Sony prodává dva výkonné přenosné bluetooth reproduktory, které určitě nepřeslechnete. Předností je velká výdrž na nabití, odolnosti proti vodě a prachu a ten větší navíc zajistí barevné blikání pro vylepšení poslechu hudby. Jak umí reproduktory zahrát?
Sony před létem představilo dva nové kompaktní reproduktory, které si říkají o to, vzít je všude s sebou. Shodně dostaly IP67 a odolnost i proti nárazu. My jsme dostali dva z nich na test, přesně lepší a blikající Sony SRS-XB33 a poloviční Sony SRS-XB23.
Sony SRS-XB33 je výrobcem prezentovaný jako párty reproduktor a není to náhoda – kromě vydatné dávky hudby s basy totiž zajistí barevnou hudbu. Mohutnější tělo (přibližné rozměry 246 mm x 97 mm x 106 mm) reproduktoru klame velikostí, není totiž přehnaně těžké (asi 1 kg) a dá se snadno přenášet v batohu nebo v ruce. Konstrukce je plastová a pevná na dotek, koupíte ji v červené, modré, černé a béžové barvě. Párování s mobilem nebo notebookem je bez potíží, je tu NFC nebo klasické bluetooth vyhledání. Bohužel reproduktor nepodporuje spojení kabelem 3,5mm jack, mezi konektory je jen USB k nabíjení. Mini jack na externí vstup dostal vyšší model XB43, je nutné připlatit několik stovek.
Robustní provedení má normu krytí IP67 – tedy proti mořské vodě a prachu, podle výrobce snese pobyt u bazénu, moře, na pláži apod. Aby přežil, je nutné mít gumovou krytku na svém místě, aby nenatekla voda dovnitř. Zatímco vepředu je pod mřížkou vidět dva reproduktory, po stranách se nachází basreflexy, které příjemně duní v basových složkách hudby. Nahoře najdete tlačítka ovládání přehrávače, hlasitosti a párování. Doporučuji aktivaci živějšího ekvalizéru s logem Live, hudba se nese více do prostoru a pro můj vkus je to lepší poslech.
Světelné pásky nabízejí tisíce možností odstínů barev díky LED diodám, rychlost a typ blikání navazuje na blikání reproduktor, při pohledu zepředu vypadají jako oči. Světelné efekty se dají vzadu zceal vypnout, ale to by byla určitě škoda. Barvu LED pásků můžete ladit v aplikaci v mobilu, já jsem si vystačil se standardním nastavením. Reproduktor podporuje spárování až do počtu 100 ks s dalšími reproduktory, dá se tedy ozvučit velká místnost s využitím efektům LED pásků, to už musí být podívaná. Blikání se po spárování synchronizuje a disco dojem je zajištěný.
Jak to hraje? Naprosto parádně, silný zvuk ozvučí větší místnost bez potíží, neslyšíte drnčení, nepřijdete o basy i výšky, čitelné středy. Ozvučnice reproduktoru je přiměřeně veliká a tak je zvuk příjemně dávkovaný, ať posloucháte podcasty, hiphop nebo house. Reproduktor vydrží hrát bez světelných efektů až 24 hodin, s nimi pak polovinu. Mě vydržel hrát s efekty určitě dva celé pracovní dny, tedy potvrzuji asi 14-16 hodin v kuse, výdrž závisí na hlasitosti. Používal jsem ho pro poslech k počítači nebo z mobilu, to se pak dá s ním i hlasitě telefonovat. Další možností je vložení USB flash disku s vlastní hudbou.
Přenosný reproduktor od Sony se určitě povedl, nezklame provedení odolné konstrukce, výkon při poslechu a skvělým bonusem jsou LED pásky. Jako doplněk domácí pracovny nebo dětského pokoje je ideální, navíc ho lze vzít s sebou na dovolenou a nebudete mít strach, že nepřežije výlet do sněhu, písku, zahradního bazénu. Za cenu 3 500 Kč (Heuréka) je to zajímavý tip ke koupi.
Sony SRS-XB23 je menším bratříčkem za lepší cenu, rozdíl ve výbavě je hlavně v absenci LED pásků. Nechybí mu odolnost IP67, v porovnání s dražším XB33 je mírně horší zvuk, ale ještě ne tolik, že bych jej nedoporučil ke koupi. Tento reproduktor je hlavně menších rozměrů (průměr asi 76 mm, na výšku 218 mm), lépe se přenáší a díky poutku ho můžete někam uchytit. Konstrukován je na výšku, basový výdech je na horní straně a v základně dole. Zvuk má méně síly a objemu než u XB33, to je jasné. Menší tělo postrádá podporu NFC a obsahuje menší baterii, tady je výdrž 12 hodin podle výrobce. Pokud hledáte značkový přenosný reproduktor s odolnosnou konstrukcí, nezklame vás. Určitě potěší i cenovka už od 2 200 Kč (Heuréka).