Sony Ericsson Xperia Mini: malý, ale nepřehlédnutelný (recenze)

Reklama

Od svého uvedení na podzim loňského roku se dokázal tento mobil vyšplhat mezi uživatelsky nejoblíbenější přístroje. Vděčí za to především dobré výbavě, designu a skutečně skvělé ceně. Pokud jste si mysleli, že malý mobil nemůže nabízet velký výkon, je nejvyšší čas na změnu názoru.

Že telefon s operačním systémem a dotykovým displejem nemusí být přerostlé monstrum, napadlo jako prvního výrobce právě Sony Ericsson. První vlna Xperií Mini (v názvu měly ještě označení X10) přinesla výborné rozměry, ale také několik nepříjemných kompromisů. Od těch se dokázala Xperia Mini takřka úplně oprostit a přidat spoustu zajímavých funkcí.

Na první pohled je patrné, že se Xperia Mini velmi podobá modelu Mini Pro, který ale navíc nabízí klávesnici. To je jediný podstatný rozdíl mezi oběma telefony.

Pokud jste si jisti, že vám menší displej bude vyhovovat a bez klávesnice se neobejdete, nemáte takřka co řešit. Xperia Mini se vyplatí, navíc ji považuji za maličko lepší než Xperii Mini Pro.

Rozměry a design

Pokud se v mobilních telefonech orientujete, a vývoj řady Xperia Mini sledujete, asi vás nepřekvapím sdělením, že se jedná o nejmenší smartphony na trhu. Oproti loňsku sice tělo přístroje o malý kousek vyrostlo, 88 mm na výšku je ale pořád naprosto úžasná hodnota. Telefon je jako stvořený pro menší dětské, nebo ženské ruce. Tito uživatelé také jistě ocení, že mobil váží pouhých 99 g, samozřejmě včetně baterie.

Nejen pro ženy by mohlo být lákadlem, že k telefonu automaticky dostanou několik barevných krytů. Opravdu se nedokážu rozhodnout, jestli se mi víc líbila varianta telefonu s červenými modrými nebo bílými zády. Častého měnění krytů se nemusíte nijak obávat, telefon nejenom v tomto ohledu potvrzuje velmi dobré konstrukční vlastnosti a na rozdíl od Xperie Mini Pro působí podstatně spolehlivěji.

Oproti loňsku došlo u telefonu k malé úpravě designu. Jinak vypadají ovládací prvky pod displejem, místo proužku tlačítek se tu nacházejí tři klávesy. Jedno má tvar půlkruhu a je hardwarové, zbývající dvě jsou už jen dotyková. Podobné řešení jsme ostatně mohli vidět i u dalších Sony Ericssonů uvedených v loňském roce.

Konektory na telefonu tentokrát hledejte v jeho spodní části. MicroUSB je schované pod krytkou, audiokonektor pochopitelně nic podobného nemá. Telefon musím jednoznačně pochválit za přítomnost hardwarové spouště fotoaparátu. Něco podobného občas nemají ani specializované fotomobily, foťák přitom u tohoto telefonu rozhodně není klíčovou vlastností. Na pravém boku ještě najdete tlačítka pro úpravu hlasitosti, na horní hraně se nachází tlačítko, kterým telefon zapnete a vypnete.

Zadní strana, kromě různě barevných krytů, ničím zajímavá není. V horní části jsou blízko u sebe umístěny reproduktor, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací dioda.

Hardware, ovládací prostředí

Díky menší velikosti telefonu se uživatelé musí spokojit pouze s 3“ displejem, který má rozlišení 320 × 480 bodů. Na předloňském modelu mi kvalita displeje hodně vadila, Sony Ericsson ale udělal pořádný pokrok a proti novému displeji už nemůžu říct jediné špatné slovo. Ano, TFT LCD by mohlo mít o malý kousek lepší čitelnost na slunci i pozorovací úhly, pořád je tu ale velký skok proti starší verzi telefonu.

A výrazně spokojenější můžete být i s výkonem.

Z 1GHz procesoru se stal v loňském roce nepostradatelný atribut každého dobrého smartphonu, stejně tak jako 512 MB operační paměti. Rozhodně dostatečný výkon pro takto malý mobil.

Zvědav jsem byl i na výdrž baterie, která přeci jenom nemusí „živit“ tak velký displej. Kapacita 1200 mAh sice není nijak zázračná, oproti jiným smartphonům je tu ale posun ve výdrži rozhodně viditelný. Při slabším vytížení nemusíte rozhodně dobíjet denně, zkušenosti některých uživatelů hovoří dokonce i o pěti dnech bez nabíjení. Já se k více jak třem nedostal, pořád se ale jedná o hodně dobrý výsledek, pochopitelně s ohledem na to, že se bavíme o smartphonu.

Kvalitní hardwarová podpora neskončila jen u displeje, telefon má také rychlá data, GPS s kompasem nebo 320 MB interní paměti. Tu samozřejmě rozšíříte paměťovými kartami microSDHC.

V době uvedení telefonu na trh měl Sony Ericsson Xperia Mini verzi Androidu 2.3.3. Výrobce ale splnil sliby a tak uživatelé dnes mohou používat o něco lepší 2.3.4. Zaujmout by je mohla především nová možnost psaní textů prostřednictvím technologie SWYPE.

Kromě verze Androidu se také částečně změnilo prostředí telefonu, které Sony Ericsson pojmenovává TimeScape. Konečně se dá i na malý displej naskládat více widgetů, do rohů displeje si také můžete poskládat až čtyři ikonky najednou. Hodně nevyužitá ale zatím stále zůstává horní lišta, kde nenajdete žádné doplňující nastavení a vše tak musíte řešit právě přes widgety nebo v menu telefonu.

V telefonu najdete všechny funkce běžně známé z dalších Android telefonů od Sony Ericssonu. Velký seznam, kalendář, synchronizaci, několik Google aplikací, přístup do obchodu Android Market. Sony Ericsson do systému přidal také odkaz na hry společnosti PopCap, několik sportovních aplikací, nebo kancelářský balík OfficeSuite.

V případě tohoto telefonu je ale důležitější, jak malý displej (ne)zkomplikuje celé ovládání. Jako první vás asi napadne softwarová klávesnice. Jak nejspíš tušíte, tlačítka má opravdu hodně malá a se psaním jsem měl celkem potíže. Problém ale nebyl ve velikosti, jako spíše v provedení klávesnice. Android Market naštěstí nabízí řadu alternativ a na doinstalovaných klávesnicích se mi psalo podstatně lépe. Pro zuřivé pisálky sice tento telefon není nejvhodnější, s trochou tréninku ale zase tolik překlepů dělat nebudete. Samozřejmě platí přímá úměra s velikostí vašich prstů.

Jak je na tom telefon při prohlížení internetu? Překvapivě dobře, stránky v základním zobrazení jsou sice kvůli velikosti textu naprosto nečitelné, ale text se dá výrazně zvětšit a současně se zalomí tak, aby odpovídal okrajům displeje.

Fotoaparát a závěr

Na začátku recenze jsem chválil jednoduché pořizování fotografií přes hardwarovou spoušť. Fotoaparát ale potěší i množstvím nastavení. Nechybí stabilizace obrazu, rozpoznání obličeje, různé režimy ostření, expozice i vyvážení bílé barvy. S foťákem tedy můžete experimentovat skutečně dlouho. A to vás čeká ještě velmi dobré video v rozlišení až 720 p! Opět mile překvapí široká nabídka nejrůznějšího nastavení, pro točení akčnějších scén např. využijte režim Sport.

Celkově se dá Sony Ericsson Xperia Mini hodnotit pouze pozitivně. Určitě se nejedná o dokonalý mobil, ale jeho nedostatky vyplývají především z pevně daných konstrukčních vlastností. Nelíbí se vám? Tak si pořiďte větší telefon! Ovšem mít k dispozici malý, pěkný a funkčně velmi dobře vybavený smartphone za cenu pod 4000 Kč, je nabídka, které se odolává jen velmi těžko.

Technické parametry a funkce Sony Ericsson Xperia Mini

Rozměry a hmotnost: 88 × 52 × 16 mm, 94 g

Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS

Displej: 3 palce (63 × 42 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 ×320 bodů, 16 milionů barev

Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth

Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 320 MB ROM, paměťové karty microSDHC

Organizační funkce: Kalendář, poznámky, prohlížení dokumentů Office, PDF

Multimédia: 5 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI

Baterie: 1200 mAh

GPS: ano, A-GPS, digitální kompas

Sony Ericsson Xperia Mini lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama