Smartphonů se prodá více než běžných mobilů, Nokia vypadla z první pětky

Reklama

Analytická společnost IDC zveřejnila statistiky prodaných mobilních telefonů za první čtvrtletí roku 2013. Poprvé se prodalo více smartphonů než obyčejných mobilů, Nokia vypadla z první pětky největších smartphone výrobců. První je samozřejmě Samsung.

Celkově opustilo brány továren 419 milionů mobilních přístrojů, z toho 216 milionů (51,6 %) tvořily smartphony. Uvedené číslo sice neříká nic o přesném počtu prodaných kusů, ale asi jen málokterý výrobce by si mohl dovolit vyrábět mobily do skladu, jen aby trochu poškádlil statistiky.

Nejvíce smartphonů prodal Samsung, získal s velkým náskokem 1. místo a tržní podíl 32,7 %. S odstupem pak následuje Apple (17,3 %), ještě o notný kus dál je pak LG (4,8 %), Huawei (4,6 %) a ZTE (4,2 %). Nokii se s modely Lumia evidentně stále příliš nedaří, ani v prvním kvartále letošního roku se do první pětky neprobojovala, přičemž poslední ZTE prodalo smartphonů „jen“ 9,1 milionu.

O něco růžovější se situace jeví, pokud se podíváme na statistiky všech mobilních zařízení. Stále je sice první Samsung s tržním podílem 27,5 %, Nokia je ale stále druhá (14,8 %) a teprve s velkým, odstupem následuje Apple (8,9 %), LG (3,7 %) a ZTE (3,2 %). Jak vidíte, v tomto případě se zase do první pětky neprobojoval Huawei, který se soustředí jen na levné přístroje s Androidem.

Reklama