Sencor Element Mini: kalkulačka do hospody [recenze]

Reklama

Kdybych byl zloděj a pokusil se ukrást telefon Sencor Element Mini, nejspíš bych ho hned zahodil, protože bych si myslel, že je to nějaká nepovedená kalkulačka. Přitom ale právě v malých rozměrech je jeho kouzlo.

Výrobce, japonská společnost Sencor, přitom nabízí svůj model Element Mini právě jako záložní telefon, který můžete využívat i v prostředích, kam byste se báli nosit velký drahý smartphone. Své uplatnění tak najde v restauračních a výčepních zařízení všeho typu, ale také při sportu, výletech do přírody, nebo návštěvách příbuzných s malými nenechavými dětmi.

Plusy:

  • malé rozměry, hmotnost
  • nízká cena
  • dlouhá výdrž
  • kvalita provedení

Minusy:

  • minimum funkcí
  • nesynchronizované kontakty
  • špatně hmatná klávesnice

Sencor Element Mini

Rozměry: 85 × 53 × 4,5 mm, 28 g
Displej: 0,96″, 128 × 64 bodů, 1 barev, LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 32 MB MB, 32 MB MB, ne
Data:
Další konektivita: microUSB
Fotoaparát: 0 Mpx, video: ne
Podrobné specifikace
599 Kč

Svými rozměry připomíná kreditní kartu – měří jen 53 × 85 × 4,5 mm při hmotnosti 28 g. Je jasné, že do tak malého těla prostě nevtěstnáte obří displej. Sencor se proto spokojil s úhlopříčkou 0,96 “ (rozměry 22 × 11 mm), samozřejmě nedotykovým displejem, který je navíc monochromatický. Kolem něj je na můj vkus trochu moc prázdného místa, ale vzhledem k funkční výbavě přístroje to asi nevadí.

sencor_element_mini_9

Pod displejem je naprosto plochá klávesnice, skutečně ani jedno tlačítko nevystupuje nad povrch nebo není nějak zvýrazněno. Klávesnice navíc není podsvícena, takže na psaní ve tmě rovnou zapomeňte, pokud vás neuspokojí bílá barva rozzářeného displeje. Kromě desíti tlačítek numerických a symbolů * a # najdete na klávesnici ještě čtyři ovládací šipky, zelené a červené sluchátko, a dvě funkční klávesy.

sencor_element_mini_10

(Při psaní předchozího odstavce jsem s láskou zavzpomínal na své redaktorské začátky, protože abych popisoval u nějakého telefonu klávesnici, to už se mi věru dlouho nestalo).

Na obzoru vůbec nic

Kromě čelní strany není na telefonu moc co popisovat. Tři ze čtyř tenkých boků jsou úplně holé. Na spodní straně najdeme miniUSB konektor (staré dobré USB-A) a posuvný (!) přepínač pro zapnutí a vypnutí telefonu. Zadní strana je v podstatě prázdná, většina z ní je pokryta drobnými dolíčky, aby mobil neklouzal.

sencor_element_mini_8sencor_element_mini_7

Ve spodní části zadní strany je pak prostor pro vloženi micro SIM karty. Nejedná se o šuplík v pravém slova smysly, jen pomocí nehtu sejmete krytku a do vzniklého otvoru kartu zasunete, načež krytku opatrně vrátíte na místo.

sencor_element_mini_6

O mnoho popisu hodnější není ani standardní balení. Sencor Element Mini je uložen v elegantní krabičce s odklopitelnou čelní stranou. V ní ale kromě telefonu najdete jen stručnou uživatelskou příručku a krátký kabel umožňující propojení velkého USB (např. na síťovém adaptéru) s malým USB (na těle telefonu).

sencor_element_mini_5

Telefonovat? Umí!

Pomocí čtyř ovládacích šipek se můžete pohybovat v nabídce telefonu, která je tvořena vždy nápisem a jednoduchou neanimovanou ikonou. Pokud vstoupíte do dalších úrovní menu, objeví se na displeji tři řádky textu bez ikon. K potvrzování či zamítání nabídek slouží obě funkční klávesy. Rozmazlený moderními telefony jsem měl ale neustále tendenci mačkat střed ovládacího kříže. Marně.

sencor_element_mini_3

Do telefonního seznamu uložíte 500 záznamů, což by mělo většině lidí v pohodě stačit. Horší je to s pamětí na zprávy, která pojme jen 50 SMS. Dvacet telefonních čísel můžete uložit do takzvaného blacklistu, to se v době neustálých marketingových nabídek může hodit.

sencor_element_mini_4

Překvapila mě nabídka menu zvaná Organizér, něco takového bych u tohoto typu telefonu nečekal. Najdete v ní jednoduchou kalkulačku se čtyřmi základními matematickými operacemi, alarm umožňující nastavit až pět časů buzení a kalendář, který sice neumožňuje uložit žádnou událost, ale aspoň zobrazí měsíční pohled na data.

Neuvěřitelná výdrž

Sencor Element Mini můžete používat jako samostatný přístroj. Prostě do něj vložíte SIM kartu a telefonujete. Pokud si u svého operátora zařídíte dvě SIM karty se stejným číslem, nebudete ji ani muset neustále přehazovat. Prostě doma budete používat smartphone, když půjdete na party, tak ho vypnete a místo něj zapnete Sencor Element Mini.

sencor_element_mini_1

To ale není jediný způsob využití. Díky podpoře bluetooh umí Sencor Element Mini fungovat jako sluchátko. V tašce máte svůj velký smartphone a v kapse Element Mini. Pokud vám někdo zavolá, začne zvonit Element Mini, pokud budete chtít volat vy, snadno vytočíte hovor na Element Mini. Velký těžký smartphone bezpečně odpočívá v tašce, vy pobíháte po hospodě nebo tělocvičně jen s malou kalkulačkou.

sencor_element_mini_2

Z dnešního pohledu je také naprosto neuvěřitelná výdrž. I přes zjevně malé rozměry baterie vydrží Sencor Element Mini na jedno nabití 2-7 dní reálného provozu (podle toho, jak často voláte).

Za šest stovek super!

Sencor Element Mini se prodává za 599 Kč například v síti Planeo Elektro. Za tu cenu dostanete sice jednoduchý, ale spolehlivě fungující přístroj. Využijete ho jako druhý telefon do míst, kam nechcete tahat velký smartphone, nebo třeba jako první přístroj pro menší děti (ty větší už by se vám vysmály). Osobně bych uvítal lépe hmatatelnou klávesnici a také synchronizaci kontaktů.

Sencor Element Mini

Rozměry: 85 × 53 × 4,5 mm, 28 g
Displej: 0,96″, 128 × 64 bodů, 1 barev, LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 32 MB MB, 32 MB MB, ne
Data:
Další konektivita: microUSB
Fotoaparát: 0 Mpx, video: ne
Podrobné specifikace
599 Kč

Reklama