Smartphone za pár šupů: ZTE Blade G [recenze]

Reklama

Čtvrtý největší výrobce mobilů, čínská firma ZTE, prodává na českém trhu zajímavý model Blade G. Jedná se o velmi levný smartphone s Androidem a více než dostačující výbavou, který určitě a s rezervou splní požadavky většiny uživatelů.

ZTE Blade G

Rozměry: 133 × 67 × 10 mm, 120 g
Displej: 4,5″, 480 × 854 bodů, 16 mil. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 4000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: VGA autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena ZTE Blade G v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

ZTE Blade G vypadá stejně jako všechny ostatní současné smartphony. Čelní stranu zabírá v podstatě celou dotykový displej s úhlopříčkou 4,5″. Nad ním se skrývá čočka fotoaparátu pro vytváření autoportrétů nebo provozování videohovorů, jinak nikde nic. Zadní strana s odnímatelným krytem (!) obsahuje 5Mpx fotoaparát s bleskem, dále pak logo ZTE. Z boků jsou obsazeny všechny kromě levého.

ZTEBladeG_04ZTEBladeG_03

Na horní straně najdete 3,5mm jack a vypínací tlačítko, bohužel je vše stranově obráceno, takže jack je vpravo a tlačítko vlevo. Pravý bok zase patří dvojtlačítku pro ovládání hlasitosti a dole si přesně uprostřed trůní microUSB konektor pro připojení datového kabelu nebo nabíječky.

ZTEBladeG_01ZTEBladeG_08

USB nabíječku samozřejmě najdete v krabici spolu s telefonem; má podobu samostatného adaptéru, do kterého pak připojíte libovolný kabel s konektorem USB na jednom konci a microUSB na konci druhém (kabel je přiložen). V základním balení jsou už dále jen sluchátka a manuál v řadě jazyků.

ZTEBladeG_09ZTEBladeG_07

Pod pružný plastový zadní kryt se vkládá SIM karta (standardní velikosti, žádná microSIM!) a paměťová karta microSD. Obě karty můžete vložit, aniž byste museli vyjímat baterii – ostatně, něco takového ani není možné bez použití násilí či vhodných nástrojů. Jedná se tak o podivné řešení někde na půli cesty. Moderním smartphonům se vytýká, že se u nich nelze dostat k baterii, karty se vkládají zvenčí. V případě Blade G se sice k baterii dostanete, ale stejně ji nemůžete sami vyměnit.

ZTEBladeG_06ZTEBladeG_05

Po fyzické stránce je ZTE Blade G charakterizováno rozměry 133 × 67 × 10 mm a hmotností 120 g. Displej má, jak již bylo řečeno, úhlopříčku 4,5″ a rozlišení 480 × 854 bodů. Zobrazuje 16 milionů barev a je dotykový, slouží ke kompletnímu ovládání operačního systému Android, jehož funkce a možnosti jsou obecně známy.

ZTEBladeG_02

Procesor má dvě jádra a taktovací frekvenci 1,2 GHz, pro běh aplikací slouží vnitřní paměť RAM o kapacitě 512 MB, což je na dnešní poměry už trochu málo a rozhodně to nestačí na top modely. K uložení vlastních dat máte k dispozici 4 GB paměti. Ani toto nestačí na dnešní nejlepší telefony, na druhou podpora paměťových karet microSD tento hendikep do značné míry oslabuje. Škoda, že nějakou nenajdeme už v základním balení.

ZTE_Blade_G_displej_01ZTE_Blade_G_displej_16ZTE_Blade_G_displej_15

 

Ke spojení se světem slouží datové technologie GPRS/EDGE, 3G (včetně HSDPA a HSUPA) a samozřejmě také Wi-Fi. Vaši polohu s patřičnou přesností určí čip přijímající signál navigačního systému GPS. Fotoaparát má rozlišení 5 Mpx a umí natáčet VGA videa (640 × 480 bodů). O zlepšení jeho činnosti se snaží diodový blesk a autofokus, moc se mu to ale nedaří, jak se můžete sami přesvědčit ve speciálním článku, který jsme fotoaparátu a focení věnovali.

ZTE_Blade_G_displej_13ZTE_Blade_G_displej_12ZTE_Blade_G_displej_11

V telefonu najdete operační systém Android ve verzi 4.1.2, který na výše popsaném hardwaru běží svižně a stabilně. Nabízí nepřebernou paletu funkcí pro každého, od perfektní práce s e-mailem, přes webový prohlížeč nebo specializované aplikace pro sociální sítě Facebook a Twitter. Pokud budete cokoliv dalšího potřebovat, obchod s aplikacemi Google Play je vám plně k dispozici.

ZTE_Blade_G_displej_10ZTE_Blade_G_displej_09ZTE_Blade_G_displej_08

Na ZTE Blade G ale není nejzajímavější hardwarová výbava, ta je ostatně spíše průměrná. Nejzajímavější není ani softwarová výbava, jedná se o běžný Android, jaký jsme viděli už mnohokrát. Nejzajímavější je nízká cena.

ZTE_Blade_G_displej_06ZTE_Blade_G_displej_05ZTE_Blade_G_displej_04

ZTE Blade G seženete za necelé čtyři tisíce, v nabídce ho má například operátor O2 a celá řada kamenných a internetových obchodů. Za tuto cenu je to skvělý mobil, který sice nepatří mezi nejlepší a nestylovější, přesto ale s největší pravděpodobností splní všechno, co od telefonu očekáváte.

ZTE_Blade_G_displej_03ZTE_Blade_G_displej_02

Telefon zapůjčila firma CZC.cz.

Reklama