Šetřete, dokud můžete: Srovnání studentských tarifů

Reklama

Studenti mají nízké příjmy a i ty nejraději investují do zábavy. Určitě jim proto přijde vhod mobilní tarif se zvýhodněnou cenou. Přinášíme proto srovnávací přehled studentských nabídek všech mobilních operátorů.

Postoj operátorů ke studentským tarifům se změnil od nutnosti předkládat pravidelně potvrzení o studiu na jednoduchou podmínku příslušnosti k určité věkové skupině nebo čestné prohlášení o tom, že studujete. Odměnou za splnění této podmínky jsou nižší ceny nebo větší počet volných jednotek.

O2 je vždycky kůl

I když možná O2 působí navenek jako operátor pro bohaté firemní zákazníky, má v nabídce kromě seniorského tarifu také tarif pro mladé. Nese těžko popsatelný název [:kůl:] (včetně těch dvojteček a hranatých závorek) evokující snad fonetický přepis anglického slova cool.

Měsíční paušál činí 250 Kč a při nákupu v internetovém obchodě O2 dokonce ještě 50 Kč měsíčně ušetříte. Musíte se bohužel uvázat na dva roky, v době podpisu smlouvy nesmíte byt starší 26 let. Pokud budete po ukončení dvouletého úvazku stále spadat do „mladé“ věkové kategorie, O2 vám platnost tarifu [:kůl:] beze všeho prodlouží. Pokud jste hraniční věk překročili, vydrží vám tarif do konce závazku a pak bude změněn na Neon SMS.

V rámci tarifu získáte neomezené SMS do sítě O2, k tomu pak 60 volných minut do všech českých sítí. V případě, že vás tato nabídka neuspokojí, zaplatíte za každou další minutu 4,60 Kč (při účtování po minutách) a za každou textovou zprávu 1,60 Kč. Multimediální zpráva pak vyjde na 5,90 Kč.

Dvouletý úvazek může být pro mladé překážkou, proto přispěchal operátor s možností nezávazného dvouměsíčního vyzkoušení. Pokud se vám během prvních dvou měsíců nebude z jakéhokoliv důvodu tarif O2 [:kůl:] líbit, můžete ho beztrestně vypovědět.

T-Mobile vás pobaví

V nabídce T-Mobilu najdete hned dva tarify pro mladé, oba mají v názvu slovo Bav se. Aktivovat si je může kdokoliv mladší 27 let bez ohledu na to, zda studuje, nebo ne. Levnější je tarif Bav se s Mých5, za ten zaplatíte měsíčně 99 Kč (při koupi v internetovém obchodě máte první tři měsíce nižší paušál 69,30 Kč).

Následně můžete volat na pět vybraných čísel (z libovolné mobilní sítě) za 2,90 Kč/min a psát jim zprávy zdarma. Volání na ostatní čísla vás vyjde na 4,90 Kč/min, textové zprávy pak 1 Kč. Za multimediální zprávy si operátor naúčtuje 5,95 Kč.

Pokud máte více než pět známých, uvažujte spíše o klasickém tarifu Bav se. Za 228 Kč měsíčně (první tři měsíce můžete platit 159,60 Kč, pokud si tarif aktivujete přes internetový obchod) získáte 50 volných minut a 100 SMS do všech sítí. Další volání do T-Mobilu je zpoplatněno sazbami 4,20 Kč/min ve špičce (8-21) a 2,28 Kč/min mimo špičku (v noci a o víkendech), za ostatní sítě zaplatíte bez ohledu na čas 5,40 Kč/min. Zprávy vás vyjdou na 1,20 Kč (SMS) a 9,84 Kč (MMS).

Jakýmsi historickým přežitkem jsou pak tři volné MMS do všech sítí, tři motivy z T-zones a 3 odpovědní SMS z T-Mobile Navigátora; vše se ale vztahuje pouze k tarifu Bav se. U obou tarifů můžete zdarma využít tzv. tarifní prázdniny, kdy svou SIM kartu na 7 dní až 12 týdnů deaktivujete. Operátor vám v době prázdnin neúčtuje žádný paušál, své číslo ale dočasně nemůžete využívat. To se může hodit v případě zahraniční brigády nebo studijního pobytu.

Další nespornou výhodou obou tarifů je možnost svobody, operátor vás nenutí k žádnému úvazku. Na druhou stranu, pokud se rozhodnete podepsat smlouvu na dva roky, můžete si vybrat dotovaný mobil za výhodnější cenu.

Vodafone na míru

V rámci svých Tarifů na míru nabízí Vodafone speciální balíčky pro studenty, přičemž neověřuje, zda skutečně studujete, stačí mu, abyste byli ve věkovém rozmezí 15-26 let. Prvním z balíčků je Student volání, který stojí 150 Kč měsíčně a obsahuje 50 volných minut do všech sítí, přičemž každá další stojí 3 Kč.

Příznivci textové komunikace jistě uvítají balíček Student SMS, který jim za 100 Kč měsíčně přinese 200 volných SMS zpráv, za každou další si pak operátor naúčtuje 0,50 Kč. Do třetice se jedná o balíček Student internet. Jeho cena činí 89 Kč měsíčně a obsahuje FUP ve výši 150 MB.

Všechny balíčky je možno libovolně kombinovat s ostatními balíčky z Tarifů na míru, můžete využít například jen studentský internet a nechat zprávy a volání bez povšimnutí nebo si naopak aktivovat jen volání. Vše záleží na vás.

  O2 T-Mobile T-Mobile Vodafone Vodafone Vodafone
  [:kůl:] Bav se Bav se s Mých5 Student volání Student SMS Student internet
Paušál 250 Kč 228 Kč 99 Kč 150 Kč 100 Kč 89 Kč
Volné minuty 60 50 0 50 (všechny sítě) 0 0
Volné SMS Všechny do O2 100 0 0 200 0
Volná data 0 0 0 0 0 150 MB
Volání 4,60 Kč/min 4,28 / 2,28 Kč/min T-Mobile, 5,40 Kč/min ostatní 2,90 Kč/min (5 čísel), 4,90 Kč/min (ostatní) Dle tarifu Dle tarifu Dle tarifu
SMS 1,60 Kč 1,20 Kč Zdarma (5 čísel), 1 Kč (ostatní) Dle tarifu Dle tarifu Dle tarifu

 

Reklama