Služební a soukromý mobil v jednom díky VMware a O2

Reklama

Nosit v kapse dva mobily, to jen tak někoho nebaví. Přitom volat pracovně za svoje peníze, nebo mít soukromé informace v pracovním mobilu, to taky není zrovna ono. Díky připravované službě Dual Persona tyto problémy brzy zmizí.

Společnost VMware je známá svými virtuálními počítači. Na svém počítači s Windows můžete simulovat druhý, virtuální, který poběží na jiné verzi Windows nebo třeba na Linuxu. Nyní se ve spolupráci s O2 snaží rozjet něco podobného i v mobilech.

Základem je služba VMware Horizon Mobile, která umožňuje vzdálenou správu chytrých telefonů. Bez problémů v nich upravíte nastavení nebo smažete citlivá data, pokud vám mobil někdo ukradne. K tomu se pak připojuje služba Dual Persona. Ta zase umožní provozovat na jednom telefonu dva naprosto rozdílné profily.

V praxi tak budete mít jeden soukromě-pracovní (nebo pracovně-soukromý) mobil, jedno telefonní číslo a jednu SIM kartu. V telefonu se pak stiskem jednoho tlačítka přepnete, zda jste zrovna v práci nebo doma, přičemž v práci vám běží jiné aplikace a služby než doma. Například se stahují pracovní e-maily místo soukromých.

To by ještě nebylo nic světoborného, něco podobného zkoušela již před pár lety Nokia a nenápadně to zase opustila. Novinkou je právě možnost správy. Zatímco do soukromého profilu se vám nikdo nedostane, ten pracovní dokážou vaši firemní administrátoři ohlídat. Na dálku vám do něj nainstalují nutné aplikace, změní jejich nastavení a podobně. Pokud vám mobil někdo ukradne, nebo skončí váš pracovní poměr, zase všechno smažou, včetně citlivých firemních dat.

První informace se nezmiňují o tom, jak budou účtovány hovory a zprávy. Šikovné by bylo, kdyby telefon dokázal rozlišit (podle přepnutého profilu), zda zrovna pracujete či odpočíváte, a operátor pak podle toho poslal část faktury vám a část vašemu zaměstnavateli. Samozřejmě to předpokládá, že jak vy, tak váš zaměstnavatel, budete zákazníky O2.

První mobil, se kterým bude Dual Persona fungovat, je Samsung Galaxy S II, do budoucna to pak budou rozhodně všechny Samsungy s Androidem. S dalšími telefony se samozřejmě počítá také. Služba by se měla objevit v druhém čtvrtletí letošního roku. Přesný seznam zemí sice ještě nebyl oficiálně uvolněn, z řady náznaků ale očekáváme, že mezi nimi bude i Česko.

Reklama