Sony Ericsson Xperia Active: sportovec s Androidem (recenze)

Reklama

Vytvořit smartphone, který kromě operačního systému nabídne i zvýšenou odolnost, nebývá příliš obvyklé. Přesto to Sony Ericsson vyzkoušel a nejenom díky velmi slabé konkurenci by neměl mít problém se na trhu prosadit. Vyšší odolnost totiž doplňuje prověřené funkce a prostředí dalších Xperií.

 

Také v dnešní mobilní nabídce postrádáte odolné telefony? A přitom byly ještě před několika lety úplně běžné! Nenašli jste jich sice desítky, ale pokud jste po podobném přístroji toužili, vždycky bylo z čeho vybírat.

Dnes je ale situace úplně jiný a z odolného telefonu se stalo vzácné zboží.

Situace se začala měnit až s příchodem Motoroly Defy, která se objevovala v nabídce Vodafonu. Do volného prodeje se koncem loňského roku dostal až Sony Ericsson Xperia Active s operačním systémem Android. Splňuje normu IP67, což znamená, že odolá vodě i prachu.

Design, příslušenství, hardware

Všechny loňské modely Sony Ericsson Xperia měly zajímavý design, nejvýraznější je ale právě u Xperie Active. Obvyklý tvar všech dotykových smartphonů je totiž doplněn výrazným otvorem pro poutko v pravé spodní části. Poutko v tomto případě tvoří docela široký gumový pásek, který se dá ouškem sotva protáhnout. Jakmile se vám to ale jednou podaří, máte mobil připevněn k ruce hodně spolehlivým způsobem.

Pásek samozřejmě najdete v příslušenství, které se k telefonu dodává. To je ale ještě podstatně bohatší. Kromě obvyklých propriet typu nabíječky, sluchátek a microUSB kabelu, máte k dispozici také pouzdro, které se dá přichytit na rameno a náhradní zadní kryt. Nejprve k pouzdru – uchycuje se pomocí suchého zipu, a i když drží v klidovém stavu velmi dobře, jakmile začnete rukou více mávat (např. při běhu) a trochu se zpotíte, prostě začne klouzat dolů. A to nemluvím o tom, že na displej pod průhlednou fólií jen velmi špatně ovládáte a vidíte na něj také velmi špatně. Kdepak, klasické sportovní hodinky jsou stále lepším řešením.

Na náhradním zadním krytu už toho mnoho zajímavého není. Spíše chválím výrobce za to, že počítá s možným poškozením krytu a tak uživateli rovnou nabídne ještě jeden navíc.

Když odhlédneme od odolných vlastností, máme před sebou smatphone se sympatickou velikostí. Pokud nesháníte obří telefon, možná byste se měli ohlédnout i po Xperii Active. Na výšku se telefon pohodlně vměstná pod 10 cm, také hmotnost je na odolný mobil velmi příznivá, pouze 110 g.

Hardwarové vlastnosti nejsou v tomto případě tak důležité, zmíním je jen stručně. Mobil vás určitě v práci brzdit nebude, vždyť má 1GHz procesor a půl giga operační paměti RAM. Získáte pochopitelně kompletní datovou výbavu, GPS, bluetooth atd.

Baterie má kapacitu 1200 mAh a i když má telefon menší displej, výdrž je standardně jednodenní.

Odolnost

Zapomeňme chvíli na to, že vyrábět outdoorový telefon s velkým (a vždy zranitelným) displejem, je pokaždé hloupost. Malý dotykový displej by byl úplně stejný nesmysl, takže jak je na tom telefon po dalších stránkách? Upřímně řečeno, příliš mě nepřesvědčil. Zvláštně působí především zadní kryt, který úplně pevně nedoléhá k tělu přístroje. Navíc jde velmi snadno sejmout. Stačí odklopit záslepky chránící microUSB a audikonektor a pak už nemusíte použít takřka žádnou sílu, a kryt je dole. Zas tolik by to ale vadit nemělo, telefon má ve skutečnosti zadní kryty dva, a ten co je hlouběji umístěný už drží skutečně pevně. Voda ani prach by se pod něj neměly dostat.

Zadnímu krytu snad tedy můžeme věřit, jak ale vysvětlit drobné spáry kolem bočních tlačítek, umístěných v oranžovém pruhu? Jedná se o ovladače hlasitosti, spoušť fotoaparátu a zapínací tlačítko.

Měl-li bych to shrnout, telefon zas tak odolně nepůsobí, v praxi ale podmínky normy IP67 splňuje bez potíží. Můžete ho hodit do vody, posypat prachem, všechny tyto újmy přechází na výbornou. Ostatně, pusťte si některé z mnoha videí na YouTube, která to dokazují. Otázkou je, jak se bude telefon chovat, když ho budete 365 dní v roce omývat vodou, abyste ho zbavili nečistot.

S přítomností prachu budete ostatně bojovat v každém případě. Hluboko zapuštěný fotoaparát a přisvětlovací dioda prach přitahují, ať už se k telefonu chováte jakkoliv.

Zmínit se ještě musíme o displeji, tady je třeba podotknout, že IP67 mluví výslovně o prachu a vodě. Displej je tak určitě nejzranitelnější místo. Sony Ericsson se rozhodl pro kompromisní úhlopříčku 3“. Ta je dostatečně velká k pohodlnému používání a přitom není zbytečně přerostlá, aby přitahovala havárie. Pád na ostrý předmět ale rozhodně znamená velký problém.

Prostředí, sportovní funkce

Ovládání všech telefonů Xperia uvedených v loňském roce, se od sebe nijak výrazně neliší, určitě si přečtěte recenzi i na modely Ray, Pro nebo Arc S, které taktéž pracují s prostředím TimeScape. I tentokrát se budete pohybovat po pohotovostních displejích, které mají v rozích místo na umístění vybraných ikon. Ty se dají současně přidávat i přímo na jednotlivé plochy, stejně tak jako widgety. V jejich nabídce se Sony Ericsson hodně zlepšil.

Telefon má, opět shodně jako loňské modely, operační systém Android 2.3.4. Znovu upozorňuji na snadné psaní pomocí technologie SWYPE, vytvářet ale můžete také 3D snímky. Ne, telefon 3D vlastně neumí, dokáže pouze scénu vyfotit z více úhlů a tímto způsobem docílí 3D efektů. Jak se vám ale povedl zjistíte až na kompatibilních zařízeních.

Hodně mě zajímalo, jak výrobce využije potenciálu outdoorového mobilu pro sportovce. Aplikací, které by z tohoto faktu těžily, ale v telefonu moc nenajdete. Používat můžete krokoměr WalkMate, který si pamatuje i historii, nebo třeba počítá týdenní průměry. Má také pěkný widget na pohotovostní displej.

Vysloveně sportovní aplikací je iMapMyFitness, kterou využijí běžci, cyklisté, běžkaři apod. Aplikace sice nabízí velmi podrobné výsledky, na Android Marketu se ale dají najít i zajímavější alternativy, které nepostrádají takové podstatné náležitosti jako je automatická pauza, nebo standardní okruhy. Abych ale jen nekritizoval, iMapMyFitness umí třeba pracovat s osobními cíly, nebo si nastavit oblíbenou trasu.

Fotoaparát, závěr

Fotoaparát nabízí rozlišení 5 Mpx, v rámci značky už jsme ale viděli i kvalitnější fotografie pořízené s tímto snímačem. Pokud fotoaparátu nepřeje počasí, kvalitní fotky zkrátka nepořídíte. Chválit tak mohu alespoň dvoustupňovou spoušť, zrovna u takového mobilu bych tlačítko pro fotoaparát úplně neočekával.

Video telefon zvládá v rozlišení 720p, kvalita je opět spíše průměrná.

Celkové hodnocen ale na multimediálních kvalitách zas tak záviset nebude. Xperia Active totiž může těžit ze své výjimečné vlastnosti, kterou je vyšší odolnost. Dokud takových telefonů nebude více, své místo na trhu má telefon jisté. Pořizovat si jej ale kvůli něčemu jinému, než je právě odolnost, by bylo docela zbytečné. Výrobce totiž nabízí mnoho (přinejmenším stejně zajímavých) alternativ.

Technické parametry a funkce Sony Ericsson Xperia Active

Rozměry a hmotnost: 92 × 55 × 17 mm, 110 g

Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 3 palce (63 × 42 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 320 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 320 MB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, prohlížení dokumentů Office, PDF

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI

Baterie: 1200 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Ukázkové snímky

Fotka 1 v plném rozlišení
Fotka 2 v plném rozlišení
Fotka 3 v plném rozlišení

Sony Ericsson Xperia Active lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama