Sony MN2 SmartWatch: inteligence na zápěstí [recenze]

Reklama

Sony kromě mobilů vyrábí digitálky? Nikoliv, jde o šikovný bluetooth přístroj na ruku, který kromě času nabízí ovládání mnoha funkcí telefonu. Možnosti SmartWatch jsou široké, stejně jako barevná paleta pásků. Co vše dokáží?

Sony SmartWatch je ve zkratce šikovný přístroj, který ukazuje čas, datum, zvládne čtení zpráv, Facebooku, Twitteru, Gmailu, prozradí nové události, ovládne hudební přehrávač. Další aplikace čekají na doinstalování z Google Play, stačí zadat klíčová Sony Extras.

SmartWatch stručně

  • Rozměry: 36 × 36 × 13 mm, 16 g
  • Displej: dotykový OLED 1,3″, 128 × 128 bodů, 65 tisíc barev
  • Výdrž: až 3-4 dny, až 14 hod v pohotovosti
  • Spojení: bluetooth 3.0
  • Obsah balení: černý pryžový pásek, kolébka pro jiný pásek, USB dobíjecí kabel
Sony SmartWatch MN2 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

  • Stylový doplněk k mobilu Sony Xperia
  • Kvalitní pásek
  • Dotykový OLED barevný displej, hůře čitelný na slunci
  • Na nové události vibruje
  • Možnost instalace spousty aplikací z Google Play

Výrobce navázal na populární mobilohodinky LiveView, tento rok se v Barceloně ukázaly právě SmartWatch. Přístroj za necelé 2 tisíce můžete vyladit pásky různých barev, každý stojí 359 Kč. Hodinky jsme dostali zapůjčené z obchodu Smarty.cz, tak si vyberete třeba tam.

Video výrobce

Konstrukce

Obsah balení je docela stručný. Atypicky tvarovaná krabička ukrývá SmartWatch, černý pryžový pásek, dobíjecí bílý USB kabel a adaptér k uchycení na libovolný pásek. SmartWatch se dobíjí z počítače, jak je vidět na fotkách, tak k tomuto úkonu je musíte sejmout z pásku, rozevřít klip a vložit příslušně tvarovanou koncovku USB kabelu.

Samotné SmartWatch jsou čtvercové 36 × 36 mm, tloušťka i s klipem měří 13 mm. Váží zanedbatelných 16 g. V tmavém čtverci po nabití bude svítit dotykový barevný OLED displej s velikostí 23 × 23 mm a rozlišením 128 × 128 bodů. SmartWatch se nedají nijak zavěsit třeba na krk, pouze na pásek a to díky klipu. V pravé části je zapnete tlačítkem, jiný ovládací prvek nehledejte. Vše totiž řeší dotykový displej. Nošení na ruce je celkem příjemné, silikonový pásek má na délku asi 25 cm, šířka ukazuje 23 mm. Na ruce se SmartWatch skoro ztrácí, tlustý pásek to moc nezachrání, kldině by mohly být větší (ale asi také dost dražší).

Funkce, využití

SmartWatch jsou určeny ke spárování s mobily Sony Xperia s Androidem, já jsem testoval s modelem P. Spárování je bez potíží, hodinkám se poté aktualizoval firmware, aby vše chodilo hladce. Po ovládání hodinek nutno do mobilu doinstalovat aplikaci Smartwatch, pak se zařízení objeví v položce LiveWare. Odsud se dá konfigurovat a spravovat.

Předně mohou hodinky ukazovat velké nebo malé digitální hodiny, taktéž analogové. Ty první se ukazují po klepnutí do displeje, což šetří podstatně energii. Malé a analogové se ukazují po dobu pohybu na zápěstí, což je téměř neustále. Už tady jsem zjistil, že OLED displej a jeho svítivost zdaleka nestačí na současné jasné slunečné počasí, venku na nich skoro nic neuvidíte ani po zakrytí rukou.

Do hodinek můžete doinstalovat aplikace, které vám usnadní práci a ovládání mobilu na dálku. Postupně jsem tak doinstaloval „povinný“ balíček, v němž nechybí zobrazení nových událostí, zprávy, e-mail, Gmail, telefonní seznam, připomínky z kalendáře, přehrávač hudby, Facebook, Twitter, počasí, dodal jsem i nějaké hry jako piškvorky apod. Na Google Play je takových miniaplikací hromada.

V nastavení si můžete aplikace libovolně seřadit, stejně tak jejich widgety. Pro pohyb v menu hodinek stačí táhnout prstem, po klepnutí se aplikace spustí/otevře. Když dva prsty na minidispleji roztáhnete, vrátíte se o úroveň zpět. Akce mi fungovala i na tah dvou prstů jedním směrem.

Widgety se ukazují přes celý displej, stále je vidět aktuální čas a stav baterie, nechybí ukazatel, kde se zrovna nacházíte. Mrzí mne, že po dosažení konce seznamu se musím vracet zpět, nerotuje to dokola. Na nové události upozorní krátké vibrace hodinek, spolu s tím se ukáže symbol aplikace, která to má na svědomí. S hodinkami přijmete nebo odmítnete hovory. Na displeji si přečtete status Facebooku, můžete ho olajkovat, nebo zobrazit v telefonu. U Gmailu ukazuje náhled e-mailu, pak pouze volbu s pokračováním čtení v mobilu. Hudební přehrávač lze ovládat, ukazuje se mi i obal alba. Líbí se mi čtení SMS, dokonce můžete přímo začít volat nebo odepsat „Zavolej mi později“. Využití najde i u sportovců, podporuje Endomondo.

Koupit?

Jak je zřejmé, možnosti SmartWatch jsou velmi bohaté a pro mobilní „hračičky“ jsou jako dělané a přitom nejsou zbytečně drahé. Trochu mi vadí krátká výdrž, neměl jsem problém je vybít za jediný den. Možná by se hodila síťová USB nabíječka, takhle budete muset mít po ruce počítač. Sony SmartWatch se určitě povedly a když jim odpustíte výdrž a nečitelnost na slunci, bude mít vaše Xperia skvělého parťáka na zápěstí.

Reklama