Senát vrátil sněmovně novelu Zákona o elektronických komunikacích

Reklama

Senát přehlasoval rozhodnutí Poslanecké sněmovny a vrátil jí novelu Zákona o elektronických komunikacích. ČTÚ se obává, že dalšími úpravami se ze zákona ztratí důležité novinky.

Zatímco poslanci zákon schválili téměř jednohlasně (164 ze 168 přítomných hlasovalo pro), senátoři už tak nadšení nebyli. Novelu vrátili s pozměňovacími návrhy k opětovnému projednání ve Sněmovně. A právě z pozměňovacích návrhů má Český telekomunikační úřad strach.

„Jedním z navrhovaných principů, který Senát nepodpořil, byla zásadní změna v marketingových hovorech. Zatímco doposud spotřebitel, který si vůbec nepřál být marketingovými hovory obtěžován, musel aktivně vyjádřit svůj nesouhlas v tzv. účastnickém seznamu, nový princip měl být zcela opačný: Automaticky mělo být předpokládáno, že nevyžádané marketingové hovory nelze realizovat, protože si je spotřebitel nepřeje. Pokud by si spotřebitel přál být těmito druhy hovorů kontaktován, měl naopak vyjádřit aktivní souhlas v účastnickém seznamu. Snáze by se tedy prokazovalo porušení zákona, např. při prokazatelné realizaci hovoru na číslo, u kterého takový souhlas chybí.“

Reklama