Samsung zvyšuje náskok, Nokia stále druhá [žebříčky prodejů]

Reklama

Analytici zveřejnili statistiky prodejů za rok 2013. Žebříčku jasně vévodí Samsung, druhá Nokia i nadále ztrácí tržní podíl. V chytrých telefonech je pořadí mírně odlišné, stříbrná medaile patří firmě Apple a Nokia se vůbec nedostala do první pětky.

Nejprve se podíváme na trh chytrých telefonů. Na nich výrobci nejvíc vydělají, právě jejich prostřednictvím operátoři prodávají své datové služby. Všichni chtějí smartphony, protože jsou prostě nejlepší.

Žebříčku největších prodejců chytrých telefonů vévodí Samsung s prodeji 313,9 milionu a podílem 31,3 %. Na druhém místě je Apple s 153,4 miliony a podílem 15,3 %. S velkým odstupem pak následují Huawei (48,8 milionu, 4,9 %), LG (47,7 milionu, 4,8 %) a Lenovo (45,5 milionu, 4,5 %). Celkově bylo v roce 2013 prodána jedna miliarda smartphonů, o 38,4 % více než v roce 2012.

Také v případě, že budeme sledovat všechny telefony, tedy i ty nechytré, patří prvenství jasně Samsungu, který jich prodal 446,7 milionu. Díky tomu obsadil téměř čtvrtinu trhu (24,5 %, což je o 9,1 % více než loni!). Druhé místo v tomto případě zaujala Nokia s prodanými 251 miliony kusů (tržní podíl 13,8 %, tržní podíl v roce 2012 byl ale 19,3 % s počtem 335,6 milionu prodaných mobilů).

I v žebříčku všech telefonů je na čelních místech Apple, i když jeho umístění je tentokrát až bronzové. Se 153,4 miliony prodaných iPhonů má tržní podíl 8,4 %. Čtvrté LG prodalo jen 70 milionů přístrojů, což mu vyneslo podíl 3,8 %. Na pátém místě je překvapivě Huawei s prodeji 55,5 milionu a podílem 3 %. Ostatní výrobci do první pětky nepronikli, celkově se ale prodalo 1,821 miliardy mobilů (což je více než loňských 1,738 miliardy).

Komentář Mobinfo.cz

Rozložení na prvních příčkách pomyslného žebříčku se nijak nezměnilo. U smartphonů je první Samsung (a tudíž operační systém Android), druhý Apple, který má stále jen omezený počet modelů. Evidentně se mu ale prodávají dobře. Souboj ekosystémů se tak vede mezi Androidem nebo Applem, jakkoli jsme fanoušky Nokie a Windows Phone obecně, žádný WP výrobce do první pětky nepronikl.

Započteme-li všechny telefony, je pořadí stejné jako loni: Samsung, Nokia, Apple v čele. Zatímco tržní podíl Samsungu vzrostl, tržní podíl Nokie klesl, náskok se tedy zvětšil. Letos už se ale nemůže vymlouvat na nedostatek přístrojů, představuje totiž jednu Lumii za druhou a aktuálně má i na českém trhu dostupnou širokou škálu modelů. Stejně tak pomalu začíná selhávat poukaz na strach uživatelů z Windows Phone – k dispozici je již spousta zkušených uživatelů i dostatek vývojářů.

Reklama