Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu Pavel Dvořák skončí ve své funkci. Nedokázal totiž ministrovi průmyslu a obchodu dostatečně vysvětlit, proč v pátek zastavil aukci volných mobilních frekvencí. Informaci přinesl web Hospodářských novin iHNed.cz.
Český telekomunikační úřad v pátek neočekávaně zrušil aukci frekvencí, která měla do Česka přivést čtvrtého mobilního operátora a následně snížit ceny za volání. V tiskové zprávě ČTÚ zdůvodnil ukončení aukce příliš vysokou cenou. Operátoři se vzájemně přepláceli, až částka překročila dvacet miliard.
To se úřadu zdálo příliš mnoho, měl strach, že by to vedlo ke zpomalení budování sítí LTE nebo ke zvýšení cen. I když operátoři rozhodnutí ČTÚ víceméně vítali (viz náš páteční článek), mezi veřejností tolik nadšení nevzbudilo. Všem je nám totiž jasné, že odložení aukce na neurčito znamená odložení budování LTE, odložení vstupu čtvrtého mobilního operátora i další nepříjemnosti.
Podobný názor zastává i ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který si hned v pátek povolal předsedu Rady ČTU Pavla Dvořáka takříkajíc „na kobereček“. Následně informoval v rozhovoru Hospodářských novin, že ho předseda o svých důvodech příliš nepřesvědčil. Uvedl také, že rozhodně nenavrhne pokračování Pavla Dvořáka ve funkci předsedy Rady.
Pavlu Dvořákovi končí mandát předsedy na konci dubna, poté musí ministr Kuba (po schválení vlády) z řad členů Rady jmenovat nového předsedu. Asi jen málokdo předpokládal, že by ministr jen chvíli vážně uvažoval o prodloužení mandátu stávajícího předsedy Dvořáka. Jeho práci, jakožto i práci Rady a celého ČTÚ opakovaně kritizoval, snaží se ostatně Radu postupně obměňovat.
Zmíněné „razantní“ ohlášení tak působí spíše jako alibismus – „stejně jsem ho nechtěl na konci funkčního období znovu jmenovat, teď k tomu mám veřejně vděčnou záminku.“