Sony Ericsson Xperia Ray patří k nejelegantnějším telefonům loňského roku. A to i přesto, že na obrázcích možná vypadá celkem obyčejně. Nenechte se ale mýlit, tento mobil vás dokáže okouzlit takřka ihned, jakmile jej vezmete do ruky. Nabízí ale mnohem více než jen vzhled.
Marně přemýšlím, kdy vydal nějaký výrobce tak povedenou sérii mobilních telefonů, jakou byly Xperie v loňském roce. Každý z přístrojů měl své kouzlo, a i když si byly prostředím a nabídkou funkcí mnohdy velmi podobné, vzájemně si rozhodně nekonkurovaly. Každý z telefonů totiž cílil na trochu jinou skupinu uživatelů. Ray si své místo jednoznačně najde mezi všemi, kdo touží po elegantním mobilu s operačním systémem Android.
Design, baterie
I když je tělo telefonu takřka pouze plastové (výjimkou je pouze část boční lišty), nepochybuji, že vás zaujme na první pohled. Vybrat si můžete ze čtyř barevných variant – černé, bílé, červené a zlaté (která mi osobně připadá spíše jako béžová). Je určitě škoda, že se v tomto případě neobjevilo barev ještě více. Modrá, zelená či oranžová by mobilu jistě také slušely.
Všechny zmíněné barvy se nacházejí především na zadním krytu. Barevně sladěné jsou i boky, zatímco přední strana zůstává černá a pouze u ovládacího tlačítka je připomenuta barva ze zadního krytu, což opět působí velmi elegantně. Na zajímavosti telefonu přidává i to, že má horní a spodní hranu mírně zkosenou.
Dobrý dojem podporují i vynikající rozměry. Zapomeňte na obří placky, tento telefon nabízí rozměry 111 × 53 × 9 mm a rovných 100 g hmotnosti.
I přes prvotní sympatie ale na telefonu objevíte i řadu nedostatků. Boky jsou osazeny pouze tlačítky pro hlasitost a připojení microUSB kabelu. Pořizování fotek musíte zvládnout ťukáním do displeje. Audiokonektor a tlačítko pro zapnutí se nachází na horní hraně.
Plastová konstrukce se výrobci tentokrát úplně dokonale nepovedla a zadní kryt má mírnou vůli. Někteří majitelé radí, podložit jej papírkem, což by mělo problémy vyřešit. Konstrukčně to ale mohl Sony Ericsson určitě vyřešit lépe.
Jednoduchá záda telefonu nabízejí objektiv fotoaparátu, přisvětlovací diodu a velmi nenápadný hlasitý reproduktor.
Pod zadním krytem se nalézá baterie s kapacitou 1500 mAh. Výdrž je (především díky menšímu displeji) lehce nadprůměrná. Přibližuje s k hranici dvou dnů, samozřejmě při intenzivním používání na takovou hodnotu zapomeňte a buďte nabíječce stále na blízku.
Bez sejmutí zadního krytu se nedostanete ani k microSDHC kartě. Sony Ericsson zaslouží pochvalu, když do telefonu rovnou dal 4GB kartu. Balení mimochodem obsahuje ještě sluchátka s jednoduchým ovládáním, kabel a nabíječku. Nechybí ani návody na používání telefonu.
Displej, ovládání, hardware
Kvůli menším rozměrům musí Ray nabídnout také o trochu menší displej. Velikost 3,3“ není úplně ideální pro častější prohlížení internetu nebo třeba sledování videa, na většinu funkcí ale postačí dokonale. Sony Ericsson jej vybavil rozlišením 854 × 480 bodů, díky čemuž je displej skutečně mimořádně jemný. A skvělá je také čitelnost, na které se podílí televizní technologie BRAVIA. Můžete se spolehnout i na dobrou ochranu displeje, o kterou se stará minerální sklo.
K ovládání telefonu slouží trojice tlačítek. Sony Ericsson u loňských modelů opustil umístění ovládacích prvků do jakéhosi pásku, nyní pracuje s jedním výraznějším půlkruhovým tlačítkem, které doplňují dotyková tlačítka po stranách. Řešení vypadá rozhodně elegantně, v praxi vás ale nepříjemně zaskočí, že tlačítkům chybí jakékoliv podsvícení! Ano, jsou pouze tři, takže si jejich rozlišení snadno zapamatujete, přesto se ale jedná o chybu. Naštěstí další nedostatky neobjevíte, hlavní tlačítko sloužící pro návrat do hlavní nabídky má velmi příjemný stisk a ovládá se dobře.
Hardwarová výbava je podobná ostatním Xperiím z loňského roku.
Základem je jednojádrový procesor s frekvencí 1 GHz a grafický čip Adreno 205. Operační paměť má hodnotu 512 MB. Kromě 2GB paměťové karty také můžete využívat interní paměť, 300 MB vám ale na dlouho nevystačí.
Datové přenosy ovládá Ray dokonale, použít se dá i Wi-Fi, na kratší vzdálenost potom bluetooth nebo mobil propojíte s počítačem kabelem. Dvacetikanálový GPS čip dokáže určit polohu velmi rychle, navigovat se dnes už dá přes Google mapy, nebo si zakoupíte nějakou navigační aplikaci na Android Marketu.
Operační systém, prostředí
Sony Ericsson Xperia Ray se začal prodávat s Androidem 2.3.3, momentálně už by ale majitelé měli mít aktualizaci na 2.3.4. Originální Android ale rozhodně nečekejte, i zde se nachází grafická nástavba jménem Timescape.
Základem je pět pohotovostních displejů, na které se dají umístit Widgety, složky nebo zkratky, na spodu obrazovky se už nacházejí ikonky pro přístup k nejběžnějším aplikacím, ale i ty jdou z větší části změnit. Jako obvykle musím výrobce pokárat za malé využití horní lišty, která nabízí pouze informace o posledních akcích a různá upozornění.
Menu telefonu je horizontální, řešené podobným stylem jako u iPhonu. Ikonky si můžete přeskládat podle vlastního uvážení, nebo využijete některé z předpřipravených řazení. Velmi jednoduchým způsobem nainstalované aplikace smažete. Ťuknete na ikonu v pravém spodním rohu a u příslušných aplikací se objeví červený křížek. Odebrat jdou pochopitelně jen nainstalované aplikace, nemusíte mít obavy, že byste si tímto způsobem smazali třeba celou položku kontakty nebo zprávy.
Telefonní adresář nabízí v detailech kontaktu i záložku, kde vidíte historii komunikace. Na dobré úrovni je také spolupráce se sociálními sítěmi. Ke kontaktům se mohou doplnit příslušné informace, sociální síť se ale dostala třeba i do hudebního přehrávače, kde můžete snadno označit skladbu, která se vám líbí a tuto informaci sdílet.
S e-maily se dá v telefonu pracovat buď přes Gmail nebo standardního poštovního klienta, kde kromě příjemce rovnou vidíte i text zprávy. Užitečné vylepšení.
Pro psaní zpráv doporučuji využívat horizontální režim klávesnice. Používat můžete slovník, který ovšem našeptává slova i s diakritikou. Naštěstí je učenlivý a dokáže si pamatovat vámi používané výrazy. Pokud na diakritice trváte, stačí déle podržet příslušné písmeno a objeví se další znaky. Ke speciálnějším symbolům se dostanete stiskem funkční klávesy na pravé straně.
I když jsem uvedl, že displej se kvůli velikosti úplně nehodí pro prohlížení internetu, webový prohlížeč se celkem povedl. Otevřeno můžete mít až osm oken, stránky se zobrazují korektně, nechybí podpora Flashe.
Fotoaparát, závěr
Fotoaparát má rozlišení 8 Mpx, pro focení při horším světle pomůže speciální technologie Sony Ericssonu s názvem Exmor R. Ten skutečně pomáhá snížit šum i zvýšit ostrost, takže fotky za šera vypadají o malý kousek lépe než u konkurence.
Fotoaparát nabízí několik režimů fotografování, oceňuji především velmi povedené makro. Poměr stran u fotek může být 4:3 i 16:9, záleží na nastaveném rozlišení. Všechny snímky se dají pochopitelně okamžitě sdílet na internetu nebo rychle odeslat e-mailem.
Hodnocení telefonu nejvíce ovlivní jeho design.
Z fotek to možná není tak patrné, ale mobil skutečně vypadá skvěle a líbí se takřka každému. Z tohoto důvodu mu dokážeme odpustit horší kvalitu zadního krytu, nebo nepodsvětlené klávesy. Je ale třeba jasně říct, že Sony Ericsson dokázal v loňském roce vyrobit i kvalitnější telefony Xperia.
Technické parametry a funkce Sony Ericsson Xperia Ray
Rozměry a hmotnost: 111 × 53 × 9 mm, 100 g
Operační systém: Android 2.3.4, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
Displej: 3,3 palce (73 × 41 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 854 bodů, 16 milionů barev
Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
Procesor a paměť: 1 GHz, 512 MB RAM, 300 ROM, paměťové karty microSDHC
Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, úprava dokumentů Office, PDF
Multimédia: 8 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání AVI
Baterie: 1500 mAh
GPS: ano, A-GPS, digitální kompas