Programátoři z Ostravy s podporou Nadace Vodafone a prostřednictvím IoT sítě Vodafone připravují senzorickou síť, která pomocí umělé inteligence bude sledovat znečištění ovzduší.
Na svědomí vše mají programátoři a kutilové (nebo jak si sami říkají – hackeři ve smyslu pozitivních vykuků, kteří se snaží vylepšovat svět) z Ostravy. Potkali se v hospodě a sdružili se do spolku zvaného Labka. Díky podpoře Nadace Vodafone a IoT síti téže firmy skrývající se pod zkratkou NB-IoT (z anglického Narrow Band Internet of Things).
Dali dohromady síť SenseNet, která sestává zejména z čidel rozmístěných po Ostravě. Ta hlásí prostřednictvím výše zmíněné IoT sítě informace o aktuálním stavu ve svém okolí. Informace přebírá neuronová síť, která se od prvního okamžiků sama učí, jak na ně reagovat. Už do konce roku 2017 by mělo přibýt řízení větrání ve vybraných budovách v závislosti na aktuálním stavu ovzduší.
A k čemu to vlastně všechno je? Při nepříznivých rozptylových podmínkách, detekovaných pomocí senzorů připojených technologií internetu věcí a dat třetích stran (v reálném čase), bude včas dálkově ovládáno řízené větrání v objektu. Uživatel bude zároveň informován o aktuálním stavu znečištění a přijatých opatření v budově. Právě to umožní zlepšení kvality vzduchu ve vnitřních prostorech, ale také snížení nákladů na energie. Školy, úřady a další veřejné budovy budou moci chránit lidi před znečištěným ovzduším optimálním nastavením fungování vzduchotechniky.