Se skvělou výdrží: Huawei Ascend Y550 [recenze]

Reklama

A opět mé další premiérové setkání se značkou mobilních telefonů, tentokrát se jednalo o Huawei Y550. Jak se mi líbil?

Displej a zpracování

Telefon působí bytelným dojmem, což ocení lidé, kteří si s přílišnou šetrností nedělají hlavu. Líbila se mi kompaktnost a pevnost, díky čemuž se dobře drží i v jedné ruce, malým minusem byla vyšší hmotnost. Fotoaparát vyčnívá pouze nepatrně a nevadí to žádné manipulaci ani ukládání telefonu.

HuaweiAscendY550_9HuaweiAscendY550_3

Zadní kryt telefonu je šedý a matný, takže otisky prstů nečekejte, bohužel už za dva týdny běžného používání se objevily dva jasně viditelné škrábance. Designově se telefon nepovedl, přední černá a zadní šedá strana nedává moc prostoru pro to, jak upoutat, a celkově působí jako už pár let starý model, o což většina lidí nestojí.

HuaweiAscendY550_8HuaweiAscendY550_7

4,5“ displej je podle mě „tak akorát“, bohužel se rychle ušpiní, ale na jeho čitelnosti to neubírá. Automatická regulace jasu je fajn, ale já jsem prostě zvyklá regulovat ho manuálně, navíc okolnosti si prostě v 90 % případů vynutily mít jas zapnutý na maximum a i to bylo občas málo. Barvy displeje jsou celkem v pořádku, stačí jak na surfování po internetu, tak i na hraní her, ale žádné velké nadšení ve mně kvalita displeje nebudila. Navíc je potřeba si zvyknout i na malé rozlišení.

HuaweiAscendY550_6HuaweiAscendY550_5

Prostředí a ovládání

V dolní části jsou tři dotyková tlačítka, pro mě bohužel nepodsvícená. Takže jsem dost často klepala na nesprávné místo, nemluvě o tom, že má tento telefon tlačítko Zpět nalevo a nikoliv napravo, jako většina mobilních telefonů, se kterými jsem se zatím setkala. Toto rozložení mě mátlo asi týden, zvykla jsem si, ale nepodsvícená tlačítka mi vadila pořád.

Huawei_Y550_displej_6Huawei_Y550_displej_8Huawei_Y550_displej_7

Na opačné straně je i tlačítko ovládání hlasitosti, které se nachází napravo přímo nad zapínacím tlačítkem. Toto umístění mi ale vůbec nevadilo a rychle jsem si na něj zvykla. Chválím i zpracování těchto tlačítek, zapínací tlačítko se ovládá velmi jednoduše a skvěle reaguje, není zapotřebí žádné velké síly či speciálního grifu.

Huawei_Y550_displej_3 Huawei_Y550_displej_4Huawei_Y550_displej_5

Telefon opět nabízí pouze klasickou QWERTZ klávesnici, já si ale velmi oblíbila technologii zadávání Swype, kdy pouze přejíždíte prstem po displej a mobil automaticky píše vhodné slovo s háčky i čárkami a po zvednutí prstu udělá mezeru. Jedná se o rychlý a pohodlný způsob psaní textů, který klidně vyměním za klasickou T9.

Huawei_Y550_displej_1Huawei_Y550_displej_2Huawei_Y550_displej_9

Jako velké plus vidím možnost upravit si notifikační lištu a přeházet ikonky dle toho, které často používáte dát nahoru a ty ostatní nechat až na rozbalovací část.

V telefonu naleznete operační systém Android 4.4 s nadstavbou Emotion UI od Huawei. Prostředí má typizované ikony a různé motivy, kdy se vám změní celé prostředí i design ikon, pokud si nový motiv nastavíte. Zvolit můžete ze dvou módů domácí obrazovky, jeden s klasickými ikonami a druhý, který je velmi podobný prostředí Windows 8 s jeho dlaždicemi.

Výkon

Telefon pracuje velmi rychle a plynule. Nejvíce zřejmé to je při surfování po internetu, kdy je načítání stránek opravdu svižné, a ani při otevření více aplikací najednou nepostřehnete nějaké extrémní snížení výkonu.

Jediným problémem je špatné fungování některých aplikací (Messenger, E-mail od Seznamu) a dost často systém hlásí že: „Aplikace Kontakty přestala pracovat“ na využívání telefonu to ale nemá žádný vliv, jen je to velmi otravné.

Huawei_Y550_foto_3Huawei_Y550_foto_4

Líbilo se mi zpracování hudebního přehrávače, kde můžete skladby rovnou přidávat do již vytvořených seznamů Klidná, Veselá, Smutná nebo Energická. Samozřejmostí je třídění dle playlistů, alb nebo interpretů. Reproduktor zvládá velkou hlasitost, ale ke kvalitnímu poslechu hudby bych ho nedoporučila.

Pěkně strukturovaná a designově zpracovaná je i fotogalerie. Fotky můžete třídit dle alb, času, míst nebo lidí.

Huawei_Y550_foto_5Huawei_Y550_foto_6

Výdrž a fotoaparát

V čem ale tento telefon velmi mile překvapil, je výdrž baterie. Pokud se spokojíte s občasným hovorem, příjem nebo odesláním SMS, zkontrolováním mailu a sociálních sítí, můžete počítat s výdrží více než tři dny.

Huawei_Y550_foto_1Huawei_Y550_foto_2

I fotoaparát je celkem dobrý, přesto bych od 5 Mpx čekala něco lepšího. Telefon často nedoostřuje a snímky jsou barevně světlejší než skutečnost.

Závěr

Telefon nadchne především rychlostí a výdrží baterie. V dalších aspektech je ale tak trošku jako chudý příbuzný – řeč je hlavně o designu a nepříliš kvalitním displeji či reproduktoru. I přesto nabízí řadu pěkně zpracovaných funkcí jako je fotogalerie a hudební přehrávač nebo funkce zadávání SWYPE a své příznivce mezi méně náročnými zákazníky si určitě najde.

Huawei Ascend Y550

Rozměry: 133 × 68 × 10 mm, 153 g
Displej: 4,5″, 480 × 854 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Huawei Ascend Y550 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Plusy: Boční tlačítko, Výkon, Notifikační dioda, Automatická regulace jasu, Hlasitost reproduktoru, Výdrž, Fotogalerie, Hudební přehrávač, Zadávání Swype a možnost přizpůsobit klávesnici, Přizpůsobení horní lišty

Minusy: Design, Hmotnost, Displej, Kvalita reproduktoru, Nepodsvícená tlačítka, Tlačítko zpět nalevo, Špatná funkce a padání některých aplikací

Reklama