Schváleno: Vodafone se může spojit s UPC

Reklama

Vodafone získal potřebné svolení Evropské komise, takže může v Česku a dalších zemích koupit společnost UPC a její sesterské pobočky. V Česku tak získá skvělou optickou síť a spoustu zákazníků.

Vodafone byl vždycky „ten třetí vzadu“. Přišel na český trh jako poslední a náskok zbylých dvou hráčů se mu nepodařilo nikdy dohnat. Aktuálně má asi 3,9 milionu zákazníků mobilních služeb (pro srovnání: T-Mobile se točí kolem šestimilionové hranice, O2 má asi o milion méně).

Mobilní služby ale dnes ke štěstí akcionářů nestačí. T-Mobile provozuje vlastní televizi a investuje peníze do vybudování optické sítě pro vysokorychlostní připojení koncových zákazníků. O2 zdědilo pevnou síť po dřívějším Telecomu, i když je dnes oddělená ve zvláštní společnosti CETIN. Síť se mohutně modernizuje a zrychluje, samotné O2 pak provozuje televizi.

Vodafone v těchto snahách trochu zaostával, to se teď ale razantně změní. Evropská komise totiž schválila, že může Vodafone koupit v Německu, Maďarsku, Rumunsku a Česku místní pobočky společnosti Liberty Global.

V Česku se jedná o společnost UPC, která má přípojky asi v 1,5 milionu domácnostech. Do náruče Vodafonu tak přinese více než půl milionu zákazníku s vysokorychlostním pevným internetem, 539 tisíc zákazníků s kabelovou televizí a asi 200 tisíc majitelů pevné telefonní linky. Vodafone samozřejmě bude do nově získané pevné sítě nadále investovat a nabízet ji i svým mobilním zákazníkům, tak držme palce, ať se mu proměna v integrovaného telekomunikačního operátora povede.

 

Reklama