Sony Ericsson Xperia Arc S: polepšený starý známý (recenze)

Reklama

Připadá vám název modelu Arc povědomý? Ano, vzpomínáte dobře, už jej známe bezmála rok a nyní se koukáme na jeho vylepšenou verzi.

 

Konstrukce, displej

Hned na začátku můžu uklidnit majitele předchozího modelu Arc, že jeho koupí určitě neprohloupili. Arc S totiž přináší jen málo inovací a důvodů ke koupi namísto Arcu. Zatímco vzhledově si oba modely spolehlivě spletete, při pohledu na specifikace jste chytřejší, navýšil se totiž takt procesoru, zmenšil prostor pro data a svižnější jsou datové přenosy, u fotoaparátu nově najdeme 3D funkce.

Kdo touží po placatém telefonu, navíc s prohnutými zády a rovněž v atraktivní bílé barvě, ihned sáhne po Sony Ericssonu Arc S. Plastová konstrukce se pod rukama designérů ladně vlní, a to určitě lahodí oku nejednoho zájemce i majitele. Nejužší místo těla ukazuje necelé 9 mm, což může být požadovaná extrémní hodnota. Kromě exkluzivní bílé varianty koupíte v obchodech také černou, modrou a stříbrnou. Díky celoplastové konstrukci se ukazatel hmotnosti zastavil pod 120 g to je určitě dobře, v ruce totiž máte pocit, že držíte lehkou placku s rozměry 125 × 63 × 8,7 mm. Při testu odolnosti kroucením za protilehlé rohy se dá Arc S potrápit nepatrným ohybem, displej ani kryty nijak nepraskly, takže tělo něco snese.

Design telefonu se povedl, ladí tu k sobě nejen barevné plasty, tak lesklé doplňky včetně tlačítek pod displejem. K těm mám připomínku, chybí jim podsvícení nebo nějaké osvětlené značení, nejde samozřejmě o fatální chybu. Jako útěcha tu působí dvojice bílých diod v mezerách mezi tlačítky, nefungují však jako informační diody, od toho je tu jiný pomocník. Temný pohaslý displej trochu klame velikostí, přece jen jej obepíná černý plastový rámeček. Ve skutečnosti tak máme čest s plochou 4,2″, takže prostoru je až až. Displej se nechlubí třeba technologií AMOLED, jde o klasické TFT. I tak se díváme na krásný obraz, někomu mohou vadit až agresivní barvy, v praxi jsem používal poloviční hodnotu jasu, prostě to stačilo i na slunci.

Prohnutá konstrukce měří v nejtenčím místě necelých 9 mm, úctyhodná hodnota!

Mobil zapnete tlačítkem na horní straně, nedaleko se nachází pod krytkou i zmenšenina slotu HDMI. V krabici se jeden kabel nachází, takže promítání v televizi nic nebrání. Autoři designu asi neposlouchají hudbu z mobilu, jak jinak pochopit umístění 3,5mm jacku na levém boku. Sice jsou součástí balení špuntová sluchátka se zahnutým konektorem, ale i tak tento v kapse překáží a možná budete mít strach o jeho ulomení. Hlasitost se dá ovládat i při zamknutém displeji dvojtlačítkem na pravém boku. Jeho rozměry nejsou nijak přehnané, ale nahmatat se dají poslepu. Kabel pro data a pro nabíjení budete připojovat do sousedícího microUSB konektoru, ten není nijak chráněn a je to dobře. U nabíječky se totiž budete vyskytovat docela často.

Docela nenápadně se v rohu tísní vícebarevná dioda, ta právě prozrazuje nové události. Raději bych ji uvítal někde na čelní straně, ale co naděláme. Barevným semaforem prozradí nabíjení a události, barvy se přepínají z oranžové na zelenou, také blikají. Podobně titěrné rozměry jako dvojtlačítko hlasitosti má i spoušť fotoaparátu na pravé straně dole. Dvě polohy jasně pomáhají při ostření a domáčknutí, více jsem si oblíbil klepání do displeje, které spoušť supluje.

Vyzvánění i hudbu z Arc S uslyšíte díky hlasitému reproduktoru na zadní straně a to vůbec není třeba použít nejvyšší hlasitost. V rohu tenkého plastového krytu bateriového prostoru se ještě na sebe skoro lepí čočka 8Mpx fotoaparátu a zábleskové LED. S ní se dá svítit, stačí najít aplikaci v Marketu. U mobilu za necelých 10 tisíc trochu zamrzí až příliš tenký plastový kryt, který se dá kroutit a ohýbat, od těla mobilu odskočí i po vsunutí nehtu někde na boku. Prostor pod krytem obsadila 1 500mAh baterie, ta brání přístupu k SIM a microSDHC kartě s kapacitou 8 GB. S výdrží to není tak špatné, jak by se dalo s ohledem na velikost displeje a využité funkce odhadovat. Při využití Wi-Fi a běžného provozu hovorů a SMS se přes den a půl dá dostat, raději jsem dobíjel denně.

Ovládání, hardware

Uvnitř Arc S se velká překvapení neodehrála, proti svému předchůci tu máme čest s taktem 1,4 GHz v podání jednojádrového procesoru, který spolupracuje s 512MB RAM. Trochu se řezalo v oblasti uživatelské paměti, oproti Arc je k dispozici 320 MB místo dosavadních 512 MB; útěchou je určitě 8GB karta od výrobce. Sony Ericsson Arc S pracuje s Androidem 2.3.4, jeho aktualizaci dostaly i další mobily výrobce, ať už jde o Neo, Ray či Mini. Majitelé si pochvalují Swype klávesnicim, potěší USB On The Go.

Pohyb v Androidu kromě tahů prsty podporuje trojice tlačítek pod displejem. Prostředí se roztáhlo na standardních 5 ploch, které čekají na libovolné zkratky aplikací či widgety. Sám jsem byl překvapený, kolik nejrůznějších aplikací je v základu, další touhy hravě splní Market. V hlavním menu se dají ikony srovnat podle četnosti využití, podle abecedy, dle data přidání apod. Pohotovostní displej obsahuje lištu rozcestníku k hlavním funkcím, takže se snadno dostaneme k hudbě či fotkám, kontaktům, zprávám. Obsluha Androidu není nijak složitá, takže tu fungují klasické triky, jako je vytažení zástupce na pohotovostní displej podržením v hlavní nabídce; podobně stačí přesunout na ikonu koše a zbavíte se jej.

Výbava tradičně obsáhla funkce od zábavy po organizaci času, takže tu je správce kalendářů, budíků, nechybí mapy Googlu. Přehrávač hudby jsem nahradil jiným z Marketu, možnosti úprav jsou takřka neomezené. Dobré výsledky podává 8Mpx fotoaparát, nově máme čest s 3D panoramaty, ta si prohlédnete na speciálních 3D televizích po připojení přes HDMI.

Koupit?

Sony Ericsson Xperia Arc S patří mezi nejlepší smartphony současnosti s Androidem uvnitř. Slušná výbava se uzavřela do tenkého těla, navíc o mnoha barevných možnostech. Jasný displej a rychlá odezva doplňují dobré dojmy z používání a slušné výdrže na nabití. Pokud chcete ušetřit nějakou stokorunu, kupte Arc, těch pár vylepšení za příplatek snad ani nestojí.

Technické parametry a funkce Sony Ericssonu Xperia Arc S

Rozměry a hmotnost: 125 × 63 × 8,7 mm, 117 g

Operační systém: Android 2.3 Gingerbread, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 4,2 palce, kapacitní, TFT LCD, 480 × 854 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 320 MB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF

Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video

Baterie: 1 500 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Sony Ericsson Xperia LT18i Arc S lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama