Sdílení kontaktů, Doplňky fotoaparátu a Čítače: získá si Nokia uživatele? (aktualizováno)

Reklama

Nokia poslední dobou vystavuje své fanoušky docela velké zatěžkávací zkoušce. Současné Lumie nepůjdou aktualizovat na Windows 8 a i když většina funkcí chybět nebude, spoustu lidí to celkem naštvalo. Uklidní je zajímavé aplikace, které mohou využívat speciálně pro Lumie? Článek doplněn o novou aplikaci Čítače.

Sdílení kontaktů, Čítače i Doplňky fotoaparátu nenajdete běžně v Marketplace (a proto na ně ani nezveřejňujeme odkazy), ale nacházejí se pouze ve speciální složce Nokia collection. Pokud je tam zatím nevidíte, vydržte, určitě se brzo objeví.

Sdílení kontaktů

Jedná se o docela jednoduchou aplikaci, která dělá přesně to, co slibuje. Jejím prostřednictvím si vyberete libovolný kontakt a u něj zatrhnete informace, které chcete poslat dál. Pak už jen zvolíte, jestli vše pošlete přes e-mail nebo SMS a odešlete. Jednoduché a praktické.

Doplňky fotoaparátu

Tato aplikace přidává do nastavení fotoaparátu hned několik nových funkcí. Současně se vám ale také objeví jako ikonka v hlavní nabídce, což mi připadá jako trochu nepraktické řešení. Jejím spuštěním se totiž jen objeví hláška, kterou si můžete prohlédnout na obrázku. Praktičtější by jistě bylo samotné spuštění fotoaparátu.

Z druhého obrázku už jste také poznali, že doplňky jsou celkem čtyři. O samospoušti toho nejde mnoho napsat, máte zkrátka deset sekund, abyste stihli doběhnout před kameru a nasadit ten správný výraz.

Akční snímek vám dovolí vytvořit až osm fotek v rychlém sledu za sebou. Pak už si jen vyberete, jestli si ponecháte pouze ten nejlepší, několik povedených, nebo vše smažete.

Další doplněk vám umožní vytvářet panoramatické snímky. Ty zvládnout propojit až pět fotografií. Samozřejmě je možný i menší počet. Při snímání to chce trochu praxe, Nokia vás nenutí, aby na sebe hrany jednotlivých obrázků úplně přesně navazovaly, pak to podle toho ale také dopadne. Částečnou orientaci ale při focení k dispozici máte, pokud si dáte záležet, podaří se vám vytvořit přesná fotka.

Postup ale Nokia určitě mohla vymyslet lepší, navíc propojení jednotlivých pořízených snímků zabere pěkných pár sekund (zkoušeno na Lumia 800).

Poslední funkcí, kterou doplňky přinesly je chytrý skupinový portrét. Určitě se vám už mnohokrát stalo, že při focení větší skupinky lidí se vždycky našel někdo, kdo měl zavřené oči nebo se tvářil jinak než byste očekávali. Tenhle fígl lidem oči neotevře, ale díky tomu, že pořídí více snímků rychle po sobě, máte na výběr poskládat si z nich ideální skupinovou fotku. Aplikace detekuje tváře a vy už pak jen jednoduše vybíráte, ze které fotky chcete použít kterou tvář. Hodně praktická věc, kterou jsou Lumie jedinečné. Upřímně řečeno, zbývajícími možnostmi jen dotahují náskok konkurence a jiných operačních systémů.

Čítače

Aplikace má možná trochu krkolomný název, ale určitě bude přínosem pro spoustu uživatelů. Jedná se totiž o počítadlo hovorů, zpráv a přenesených dat. U všech tří se dají nastavit měsíční limity a Čítače vás upozorní, jakmile je překročíte. Užitečná je také možnost zvolení kteréhokoliv dne v měsíci, ke kterému se budou počítané informace resetovat.

Hovory počítají celkový počet, dále dělí informace na odchozí a příchozí, všímají si i celkového počtu hovorů a řeknou vám průměrnou délku hovoru. Výborným nápadem je přehled nejčastěji používaných kontaktů. Stejnou strukturu dat najdete i u zpráv. Znáte počet odeslaných i přijatých a také nejoblíbenější kontakty. Datová část aplikace počítá pouze data v rámci 3G, Wi-Fi do počtů není nijak zahrnuto. Přehled je zde jednodušší, vidíte jen množství odeslaných a přijatých dat.

 

Reklama