Samsung Wave III je prvním telefonem s operačním systémem Bada 2. Sice o něm není tolik slyšet, jako o konkurenci, to ale neznamená, že by snad na své soupeře výrazněji ztrácel.
Když mluvíme o telefonu Samsung Wave III, musíme současně mluvit i o jeho operačním systému Bada. Ten celkem dlouho čekal na nějakou větší aktualizaci, ta ale nyní přichází a Samsung proto rovnou uvedl i novou vlajkovou loď tohoto systému. Bada jakoby se neúčastnila dostihů o co nejlepší operační systém. Podstatně lépe ji vystihuje hodnocení, že se snaží od konkurence vzít to nejlepší a prodat to za velmi přijatelnou cenu. Řekněte sami, který jiný nejvyšší model, v rámci kteréhokoliv operačního systému, vás přijde na méně jak 7 500 Kč? Samsung Wave III má přitom parametry, kterými rozhodně na konkurenci neztrácí.
Design, konstrukce
Samsung Wave III dostanete v malé krabičce, kde kromě telefonu naleznete už jen nabíječku, sluchátka a microUSB kabel. Vzhledem k obsahu balení by neznalého člověka telefon překvapil. Wave III totiž vypadá luxusně a stylově. Je velmi tenký (dostal se i do našeho výběru tenkých stylových mobilů) a i když jeho tělo tvoří částečně kov, rozhodně nedostanete do rukou nijak těžký mobil. Telefon se nesnaží kopírovat přesné tvary kvádru, jeho boky jsou zakulacené, ostré hrany nečekejte ani v rozích. Záda jsou rovná, ale směrem ke krajům se lehce zakřivují. Díky tomu všemu se vám mobil bude velmi dobře držet v ruce a rychle si zvyknete i na jeho větší velikost.
Design přístroje působí jednoduše, ale velmi elegantně. Přední strana s displejem je doplněna pouze jediným tlačítkem (naštěstí hardwarovým), teprve po jeho stisku se rozsvítí i dvě dotykové klávesy na boku. Systémové konektory se nacházejí na spodní straně, horní hrana je nezvykle zcela prázdná. Zapínací a současně i zamykací tlačítko se nachází vpravo, na levém boku je jediná klávesa pro regulaci hlasitosti.
Záda mobilu nabízejí jen objektiv fotoaparátu, přisvětlovací diodu a hlasitý reproduktor. Oceníte spíše, že jejich povrch tvoří kartáčovaný kov. Ten má trochu jinou barvu než zbývající část telefonu, snadno tedy zjistíte, že kov si našel místo takřka na celý povrch přístroje. Výjimkou je jen displej a pod ním umístěná tlačítka a také část s fotoaparátem a diodou.
Konstrukce telefonu působí velmi kompaktně, tlačítka jsou na svých místech pevně ukotvená, nikde ani náznak nějaké vůle.
Jestli mne Samsung Wave III něčím překvapil, je to řešení sundávání zadního krytu. Po zmáčknutí tlačítka na zádech přístroje se kryt neuvolní, pouze jde odsunout do strany. Tělo mobilu v něm tak stále zůstává částečně ukotvené. Celá odkrytá záda tak nikdy neuvidíte (není ani důvod), k vyjmutí baterie se ale dostanete bez potíží. I když se slot na SIM nachází nad ní, baterka při vkládání vadí. Paměťová karta už jde vložit snadněji.
Displej a hardware
Samsung Wave III nabízí velmi kvalitní displej s úhlopříčkou 4“ a rozlišením 480 × 800 bodů. Displej je pochopitelně kapacitní, jeho technologie je Super AMOLED. A na kvalitě se to dá skutečně poznat. Displej má velmi zářivé barvy a je výborně čitelný z takřka jakéhokoliv úhlu. Displej umí vypnout automatické přetáčení, nastavit se dá i doba podsvícení, jas, typ zobrazeného písma a v několika nabídkách i jeho velikost.
Posun oproti staršímu Wave II je vidět i na zbývající hardwarové výbavě.
Dvoujádro chybí, ale dostanete velmi rychlý 1,4Ghz procesor a 512 MB operační paměti. ROM má kapacitu 3 GB, je ale rozdělena do dvou částí, dva a jeden gigabajt. Telefon také podporuje paměťové karty microSDHC.
Rychlá data jsou samozřejmostí, stejně tak bluetooth nebo GPS. Bada více než kterýkoliv jiný systém dbá na to, abyste zbytečně nepoužívali datové přenosy. V případě jejich nutnosti vás na to jasně upozorní a nabídne alternativu v podobě Wi-Fi.
Baterie má kapacitu 1500 mAh, výborným doplňkem Bady 2.0 je procentuální ukazatel nabití baterie. I se zapnutou Wi-Fi a automatickou synchronizací mi telefon vydržel dva dny na příjmu.
Bada 2.0 se představuje
Celý systém se kromě dotykového displeje ovládá ještě přes tlačítka, které vás vrací na pohotovostní obrazovku. První stisk vede na posledně opouštěnou obrazovku, další vás přesune na první obrazovku a ještě jeden stisk povede na speciální displej, o kterém se zmíním za moment. Dlouhé podržení vede ke správci aplikaci a rychlý dvojitý stisk aktivuje hlasové vyhledávání (nikoliv ovšem v češtině). Vedle hlavního tlačítka jsou ještě dvě dotykové klávesy, které ale využijete jen pro potřeby telefonování. Šikovné je, že si určíte dobu jejich podsvícení.
Změny v systému jsou vidět takřka ihned. Pohotovostní displej má ve spodu čtyři ikony, ale především jedna z pohotovostních obrazovek je řešena velmi podobně jako u Windows Phone. Máte na ní jakési panely, kterými rolujete směrem dolů. Bohužel, telefon vám dává jasně najevo, co mezi panely může být. Jedná se o vyhledávání, počasí, kalendář, oblíbené kontakty, finance a zprávy. K dispozici dále máte standardně pět klasických pohotovostních obrazovek, pro ně je ale k dispozici pouhých pět widgetů. Něco se sice řeší přes panely, ale i tak je to strašně málo. Neobstojí ani námitka, že další widgety se dají stáhnout. U obyčejnějších mobilů bych to akceptoval, ale ne u vlajkové lodě celého operačního systému. A to se dá počet obrazovek zvýšit až na deset!
Zachována zůstala podoba horní výsuvné lišty, přibyla ale ikona pro vypnutí automatického otáčení. A samozřejmě, lišta sdružuje především nejrůznější upozornění.
Sympatickou proměnou prošla zamykací obrazovka. Vybrat si můžete umístění hodin a telefon také dokáže zobrazovat aktuální počasí. Pro zobrazení hodin a počasí nemusíte pokaždé použít tlačítko na boku, displej rozsvítíte i hlavní ovládací klávesou.
Docela velké překvapení na mne čekalo v hlavním menu. Podoba je dobře známá díky prostředí TouchWiz, zaskočil mne ale celkově malý počet položek. Vše se bez potíží vešlo na dvě obrazovky, dohromady to je jednatřicet ikonek. Ikony mohou měnit pořadí, dají se přesouvat do složek nebo na pohotovostní displej, více ale nečekejte. Při tomto počtu obrazovek ani nevynikne výhoda, že jsou cyklické.
Určitě zaskočí, že mezi položkami na první pohled nenajdete Facebook či Twitter (nacházejí se pod položkou Social Hub), velmi viditelní jsou naopak IM klienti WL Messenger a Yahoo Mesenger či spousta organizačních funkcí.
Klávesnice se celkem podobá té ze starší verze Bady. Pouze v horní řadě ještě přibyly sekundární znaky v podobě číslic. Psát můžete i s háčky a čárkami, znak stačí déle podržet.
U klávesnice se dá vypnout predikativní zadávání, místo QWERTY vybrat rozložení 3×4, nastavit se dají i automaticky velká písmena či tečka. Díky velikosti displeje i jednotlivých kláves budete dělat velmi málo překlepů. A ještě mnohem více to platí po přetočení klávesnice na šířku.
Funkce
Kontakty se v adresáři řadí podle jména či příjmení, bez ohledu na řazení funguje vyhledávání podle prvního znaku ve jméně či příjmení. Trochu nešťastné je, že vyhledávací lišta zmizí, jakmile začnete seznamem rolovat. Hledat ovšem můžete i podle sloupce znaků v pravé části. Kontakty se mohou řadit do skupin, nabízí se i přidání do oblíbených. Kontakty se mi podařilo bez potíží neimportovat přes Exchange účet, ve kterém byly zadány údaje z gmailu.
Protokol umí zobrazovat veškeré události (tj. třeba i přijatou SMS), co jste zmeškali, vidíte jasně červeně. Dá se zapnout filtr jen na zmeškané hovory.
Zprávy ukazují odpočet znaků, po připojení dalšího obsahu se změní na MMS. Telefonu můžete nastavit opakované upozornění na novou zprávu, zprávy se dají třídit do složek a dokonce vytvořit i SMS s plánovaným datem odeslání.
U navigace důrazně doporučuji stáhnout si balíček s mapami ČR (cca. 110 MB). Jinak vás každý posun po mapě bude stát spoustu MB. Pro navigování po našem území máte k dispozici neomezenou licenci zdarma, další státy už si budete muset dokoupit. Zdarma je naopak stažení navigačního hlasu v češtině. Standardně je pouze anglicky.
Navigace funguje docela spolehlivě, umí upozorňovat na zajímavá místa, varovat před vysokou rychlostí, přepnout na noční režim a mnoho dalšího. Bohužel je ale nutné kontrolovat displej, hlas navigátorky se mírně předbíhá a nutí k odbočení ještě v místech, kde je do zatáčky daleko. Bál jsem se rychlosti nalezení signálu bez podpory A-GPS, telefon mě ale velmi mile překvapil a lokalizoval polohu během půl minuty.
Vzhledem k tomu, že licence je zdarma pouze pro ČR, důrazně upozorním na problémy, které byste mohli mít s mobilem z šedého dovozu. Ten by totiž mohl nabízet licenční klíče jen pro stát, kam byl původně určený.
Spousta položek v nabídce je věnována organizačním funkcím. Telefon má propracovaný úkolovník, poznámky či kalendář. Umí celodenní události, upozornění i opakování. Telefon má také jednoduchý prohlížeč souborů nebo diktafon. Aplikace Polaris Office vám pak pomůže vytvářet a editovat dokumenty Microsoft Office, a to bez problémů v různých verzích.
Zajímavou položkou jsou stolní hodiny. Obrazovka na tmavém pozadí ukazuje aktuální čas a datum, po klepnutí do displeje vidíte ikonky s rychlým přístupem ke galerii, hudbě, videu aj.
Příliš mne neoslovila aplikace Social Hub, která do sebe míchá údaje z nejrůznějších sítí, emaily i zprávy. Jednotlivé kanály se sice dají vypnout, ale stejně bych raději více ocenil samostatně jednotlivé aplikace.
Galerie se dá řadit podle data pořízení nebo ji rozdělit na snímky a videa. Vše se dá samozřejmě také sdílet. Přímo z prostředí Galerie si spustíte nakopírovaná videa, nebo použijete položku Videoklipy v hlavní nabídce. Telefon se poradil s většinou mých testovacích AVI souborů, před samotným kopírováním se nabídla možnost konverze a pak už fungovalo bez problémů vše. Videa dokonce umí zobrazovat titulky, ale některé znaky s diakritikou dělají problémy. K dispozici máte i přístup na YouTube.
O možnostech a kvalitách fotoaparátu si více přečtěte zde.
Hudební přehrávač umí nejenom klasické dělení skladeb, vyzná se i ve složkách. To se hodí pro případ, že nemáte vyplněné ID3 tagy. Při přehrávání větší část zabírá náhled alba, skladby se dají nastavit jako vyzvánění, můžete využívat ekvalizéru, nebo si vytvářet vlastní seznam skladeb. Docela pěkně hrají i dodávaná špuntová sluchátka, která na sobě mají i jednoduché ovládání skladeb. Příliš dobře ale tlačítko nefungovalo.
Největší zklamání představuje internetový prohlížeč.
Je velmi pomalý, spousta stránek se dokonce odmítla načíst, i když jinak datové přenosy fungovaly. K čemu jsou pak dobré funkce více otevřených oken, přidávání do oblíbených nebo způsob zalamování textu?
Spoustu dalších položek se dá do telefonu doinstalovat ze Samsung Apps. Na našich stránkách se Bada aplikacím pravidelně věnujeme, pro začátek doporučujeme přinejmenším tuto. Pro stažení stačí mít uživatelské jméno a heslo.
Závěr
Samsung Wave III je rozhodně nejpovedenějším mobilem s operačním systémem Bada. Má velký displej, je rychlý a skvěle vypadá. Na rozdíl od jiných smartphonů bych neváhal a doporučil ho i méně mobilně erudovaným uživatelům. Bada je docela jednoduché prostředí, nepřehání to se zbytečnostmi, ale v základu současně nabídne všechno důležité, co běžný uživatel potřebuje. Velkou výhodou telefonu je i jeho cena.
Na opačném konci hodnotícího žebříčku musím zmínit opravdu podprůměrný prohlížeč (v rámci smartphonů) a také bohužel stále platí, že nabídka v Samsung Apps není vždy tak lákavá jako u konkurence.
Technické parametry a funkce Samsung Wave III
- Rozměry a hmotnost: 118 × 56 × 11 mm, 122 g
- Operační systém: Bada 2.0, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
- Displej: 4 palce (87 × 52 mm), kapacitní, Super AMOLED, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev
- Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
- Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 3 GB ROM, paměťové karty microSDHC
- Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF
- Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI
- Baterie: 1500 mAh
- GPS: ano, A-GPS, digitální kompas