC Explorer Samsung Galaxy mini

Jak je vidět, silné zastoupení Samsungů je patrné i u zbylých operátorů, i když zdaleka ne tak drtivé jako u O2. T-Mobile má v „top 10“ tři Samsungy (ovšem pět Nokií), Vodafone shodně tři Samsungy i tři Nokie. Přesto ve všech případech Samsung předstihuje Nokii v prodejích, u O2 a T-Mobilu je na první příčce, u Vodafonu ho předběhl iPhone, takže je až druhý.

Kromě Samsungu a Nokie boduje trochu už jen HTC (shodně po jednom zástupci u každého operátora) a Apple (T-Mobile i Vodafone, O2 Apple neprodává). Vodafonu se pak docela daří s vlastními brandovanými telefony.

Čím je to způsobeno? Předně samozřejmě tím, že Samsung i Nokia mají velkou nabídku mobilů, které u operátorů neustále otáčejí. Je větší šance, že bude mezi nejprodávanější model výrobce, který dává na výběr z padesáti, než model malé firmičky s jediným telefonem, to je logické. Dále záleží na ceně. Je vidět, že kromě iPhonu jsou na prvních místech především telefony s nízkou cenou. Podobně jako vzduchem lehčené rohlíky v supermarketech, i při výběru telefonů se evidentně řídíme především cenou. Do třetice pak záleží na podpoře operátora. Jak moc daný model zadotuje, jakou na něj udělá reklamu atd.

Výsledek je ale stejný. Samsung i Nokia mají dostatek modelů a mají i dost zástupců v kategorii nejlevnějších přístrojů. Obě firmy si pravděpodobně dokáží vyjednat s operátory podobné podmínky i podporu. Jen Samsungu se aktuálně daří o něco lépe a Nokia se bude muset hodně otáčet, aby tento trend zvrátila.

Reklama