Sony Ericsson Xperia Ray a konkurence

Reklama

Značka Sony Ericsson už je minulostí, zůstalo po ní ale několik hodně zajímavých telefonů. K nejoblíbenějším momentálně patří Xperia Ray. Zaslouží si takovou pozornost? Jak na tom bude při srovnání cenově a technicky podobné konkurence?

             

Sony Ericsson Xperia Ray v našich článcích zmiňujeme docela často. Jedná se o velmi stylový a současně i výborně vybavený mobil s operačním systémem Android.

Tip: Přečtěte si recenzi na Sony Ericsson Xperia Ray.

Stejně jako při nedávném hodnocení Verzo Kinzo, i tentokrát se na vybraný mobilní telefon podíváme ze dvou pohledů. Začneme cenovým kritériem.

Sony Ericsson Xperia Ray lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Srovnání podle ceny

Xperia Ray se prodává ve velkém cenovém rozpětí, podle srovnávacího webu Heureka začínají ceny přibližně na 4 600 Kč. Nejčastěji se ovšem ceny pohybují kolem 5 700 Kč a tuto cenu také budeme považovat za určující pro naše porovnání.

Na podobné smartphony jsme se podívali v internetové prodejně Sunnysoft. Cenově nejblíže k Xperii Ray jsou zde Nokia 700, Nokia C6-01, Sony Ericsson Xperia Active a Huawei Vision.

Nejprve srovnejme s Nokiemi, které obě samozřejmě nabízejí především odlišený operační systém. Model C6-01 má také podstatně jiné rozměry, které jsou dány přítomností klávesnice. Nokia 700 už je Xperii Ray blízká i rozměrově, nad oběma soupeři ale Xperia dominuje o kousek větším displejem (3,3“ vs. 3,2“) a také lepším rozlišením 854 × 480 bodů. Xperia má také výkonnější baterii a 8Mpx fotoaparát. Ten nabízí pouze model C6-01, ovšem chybí mu automatické ostření. Všechny telefony natáčí video v HD.

Papírovými parametry jsou si velmi podobné modely Ray a Nokia 700, mají totiž 1Ghz procesor a 512 MB RAM. Vysloveně hůře je na tom Xperia pouze s hodnotou interní paměti, která má kolem 300 MB.

Nokia 700 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia C6-01 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A co soupeři s operačním systémem Android? Ray opět dominuje rozlišením displeje, velikostí ho ale překonává Huawei Vision, který má i stejně kvalitní rozlišení displeje. Tento mobil má také stejně silný procesor a operační paměť. Ztrácí pouze trochu horší baterií a nižším rozlišením fotoaparátu. Xperia Active je své elegantnější sestře hardwarově hodně podobná. Má ale o trochu méně výkonnou baterii, slabší fotoaparát a naopak nepatrně vyšší interní paměť. Samozřejmostí je vyšší odolnost modelu Active a několik sportovních aplikací ve výbavě. Prostředí systému je ale jinak zcela shodné s Xperií Ray.

Sony Ericsson Xperia Active lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

HUAWEI U8850 Vision lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Srovnání podle výbavy

V tomto případě hledáme mobilní telefon s 512 MB RAM, 1 GHz procesorem, HD videem a 8 Mpx fotoaparátem. Aby bylo srovnání spravedlivé, omezili jsme výběr také rozměry mobilu. Ray totiž opravdu patří mezi menší smartphony.

Za relevantní výsledek se dá považovat pouze starší Sony Ericsson Xperia Neo. Tento telefon má větší displej (3,7“), stejně dobré rozlišení jako Xperia Ray, podobné uživatelské prostředí i stejné multimediální funkce. Problém by tak mohl být jen ve vyšší hmotnosti a mobil se také pomalu doprodává, takže už jej určitě neseženete všude. Logickým krokem by tak bylo shánět novější Xperia Neo V. Ten zas ale snížil rozlišení fotoaparátu na 5 Mpx.

Sony Ericsson Xperia Neo lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Sony Ericsson Xperia Neo V lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

V dalších případech už ale narazíte na problém. Mobil s podobnými specifikacemi jako Ray totiž najdete jen těžko. Svou velikostí displeje totiž odkazuje na méně vybavené přístroje, výkonem ale konkuruje úplně jiné skupině telefonů. Rozměry a hardwarem by se tak dal porovnávat snad jen s LG Optimus Black, ten má ale větší displej (4“) a horší fotoaparát (5 Mpx).

LG P970 Optimus Black lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Jak tedy sami vidíte, Sony Ericsson dokázal vytvořit nejen velmi podařený mobil, navíc ale jeho parametry nastavil tak, že příliš mnoho přímých konkurentů nenajde.

Reklama