Sencor SEB 711: čtečka nebo tablet? Od každého trochu

Reklama

Přemýšlíte nad nákupem čtečky elektronických knih? A co kdyby vaše čtečka uměla také přehrávat hudbu a videa, zobrazovala obrázky a nabízela základní organizační funkce? To vše umí Sencor SEB 711.

Sencor SEB 711 je velmi zajímavý produkt. Na první pohled se tváří jako čtečka, má ale barevný displej. Není to tedy spíše tablet? K této charakteristice zase chybí otevřený operační systém a Wi-Fi. Jak tedy Sencor SEB 711 chápat? Nejlepší asi bude nazývat jej multimediálním zařízením.

Design, rozměry

Na první pohled by vám Sencor mohl připomínat spíše tablet. Na obyčejnou čtečku se totiž jedná o docela těžké zařízení, hmotnost je plných 300 g. Zbývající rozměry už ale dobře pasují na charakteristiku 7“ tabletu. Tloušťka je pouze 11 mm, zbývající rozměry pak 190 × 120 mm.

Tělo tvoří tmavě šedý plast, na kterém nijak výrazně neulpívají otisky prstů. Zadní strana je docela povedená, nachází se na ní výrazný grafický prvek a ve spodní části hlasitý reproduktor. Zepředu můžete obdivovat maximálně dvě ovládací tlačítka. Ty doplňují na stejném místě, ale na boku, ještě další dva prvky. Jedna klávesa slouží pro potvrzování volby, druhá zapíná přístroj. Posuvné zapínací tlačítko je nicméně také na spodní hraně. Proč se Sencor rozhodl pro nutnost dvojího zapínání, mi opravdu není jasné. Bez prostudování popisků, které na první pohled neuvidíte, se vám SEB 711 vůbec nepodaří zapnout.

Spodní hrana ještě nabízí slot pro microSD karty, audiokonektor, miniUSB a zvláštní otvor pro nabíječku.

Konstrukce působí velmi spolehlivým dojmem, nikde nic nevrže a vše je pevné. Uvítal bych snad jen nějaký ochranný prvek pro zakrytí otvoru na paměťové karty.

V příslušenství nejvíce zaujme docela povedený obal na přístroj, nechybí dokonce ani hadřík pro otření displeje. Zbývající výbava už je klasická.

Displej

Jak už jsem uvedl výše, Sencor nabízí úhlopříčku 7“ a vzhledem k velikosti jen velmi průměrné rozlišení 800 × 480 bodů. Displej je barevný, což není u čtečky zrovna velká výhoda, kvůli dalším vlastnostem ale musel výrobce zvolit toto řešení. To s sebou ale bohužel nese také horší čitelnost na slunci, zobrazovací kvality displeje nejsou nijak oslnivé ani při ideálních podmínkách. Pozorovací úhly jsou podprůměrné a neočekávejte ani nijak extrémně věrné barvy.

Opravdovým průšvihem je ale z mého pohledu dotykové ovládání. Opět mi není moc jasný důvod, proč se pro něj Sencor rozhodl. Ano, je moderní, ale nikoliv pokud se jedná o odporovou technologii. Nemám ji rád, připadá mi nepřesná, pomalu reagující a Sencor SEB 711 mě rozhodně nepřesvědčil o opaku.

Dotykový displej přitom v tomto případě nemá takřka žádné opodstatnění. Stačilo by trochu poupravit a přidat tlačítka a vše by se ovládalo mnohem pohodlněji než nyní.

Z nastavení máte k dispozici regulace jasu a délka podsvětlení. Rozmezí je 10 – 30 sekund nebo trvale.

Určitě chybí možnost přetáčení displeje. Ať už automaticky, nebo alespoň přes změnu v nastavení.

Prostředí, funkce

Pohotovostní displej vypadá podobně jako u smartphonů nebo tabletů, nemáte ale žádnou možnost jeho editace a také se z něj nedostanete do nějakého dalšího menu, ale už rovnou k jednotlivým funkcím. Ty jsou poskládány v dolní posuvné liště, v horním pruhu zase vidíte knížky, které v přístroji máte nahrané. Nechybí informace o datu, čase, síle baterie nebo aktuální hlasitosti.

Kromě základních funkcí nabízí Sencor SEB 711 i několik jednodušších doplňků. K nim mohu zařadit jednoduchou kalkulačku, možnost pořizování hlasových záznamů nebo kalendář. Bohužel bez možnosti připisovat do něj údaje.

U multimediálního obsahu se takřka pokaždé musíte spoléhat na miniUSB kabel. Netýká se to pouze FM rádia, které dokáže fungovat i bez připojených sluchátek. Citlivost na signál je bohužel velmi slabá a přístroj se mi při ladění stanic také několikrát zaseknul.

Chválit nemohu ani hudební přehrávač. Ten sice umí filtrování podle žánrů, alb či umělců, kvalita reprodukce je ale velmi podprůměrná s jasně slyšitelným šumem a zvuk se o mnoho nezlepší ani po připojení sluchátek.

Alespoň trochu mírnější mohu být u hodnocení videa, kde si Sencor poradí např. s AVI formátem. Nejásejte ale předčasně, důležité jsou i další parametry přehrávaného videa, takže vám vše rozhodně nepojede automaticky. Určitě také nepočítejte s možností přehrávání HD. 4GB interního úložiště ale nabízí alespoň nějakou kapacitu pro nahrané snímky.

Úplně na závěr jsem si nechal hodnocení funkce pro čtení. To funguje docela spolehlivě, nesmí vám samozřejmě vadit, že displej svítí. Přímo v nastavení čtení si ale můžete intenzitu jasu upravit. Sencor nabízí také změnu velikosti písma (na výběr je z pěti různých velikostí), vytvářet můžete záložky nebo poslouchat hudbu. Sencor bohužel opakuje chybu naprosté většiny čteček a tlačítka pro přepínání stránek nabízí pouze na jedné straně. Kompenzuje to alespoň možností listování přes dotykový displej.

Displej naštěstí při aktivované čtečce nijak nepohasíná, takže vás může zastavit pouze kapacita baterie. Ta během testování celkem rapidně ubývala, při intenzivnějším používání nepředpokládám, že by Sencor vydržel déle než dva dny. Na delší cesty nebo dovolenou tak určitě nezapomeňte nabíječku.

Závěr

Z předchozího textu bylo možná patrné, že mi Sencor SEB 711 příliš k srdci nepřirostl. Mám-li ho brát jako čtečku, bude mi vadit svítící dotykový displej, větší váha a slabá výdrž. Většina dalších funkcí by potřebovala doladit, občas mi připadalo, že je Sencor nabídl jen kvůli vyplněné položce v nějakém katalogu. Přehrát hudbu umí, kvalita je ale mizerná. Kalendář má, ale nic do něj nezapíšete.

Sencor SEB 711 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud vás ale zařízení přeci jenom oslovilo, mám pro vás velmi dobrou zprávu. Cena je opravdu velmi příznivá, zaplatíte jen kolem 2 000 Kč. A to už možná pro někoho stojí za úvahu.

Specifikace:

  • Rozměry, hmotnost: 120 × 190 × 11 mm, 300 g
  • Displej: 7″, 800 × 480 bodů, LCD
  • Paměť: 4 GB + microSDHC
  • Formáty knih: EPUB, PDF, TXT, FB2, MOBI, HTM, PDB, RTF, LRC
  • Formáty videa: MPG, RMVB, WMV, MP4, 3GP, RM, AVI, H.264, MP4, RMVB, FLV
  • Formáty zvuku: MP3, WMA, OGG, FLAC, WAV, AAC, APE
  • Formáty foto: JPG, BMP, GIF, PNG
  • Funkce: záznamník, FM rádio, 3,5mm jack

Reklama