Skype v mobilu: volejte zadarmo přes Wi-Fi a datové sítě (návod)

Reklama

Jen málokterý uživatel dosud neslyšel o aplikaci Skype. Řada z nás jej používá na počítačích k IM komunikaci a telefonování, ovšem Skype je hodně použitelný i na mobilu. Podívejte se, jak se ovládá v MeeGo, Androidu, Symbianu a iOS.

Aplikace Skype je volně ke stažení pro počítače a platí to i pro mobilní verze. Verze pro různé platformy se nacházejí přímo v obchodech s aplikacemi. Pro jeho použití je potřeba mít aktivovaný datový balíček nebo být v dosahu Wi-Fi. Skype umožňuje telefonování a komunikaci přes datové sítě, takže za hovory s lidmi třeba v zahraničí nezaplatíte ani korunu. Skype umí za nabitý kredit volat i na pevné linky a mobily. Skype obsahuje funkce pro sdílení fotek, videa a dalších souborů, stačí je odeslat vzduchem. Integrovaný IM komunikátor zprostředkuje chat s jedním nebo více kontakty najednou, a to vše i na displeji telefonu. Skype si konverzace pamatuje a tak se i ty nedávné stáhnou do každého nového zařízení, z nějž budete Skype používat.

V současné době je Skype dostupný pro Symbian, Android, MeeGo a iOS, pro Windows Phone se plánuje a měli bychom se jej dočkat během pár týdnů. Jednotlivé verze se od sebe mírně liší, s námi se podívejte, jak to vypadá v akci.

 

Symbian

Aplikaci pro Symbian stáhnete z Nokia Obchodu, náš test probíhal na Nokii E7 se Symbianem Anna. Aplikace bez českého překladu obsahuje několik záložek, podporuje překlápění do horizontální polohy.

První záložka nabízí kontakty a kromě jejich přezdívky a avatara ukazuje stav. Zobrazí i detaily kontaktů. Symbol šipky slouží pro odeslání multimédií či jiných souborů. Odtud můžete rovnou kontaktům zavolat. O záložku dále probíhají veškeré konverzace, včetně těch skupinových.

Označeny jsou podle účastníků, samotná diskuze je přehledná díky barevně odlišeným bublinám. Po dokoupení kreditu využijete i další funkce pro volání na telefonní čísla či posílání SMS, to vše na dalších záložkách. Aplikace eviduje všechny datové přenosy a hovory, máte tak přehled, s kým jste jak v kontaktu. Nastavení umí měnit fotku profilu, přijmout žádosti o přidání kontaktu atd.

Android

Také pro Android je aplikace v anglickém provedení, ukázkové displeje pochází z tabletu Emgeton Consul One s Androidem 2.3.1. Hned na úvodní stránce můžete sdělit ostatním kontaktům stav nálady.

Rozcestník jasně naznačuje, kam se ubírat dále. Kontakty nabízí přezdívky, avatary a aktuální stavy. Po klepnutí si vyberete, jak budete dotyčného kontaktovat, nebo si přečtěte jeho profil. Posílat se dají soubory. V konverzacích se mi podařilo stáhnout i více jak 10denní historii komunikace. Opět se tu díváme na bublinové záznamy s avatary, takže je vidět, kdo co měl na mysli. Líbí se mi funkce „Recent“, která zvýrazní konverzace s nejnovějšími příspěvky.

iOS

Skype pro iOS využijete jak v iPhonech, tak iPodech a iPadech. Čtveřice záložek u spodní hrany displeje eviduje vaše uložené kontakty, u nich nechybí statusy a malé fotky. Pokud zadali status, přečtete si i ten. Odtud můžete rovnou kontakty volat nebo jim psát.

Jinak se přepněte na záložku Messages a tam jsou uloženy konverzace. Nediskutuje se tu v bublinách, text se ukládá po řádcích, odlišení zajistí ikona kontaktu. Umí hromadný chat, nikoliv hromadné volání více kontaktům, nedokáže nijak odeslat soubory z mobilu. Pokud máte dobitý kredit u Skypu, využijete záložku Call s číselníkem, kde nalistujete i uložené kontakty.

MeeGo

Aplikace Skype je v MeeGo u Nokie N9 integrována z výroby. Je s prostředím dobře srostlá, hlavní stav změníte v notifikační liště MeeGo. Zprávy Skype se mohou míchat s SMS a MMS, záleží na vás, stejně dopadly kontakty.

Prostředí Skypu je vyvedeno ve stejné grafice jako MeeGo, alespoň je to intuitivní na ovládání. Aplikace umí chatovat s více lidmi najednou, nebo jednotlivě. Nepřišel jsem na to, jak se dají odesílat soubory, nejspíše to nijak nejde.

Reklama