Mobilních telefonů s klávesnicí a Androidem stále není tolik, kolik bychom si přáli. Xperia Pro ale mezeru na trhu zaplňuje velmi dobře. Nabízí takřka vše, co by mohl žádat i náročnější zákazník a cena je přitom nastavena velmi rozumně. Je to skutečně skvělý mobil! Konkurence by se měla bát.
Hledáte telefon s operačním systémem Android a klávesnicí? Nabídka už zdaleka není tak špatná, jako třeba ještě před rokem, pořád bychom si ale představovali lepší výběr. Pokud sháníte nějaký jednodušší mobil, možností máte hned několik. Kdo ale touží po co nejkvalitnějším přístroji, nad výběrem zapláče. Tedy až dosud, Xperia Pro totiž nabídne takřka vše důležité.
Rozměry a vzhled
Začít můžeme třeba rozměry, s těmi si totiž výrobce poradil velmi dobře. Nespokojení snad můžete být s hmotností 142 g, uvědomte si ale, že telefon má výsuvnou klávesnici! A například HTC Desire Z váží ještě o mnoho více. Zbývající rozměry jsou vzhledem ke klávesnici a 3,6“ displeji už opravdu výborné. Posuďte sami: 120 × 57 × 14 mm.
Vzhled telefonu je celkem klasický, elegance posledních modelů Xperia se ale projevuje i na něm. Zajímavostí jsou mírně prohnutá záda telefonu. Tento prvek ale není samoúčelný, díky němu se mobil výborně drží v ruce při psaní. Na druhou stranu, při položení na jakoukoliv rovnou plochu je Xperia Pro trochu vratká. Telefon jsem viděl prodávat ve světlé (stříbrné) a tmavé variantě, v obou případech tělo rozděluje ještě jeden lesklý pruh. Existuje i extravagantnější červená verze telefonu.
Ovládací prvky jsou tentokrát umístěné trochu jinak, než bývá zvykem. Systémový microUSB konektor najdete ještě na celkem obvyklém místě, na horní hraně. Je velmi inteligentně doplněn USB kabelem, který má koncovku zahnutou do pravého úhlu a nepřekáží tak při psaní.
Telefon ale nabízí v rozložení ovládacích prvků jiné zvláštnosti. Na pravém boku jsou kromě konektoru ještě tlačítka na regulaci hlasitosti. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby na straně levé, zhruba v jejich úrovni, nebylo tlačítko pro zapnutí přístroje. Přiznám, že mi toto řešení příliš nevyhovovalo. Jsem zvyklý na jiný způsob a často jsem musel pečlivě kontrolovat, jestli mačkám to, co opravdu chci. Nad zapínacím tlačítkem se ještě nachází audiokonektor. Do boků výrobce trochu nešťastně umístil i informační diodu. Na první pohled většinou nemáte šanci poznat, že bliká. Kousíček od ní, na pravém boku, je ještě HDMI konektor chráněný krytkou.
Zadní část mobilu ukrývá otvory hlasitého reproduktoru, objektiv fotoaparátu a přisvětlovací diodu.
Displej a ovládání
Pod displejem Xperia Pro najdete tři obvyklá ovládací tlačítka, místo tentokrát nezbylo na Lupu. Ani jedna z kláves není podsvícena, mají ale celkem dobrou velikost a tak si jejich funkce brzo zapamatujete. Prostřední tlačítko, Home, se dá použít i pro odemknutí telefonu. Je to rozhodně lepší způsob, než klávesou na boku.
Displej má o něco menší velikost 3,6“, nabídne ale výborné rozlišení 800 × 480 bodů, a jak jsme z posledních Xperií zvyklí, i zobrazovací technologii Mobile Bravia Engine. Jedná se o takové vylepšené TFT.
Nejdůležitějším prvkem přístroje je ale jednoznačně hardwarová klávesnice. Objeví se po odsunutí displeje směrem doprava. Chod je plynulý, doprovázený jasným cvaknutím, jakmile se displej dostane do krajní polohy. Klávesnice se dělí do tří řad po jedenácti klávesách, nejspodnější řada má kláves jenom devět, nachází se mezi nimi ale i velký mezerník.
Na klávesnici jsem si zvykl takřka okamžitě. Tlačítka reagují perfektně, nemusíte na ně příliš tlačit, ale ani je nezmáčknete omylem.
Díky mezerám jsou dobře hmatově oddělena, zkrátka si není na co stěžovat.
Na takřka všech klávesách najdete primární a sekundární symbol. Pro jeho napsání stačí déle podržet modré tlačítko na pravém boku. Škoda, že se stejná klávesa nedostala i na levou stranu, psaní by se stalo ještě pohodlnější. I tak se vám ale bude hodit, že jsou součástí klávesnice kurzorové šipky, rychlý přístup získáte i k internetovému prohlížeči. Takových klávesových zkratek mohlo být klidně i víc! Nebo bych v telefonu uvítal nějakou aplikaci, která mi dovolí klávesové zkratky vytvářet.
Pokud vás zajímá, jak se píší znaky s diakritikou, stačí podržet příslušné písmenko a vybrat z jeho dalších variant. Telefon je nabízí celkem inteligentně, takže se nesetkáte s tím, že byste nejprve museli přejít mezi přehlasovanými písmenky a pak se teprve dostanete k háčku.
Klávesnice telefonu je samozřejmě podsvícená, na drobný problém byste ale mohli přesto narazit. U stříbrné varianty přístroje lehce splývají podsvětlené znaky se stříbrným podkladem. U tmavé varianty nic takového rozhodně nehrozí. Telefon si tak, pokud možno, před nákupem vyzkoušejte.
Hardware a funkce
Sony Ericsson zatím zůstává u svých telefonů věrný 1Ghz procesorům a ani Xperia Pro není výjimkou. Prozatím je toto řešení naprosto dostačující, obzvláště když je doplněné 512 MB operační paměti. Prostředí telefonu je rychlé a nezpomaluje se ani při provádění náročnějších operací.
Pro uložení svých dat máte k dispozici 1 GB paměti, dalších 8 GB dostanete na přiložené paměťové kartě microSDHC. Jen pozor, pokud data často přesouváte, nebude se vám líbit, že karta není příliš rychlá. Ve výbavě najdete kromě karty ještě HDMI kabel a pochopitelně i nabíječku.
Kompletní nabídka datových přenosů je u podobného telefonu naprostou samozřejmostí, žádnou výjimku nečekejte ani tentokrát.
Jak už bývá u Sony Ericssonu zvykem, prostředí operačního systému Android (zde ve verzi 2.3.4) překrývá grafická nástavba jménem Time Scape. Ta se nedá nijak uživatelsky odstranit, ale na rychlost telefonu opravdu nemá vliv.
Telefon má pět pohotovostních displejů, které mohou mít různé widgety, v jejich spodní části ale zůstává stále stejná nabídka ikon. I ty ovšem můžete snadno změnit a nastavit místo nich jiné.
Mezi pohotovostními displeji se dá pohybovat klasickým tahem prstu, můžete ale vyzkoušet i způsob, kdy přiblížíte dva prsty k sobě. Obvykle se po tomto gestu ukazuje náhled všech obrazovek (např. u telefonů HTC), tady ale uvidíte všechny widgety. Stačí na vybraný ťuknout a přesunete se na jeho obrazovku. Kromě widgetů se na displeje dají umístit i celé složky, nebo zástupci aplikací. To se docela hodí, telefon si totiž nepamatuje, kde v hlavní nabídce jste ukončili prohlížení.
Sony Ericsson příliš neumí pracovat s horní, výsuvnou lištou. Místo ní ale nabízí výborný widget, kterým získáte rychlý přístup k zapnutí Wi-Fi, úpravě hlasitosti, ovládání letového režimu, GPS, bluetooth atd.
Hlavní nabídka je seřazena horizontálně, telefon ale umí třídění podle různých kritérií. Pořadí položek si můžete také plně uživatelsky přizpůsobit. Oceňuji také snadný způsob odinstalování aplikací. Stačí v hlavní nabídce zmáčknout ikonku v pravém dolním rohu a u doinstalovaných aplikací se objeví červený křížek.
Po Android 2.3.4 si Sony Ericsson připravil v systému několik příjemných novinek. Osobně mě nejvíce těší snadné pořizování screenshotů, stačí déle podržet vypínací tlačítko a kromě přepnutí profilů se objeví i tato volba. Běžný uživatel zase jistě ocení možnost psát pomocí technologie Swype. Stačí tahat prstem po displeji (a nezvedat) a slova se zapisují. Je to rychlé i přesné.
Grafické prostředí je jinak hodně podobné předchozím telefonům Sony Ericsson a nenajdete na něm nic zvláštního. Vícepoložkový adresář se synchronizací je obvyklý, nechybí provázanost se sociálními sítěmi, přítomnost Google aplikací jako Gmail či Google Maps. Pokud hodláte využívat telefon hlavně pro pracovní účely, potěší přítomnost aplikace OfficeSuite Pro. Kromě editace zvládne i vytváření nových dokumentů. Kalendář je sice pěkný, ale doporučuji jeho změnu, neumí totiž barevně odlišit různé typy kalendářů. To by pracovnímu mobilu dnes už nemělo chybět!
Začínající uživatele zase potěší, že místo klasického papírového manuálu jim výrobce nabízí návod přístupný přímo v telefonu. Mohou ho tak nosit neustále při sobě.
Hlavní multimediální funkcí přístroje je 8Mpx fotoaparát s opravdu bohatou nabídkou různých nastavení. Pohodovému pořizování fotek dopomáhá i dvoupolohová hardwarová spoušť. Kvalitu snímků hodnotím jako nadprůměrnou. Na ty nejlepší Xperia Pro nedosahuje, fotoaparát ale ostudu rozhodně neudělá.
Hodnocení
Jak už se asi dá z předchozího textu vytušit, telefon se mi opravdu líbil. Ve výbavě není slabší místo, výrobce si dobře poradil s klávesnicí, ovládáním i rozměry telefonu. Z dlouhodobého hlediska by mohl nastat problém s výsuvnou klávesnicí, test ale nic podobného ani náznakem neukázal. Sony Ericsson Xperia Pro se navíc prodává za výbornou cenu kolem 8 000 Kč.
Nejvážnějším konkurentem je HTC Desire Z. Kromě nižší ceny jsou ale výhody na straně Xperie Pro, která je zkrátka novější a také o pořádný kus skladnější.
Technické parametry a funkce Sony Ericsson Xperia Pro
Rozměry a hmotnost: 120 × 57 × 14 mm, 142 g
Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
Displej: 3,7 palce (82 × 46 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 854 bodů, 16 milionů barev
Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 1 GB ROM, paměťové karty microSDHC
Organizační funkce: Kalendář, úprava dokumentů Office, PDF
Multimédia: 8 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI
Baterie: 1500 mAh
GPS: ano, A-GPS, digitální kompas