Sony Ericsson K750i: nejlepší fotomobil se 2 Mpx [retro]

Reklama

Bestseller se do paměti uživatelů zapsal především kvalitním fotoaparátem s aktivní krytkou a autofokusem. Parádní výbava pamatovala na paměťovky, slušný displej i synchronizaci dat. Pro připojení jsme marně hledali EDGE.

Jaro 2005 bylo pro mobilní fanoušky velmi zajímavé. Zrodila se totiž hvězda v podobě kompaktního telefonu Sony Ericsson K750i. Za nějakých 10 000 Kč jsme si koupili telefon s hmotností do 100 g, který ovládání svěřil směrovému joysticku pod displejem. Právě zobrazovač stál za pozornost, měl 262 tisíc barev, aktivní TFT byl samozřejmostí.

Sony Ericsson K750i ve zkratce

  • Rozměry, hmotnost: 100 × 46 × 20 mm, 99 g
  • Displej: 1,8″, 176 × 220 bodů, 262 tis. barev
  • Paměť: 38 MB sdílená, 500 kontaktů, 100 SMS
  • Data: GPRS, bluetooth, infraport
  • Vynikající 2Mpx fotoaparát
  • Paměťová karta
  • FM tuner s RDS, podpora MP3
  • Chybělo EDGE
  • Emailový klient, internetový prohlížeč
  • Cena: v roce 2005 asi 10 000 Kč

Plastová konstrukce o tloušťce skoro 20 mm nabídla strohou klávesnici s plochými tlačítky, funkčními klávesami, „vracečkou“ a mazacím C. Na joystick bylo nutné jít obezřetně, mohl být hodně citlivý. Z levé strany jsme našli slot Memory Stick Duo, zpočátku výrobce daroval 64MB model k telefonu. Díky tomu se navýšila vnitřní 38MB paměť. Dle historických záznamů 2GB karta stála tehdy přes 4 000 Kč! Vespod se telefon nabíjel tradičním Fast-portem, tudy se také připojovala sluchátka, 3,5mm jack Sony Ericsson ještě neznal.

Na pravý bok baculaté konstrukce se vešla v pohodě hardwarová dvoupolohová spoušť fotoaparátu a ovladač hlasitosti. Sony Ericsson K750i nijak neskrýval, že hlavní roli ve výbavě hraje právě 2Mpx fotoaparát. V roce 2005 nezvyklé číslo a vysoko nasazená laťka ostatním výrobcům. Sony Ericsson do toho šlapal hodně a tak přidal dvě LED pro blesk nebo jako nouzovou svítilnu (mohly i blikat SOS). Masivní modul s fotoaparátem konstrukci nafouknul, navíc tu byla aktivní posuvná krytka velkých rozměrů. Pod krytkou jsme našli objektiv a ještě malé zrcátko pro autoportréty (použil tohle někdy někdo?). Je zřejmé, že mobil ze zadní strany připomínal kompaktní fotoaparát. Maximální rozlišení snímků ukazovalo rozlišení 1 632 × 1 224 bodů; video se zaseklo na rozlišení 144 × 176 bodů. Telefon neměl problém s makrem, panorama, řešila se úprava expozice.

Zhusta animované prostředí telefonu šlapalo příjemně rychle, přehledné menu a textové nabídky se obsluhovaly snadno. Do seznamu se vešlo 500 záznamů s položkami, na komunikaci čekal editor SMS, MMS, také e-mailový klient. Telefon podporoval surfování na GPRS, EDGE se bohužel nekonalo. Výrobce ale nezapomněl na prohlížeč. Další spojení zajistil bluetooth a infraport nahoře, instalaci aplikací měla na starost java. Dobrou zprávou byla podpora MP3 pro přehrávač i zvonění, nechybělo FM rádio s RDS. Sony Ericsson K750i patřil mezi skvěle vybavené telefony s rychlou odezvou prostředí a především ta tehdejší dobu špičkovým fotoaparátem. Dobře se k němu hodila podpora paměťových karet.

Reklama