Šifrovaný mobil pro členy vlády?: Tripleton Enigma E2 [preview]

Reklama

V internetovém obchodě SpyShop si můžete koupit extrémně drahý telefon takřka bez funkcí. Zato ale nabízí silné šifrování hovorů. Bohužel jen mezi telefony stejného typu.

Telefon Tripleton Enigma E2 se tváří jako mobil určený „členům vlády, pracovníkům zpravodajských služeb, bankéřům a členům top managementu“. Těm ale nenabídne žádné pokročilé funkce, na které jsou zvyklí ze svých smartphonů, není do něj možné instalovat nejrůznější firemní aplikace (např. pro přístup do zabezpečené VPN). Jedinou výhodou jsou tak šifrované hovory. Ale postupně.

Funkce jako před deseti lety

Tripleton Enigma E2 má rozměry 116 × 50 × 15 mm a váží 94 g. Jeho displej se „pyšní“ úhlopříčkou 2,4 „, rozlišením 240 × 320 bodů a barevnou hloubkou 262 tisíc barev. To vskutku není na dnešní dobu mnoho, ale budiž, ne každý potřebuje smartphone s displejem „od ucha k uchu“. Enigma E2 ale nemá žádný operační systém, jen sérii nabízených funkcí, kterou nijak nerozšíříte.

Tripleton_Enigma_E2-1

K dispozici tak máte kalendář, budík, světový čas, poznámkový blok, kalkulačka, převodník jednotek, převodník měn, stopky, správce souborů, prohlížeč obrázků, fotoeditor, diktafon, multimediální přehrávač, FM rádio. Vestavěný fotoaparát má rozlišení 3 Mpx.

Tripleton_Enigma_E2-2

Enigma E2 podporuje paměťové karty microSD a také speciální šifrovací kartu. Z datových přenosů zvládá podle dostupných specifikací pouze GPS, resp. wap.

Umí hlavně šifrovat

V šifrovací kartě jsou bezpečně uloženy klíče asymetrické kryptografické metody RSA s délkou 2048 bitů. O samotné ochraně hovorů se z dostupných informací příliš nedozvíme. Snad jen to, že je neprolomitelné, nemusíte si pamatovat žádné heslo, a šifrovaný hovor je možný pouze mezi dvěma stejnými (resp. kompatibilními) telefony pomocí speciálního tlačítka. Pojďme se na to podívat podrobněji.

Tripleton_Enigma_E2-3

První pochybnost mám ohledně generování asymetrických klíčů. Vypadá to, že telefon je dodáván již s vygenerovaným klíčovým párem, což by znamenalo (přes všechna ujištění o anonymitě), že vaše klíče bude mít k dispozici v lepším případě výrobce, v horším kdokoliv v distribučním řetězci.

Druhá pochybnost se týká ochrany klíčů. Je sice příjemné, že si člověk nemusí pamatovat hesla, co když ale vaši kartu nebo celý telefon ztratíte a někdo jiný ji najde? Bude moci automaticky šifrovaně komunikovat s vašimi vládními či špiónskými kolegy?

Po vyvolání hovoru dojde k ustavení jednorázového symetrického klíče, použitá kryptografická metoda je AES s délkou klíče 256 bitů. To je rozumné, symetrická kryptografie je pro průběžné šifrování hovorů přeci jen použitelnější. Výrobce slibuje ustavení relačních klíčů a navázání hovoru během několika sekund.

Už ale nic neříká o průběhu hovoru. Je hovor přenášen ve své audio podobě přes síť GSM? Nebo je použita nějaká technologie VoIP, ať už směřovaná přímo mezi dvěma telefony, nebo prostřednictvím serveru výrobce? (Má k dispozici vaše klíče, protože je generoval, vzpomínáte?). O podpoře Wi-Fi nebo rychlejších mobilních dat se v oficiálních specifikacích nemluví.

Ta cena, ta cena!

Podtrženo, sečteno, máme před sebou telefon s funkcemi, které by slušely mobilu tak před deseti lety, ale dnes už nemohou nikoho nadchnou. Konkurenční výhodou má být „nejlepší zabezpečení hovorů na trhu“, které ale vyvolává řadu zvídavých otázek. Kolik za tuto kombinaci prodejce požaduje? V době přípravy tohoto článku 46 718 Kč.

 

Reklama